Himalajska sol je priljubljeno živilo v mnogih kuhinjah. Številni so nad njo povsem navdušeni in na spletu lahko zasledimo mnoge vire, ki trdijo, da prinaša izjemne koristi za zdravje. Pa je to res? Je himalajska sol vredna navdušenja?
Himalajska sol je že nekaj časa ena izmed najbolj priljubljenih živil v svetu zdrave prehrane. Rožnati kristali, ki so bistveno dražji od običajne kuhinjske soli, so osvojili marsikoga, predvsem zaradi trditev, da prispevajo k ohranjanju zdravja, saj naj bi vsebovali kar 84 dragocenih mineralov, ki so ključni za telo.
Pa je temu res tako? Preverite, kako je himalajska sol pravzaprav narejena in kako vpliva na vaše telo.
Ne spreglejte:
- Veliko moških se tega ne zaveda, zaradi česar številni zakoni tudi razpadejo
- Močna meditacija znanega nemškega psihoterapevta
Ali je himalajska sol res najbolj zdrava?
Ob toliko različnih vrstah soli – od morske do havajske in himalajske – je povsem razumljivo vprašanje, katera sol je najboljša. Vse vrste soli so v svojem principu enake: njihova glavna sestavina je natrijev klorid. Vsaka sol ima tudi določene druge snovi, a v manjših količinah.
Rožnata himalajska sol je kemično zelo podobna običajni kuhinjski soli. Sestavlja jo do 98 odstotkov natrijevega klorida, preostanek pa predstavljajo minerali v sledovih, kot so kalij, magnezij in kalcij, ki ji dajejo značilno rožnato barvo in poseben okus.
Omenjeni minerali res lahko krepijo zdravje, a zavedati se moramo, da zaradi omenjenih 98 odstotkov natrijevega klorida ostane le okoli dva odstotka prostora za te koristne snovi. Zaradi tako majhne količine, je malo verjetno, da bi minerali v himalajski soli imeli kakršen koli pomemben vpliv na zdravje.
Nekateri zagovorniki menijo, da rožnata sol telesu pomaga doseči optimalno ravnovesje tekočin in preprečuje dehidracijo. Res je, da je natrij ključnega pomena za vzdrževanje ravnovesja tekočin v telesu, vendar to velja za natrij iz vseh virov, ne le iz himalajske soli.
Po drugi strani pa je treba pri himalajski soli paziti na vnos joda. Jod je ključni mineral za pravilno delovanje ščitnice in presnove celic. Ravno jodirana kuhinjska sol je pomemben vir tega minerala. Himalajska sol vsebuje manj joda kot kuhinjska sol, kar lahko predstavlja težavo za ljudi, ki ne uživajo drugih virov joda.
Domnevne zdravstvene koristi himalajske soli
Kljub majhni vsebnosti dodatnih mineralov številni ljudje še vedno trdijo, da ima himalajska sol številne zdravstvene prednosti. Med drugim pravijo, da himalajska sol:
- Pomaga pri boleznih dihal;
- Uravnava pH vrednost v telesu;
- Zmanjšuje znake staranja;
- Izboljšuje kakovost spanja;
- Uravnava krvni sladkor;
- Povečuje libido.
Večina teh trditev nima trdnih znanstvenih dokazov, nekatere trditve pa so preprosto splošni učinki natrijevega klorida, ne himalajske soli kot take.
Vsak zase ve, katera živila mu najbolj ustrezajo, in v kolikor opazite, da je uporaba himalajske soli za vas smiselna, jo seveda vključite v prehrano.
Vsekakor pa to ni čudežno živilo, ki bo rešilo vse vaše težave, ne smemo pa pozabiti tudi na dejstvo, da še vedno govorimo o soli, ki jo povprečen človek zaužije preveč, zato je smiselno, da uživanje omejimo.
Povzeto po: krstarica.com