Povišan krvni tlak lahko zdravimo z zdravili, obstajajo pa še drugi načini, ki vam bodo v pomoč.
Povišan krvni tlak oziroma hipertenzija je resno stanje, ki lahko pripelje do številnih zdravstvenih zapletov: med drugim povečuje tveganje za srčni infarkt in možgansko kap.
V primeru povišanega krvnega tlaka lahko slednjega znižamo tudi z naravnimi spremembami življenjskega sloga. V kolikor vam je zdravnik že predpisal zdravila, je vseeno pomembno, da se držite terapije oziroma se o morebitni opustitvi zdravil posvetujete s strokovnjakom.
Tukaj je 15 naravnih načinov, kako znižati visok krvni tlak:
1. Redna hoja in telesna aktivnost
Vadba je eden najboljših načinov za znižanje krvnega tlaka. Krepi srce, izboljša krvni obtok in zmanjša pritisk. Že 150 minut zmerne vadbe tedensko (npr. hoja) ali 75 minut intenzivne vadbe (npr. tek) lahko bistveno pripomore k boljšemu zdravju srca.
- Preberite si še: Kardiolog: "Organizem potrebuje vodo, ljudje pa namesto tega zaužijejo KAVO, ki še dodatno odvaja vodo..."
2. Zmanjšajte vnos soli
Prehrana, bogata s soljo je močno povezana s povišanim krvnim tlakom. Največ soli vsebujejo visoko predelana živila, zato jih je smiselno omejiti. Priporoča se tudi omejitev soli med domačo pripravo hrane.
3. Omejite uživanje alkohola
Alkohol lahko zviša krvni tlak in poveča tveganje za kronične bolezni. Idealno je, da alkohol povsem izključite ali pa vsaj omejite.
4. Uživajte več hrane, bogate s kalijem
Kalij lahko pomaga zniževati krvni tlak, a pozor: pred spremembo jedilnika se posvetujte z zdravnikom, saj lahko pretirana količina kalija povzroči stranske učinke v kombinaciji z nekaterimi zdravili oziroma poslabša določena zdravstvena stanja.
Dober vir kalija so:
- zelenolistnata zelenjava, paradižnik, krompir, sladki krompir
- sadje: banane, avokado, pomaranče, melone
- mlečni izdelki, ribe, stročnice, oreški
5. Omejite kofein
Kofein povzroči začasen dvig krvnega tlaka, vendar dolgoročno nima nujno škodljivega vpliva. Kave ni treba povsem opustiti, a jo je priporočljivo uživati v zmernih količinah - zlasti, če ste občutljivi na kofein.
6. Obvladujte stres
Kronična izpostavljenost stresu negativno vpliva na krvni tlak, poleg tega pa pogosto vodi v nezdrave navade, kot so prenajedanje, kajenje ali uživanje alkohola. Poiščite metode, ki vas sproščajo, kot so meditacija, sprehod v naravi, pisanje, glasba...
7. Uživajte temno čokolado
Zmerne količine temne čokolade (brez dodanega sladkorja) lahko koristijo krvnemu tlaku. Flavonoidi v kakavu širijo žile in izboljšajo pretok krvi.
8. Poskrbite za zdravo telesno težo
Če imate prekomerno telesno težo, je morda čas za spremembo življenjskega sloga. Znižanje telesne teže – tudi samo za 5 % – lahko opazno zmanjša krvni tlak, še posebej v kombinaciji z vadbo.
9. Opustite kajenje
Čeprav vpliv kajenja na krvni tlak ni povsem jasen, je znano, da ta navada nedvomno škoduje zdravju srca in ožilja, hkrati pa povečuje tveganje za številne druge bolezni.
10. Omejite sladkor in rafinirane ogljikove hidrate
Sladkane pijače in beli kruh so povezani z višjim krvnim tlakom. Prehrana, z nizko vsebnostjo sladkorja in rafiniranih ogljikovih hidratov lahko pomaga pri njegovem zniževanju.
11. Jejte jagodičevje
Jagode, borovnice in drugo jagodičevje vsebujejo veliko polifenolov – rastlinskih spojin, ki varujejo srce in pripomorejo k zniževanju krvnega tlaka.
12. Meditacija in globoko dihanje
Meditacija in dihalne vaje aktivirajo parasimpatični živčni sistem, ki upočasni srčni utrip, pomirja telo in pripomore k nižjemu krvnemu tlaku.
13. Uživajte kalcij
Ljudje s prenizkim vnosom kalcija imajo pogosto povišan krvni tlak. Dobri viri kalcija so mlečni izdelki, tofu, stročnice, sardine in temnozelena zelenjava.
14. Uživajte magnezij
Tudi magnezij pomaga sprostiti žile in uravnava krvni tlak. Viri magnezija so zelenjava, stročnice, polnozrnata žita, mleko, piščanec in govedina.
15. Izboljšajte medosebne odnose in izrazite čustva
Kronični notranji napetosti, potlačena jeza ali neizražene zamere lahko dolgotrajno obremenjujejo telo in vplivajo na krvni tlak. Znanstvene raziskave potrjujejo, da kakovost medosebnih odnosov — zlasti v družini — pomembno vpliva na naše srce, ožilje in splošno počutje. Če se naučimo odprto izražati čustva, postavljati meje in poslušati druge z več sočutja, lahko zmanjšamo raven stresa ter ublažimo telesni odziv "boj ali beg", ki dviguje tlak.
Vlaganje v bolj iskrene, spoštljive odnose in čustveno povezanost ni le dobro za dušo, ampak tudi za srce. Zaupanje, toplina in občutek pripadnosti dokazano umirjajo simpatični živčni sistem, kar se neposredno odraža v nižjem krvnem tlaku.
Naravne metode so lahko zelo učinkovite pri zniževanju krvnega tlaka. Če jih združite več skupaj – vadba, prehrana, sprostitev – lahko dosežete še boljše rezultate. A če imate povišan krvni tlak, se vedno posvetujte z zdravnikom glede ustrezne terapije ter življenjskega sloga.
Prirejeno po: medicalnewstoday.com