Strokovnjaki pojasnjujejo, kaj se zgodi v telesu, če jeste pred spanjem!
Strokovnjaki odgovarjajo: "Odvisno, ali je bila na krožniku MASTNA HRANA z veliko soli!"
Verjetno ste že slišali, da strokovnjaki priporočajo, da jeste najpozneje tri ure pred spanjem. V tem času se bodo končali vsi aktivni prebavni procesi. Res je, da mnogi tega ne spoštujejo in zadnji obrok pojedo tik pred spanjem. Po besedah ruske nutricionistke Lidije Kvašnine se aktivnost encimov, proizvodnja želodčnega soka in drugi prebavni mehanizmi ponoči zmanjšajo. Prehranjevanje tik pred spanjem bo onemogočilo, da bi se hrana pravilno absorbirala in telesu zagotovila hranila in vitamine.
Hrana ostane v želodcu več ur - približno 6 do 10 ur. Najdlje se prebavlja hrana z veliko maščobami in beljakovinami. Medtem ko je hrana v črevesju, telo iz nje črpa hranila. Čez dan se človek veliko giblje, je aktiven, mišice in vezi se utrudijo, med spanjem pa potrebuje počitek. Navada uživanja hrane ponoči lahko poveča tveganje za številne zdravstvene težave, kot so sladkorna bolezen, prekomerna teža, bolezni srca in ožilja, motnje hranjenja, kronična utrujenost, poslabšanje kroničnih bolezni.
"Če se zgodi, da ste tik pred spanjem pojedli preveč, na krožniku pa je bila mastna hrana, z veliko začimbami in soli, lahko to moti vaš spanec. Ta bo plitek, s pogostim zbujanjem in naslednje jutro boste vstali z 'levo' nogo." , je pojasnila somnologinja Daria Lebedeva.
"Na ta način smo mu v želodec 'vrgli' nepotrebno hrano, on pa je moral intenzivno delati na prebavljanju hrane. To zahteva čas in energijo, a zaradi spanja svoje naloge ni mogel opraviti. Poleg tega lahko nekatera živila, kot so kava, čokolada ali začimbe vznemirijo živčni sistem, zaradi česar dolgo ne moremo zaspati. Ali pa bomo zaspali, vendar se bomo pogosto zbujali. Posledično je spanec zelo plitek," je pojasnila še Daria.
Vir: mondo.rs
Novo na Metroplay: "Vse več mladih zboli za rakom" | Klara Čampa