TO morate vedeti o ANESTEZIJI

3. 11. 2024
Deli
TO morate vedeti o ANESTEZIJI (foto: PRofimedia)
PRofimedia

To so informacije, ki bi jih vsak moral vedeti o anesteziji.

Zavedanje, da moramo na operacijo pod anestezijo, bodisi splošno ali lokalno, pogosto povzroča občutek nelagodja in skrbi. Da bi zmanjšali strahove, je dobro vedeti, da je eden največjih napredkov v kirurgiji zabeležen prav na področju anesteziologije. Poglejmo si najpomembnejše informacije, ki jih morate vedeti o tem procesu:

1. Pomembno je, da bolnik med pregledom iskreno in natančno obvesti anesteziologa o svojem zdravstvenem stanju. Kot pri mnogih medicinskih postopkih so tveganja odvisna od številnih okoliščin. Zelo pomembne so težave in bolezni, ki jih je bolnik prebolel ali trenutno trpi – tudi če niso povezane z operacijo. Poleg bolnikovega splošnega stanja je pomembna tudi starost in življenjske navade.

Preberite tudi:

2. Nobena operacija ni brez tveganja, vendar današnji anestetiki ter tehnologija, kot so dihalni aparati in monitorji za spremljanje osnovnih življenjskih funkcij, omogočajo dobro vodenje in spremljanje procesa, pa tudi podporo osnovnim življenjskim funkcijam med celotno operacijo (srčni utrip, dihalna funkcija, stanje zavesti ipd.). Med operacijo kirurg in njegova ekipa ves čas komunicirajo z anesteziologom in skrbijo, da vse poteka gladko.

3. Med operacijo bolnik, ki je v splošni anesteziji, ne diha samostojno. Namesto njega »diha« naprava, katere delo programira in nadzoruje anesteziolog. Osnovne življenjske funkcije med operacijo so v njegovih rokah.

4. Anestezijo lahko izvajajo z intravenskim anestetikom, ki zadostuje tudi pri krajših operacijah. Če poseg traja dlje, lahko anestezijo podaljšajo z injiciranjem anestetika v veno, lahko pa ga nadaljujejo tudi v obliki plina z masko, ki jo namestijo čez usta ali nos. 

5. Lokalna anestezija zmanjša bolečino na mestu operacije ali v določenih delih telesa. Da bi to dosegli, se na določeno mesto ob hrbtenici v bližini živcev, ki so »odgovorni« za bolečino v določenem delu telesa, vbrizga lokalni anestetik. Injekcija je neboleča, saj se mesto vboda pred tem omrtviči.

Po operaciji upoštevajte naslednje:

* Šest do osem ur pred operacijo ne smete jesti in piti, da preprečite bruhanje.

* 6 ur pred operacijo ne kadite.

* Pred operacijo je potrebno odstraniti zobne proteze in kontaktne leče. Prav tako je treba odstraniti vsa ličila in lak za nohte ter prstane, verižice in drug nakit (kot npr. piercinge).

* Pred koncem učinka anestezije bolnik domov ne more brez spremstva. Najbolje je, da po njega pride nekdo izmed bližnjih ali pa bo gre domov s taksijem, ko ga zdravnik izpusti iz zdravstvene oskrbe.

* Bolnik vsaj 24 ur po anesteziji ne sme aktivno sodelovati v prometu, delati z motornimi stroji in piti alkohola.

Vir: stil.kurir.rs

Jurij Dreo in Javor Škerlj Vogelnik: Nevroznanost in možgani (Sensa podkast z Ano Vehovar)