Joga: Umetnost v uravnoteženju duha in telesa

26. 3. 2012
Deli

Ko je leta 1990 slavni učitelj joge B. K. S. Iyengar v družbi drugih učiteljev obiskal živalski vrt v San Diegu, se je za trenutek ustavil pri plamencu. Ni ga prevzelo rožnato perje tega ptiča, temveč to, kako počiva. Obkrožen z množico začudenih opazovalcev je ta ptič, pri miru kot kip, spal na eni nogi.

Kot češnjo na torti je učiteljica joge Petra izvedla položaj eka pada koudinjasana I. Nekaj sekund je bila pri miru kot kip, kakor plamenec.

Kako ji to uspe, je Petra razložila z besedami: “Ko sem ujela ravnotežje v enem položaju, sem si ga želela obvladati tudi v drugem. Joga ne pozna besede konec, saj se vam z vsakim uspehom odprejo vrata v novi svet, ki ga želite osvojiti.”

Iskanje telesnega ravnotežja prinaša veliko koristi: krepijo se mišice, izboljšuje se koordinacija gibov, obenem pa v ravnotežje prihajajo tudi telesne funkcije in hormoni, kar je zanimivo predvsem za ženske, ki naravno blažijo težave, povezane z menstruacijo in menopavzo.

Vrksasana

(položaj drevesa)

Dvignite desno nogo in stopalo naslonite na zgornji notranji del stegna leve noge, tako da bodo prsti usmerjeni proti kolenu. Desni bok za malenkost spustite, da bo poravnan z levim. Morda boste morali ob tem gibu boke obrniti malce levo. Stisnite stegenske mišice.

Začutiti morate, da se je kolenska pogačica potegnila k notranjemu delu kolena. Predstavljajte si, da vas nekdo prek temena glave vleče gor in podaljšajte hrbtenico. Dlani sklenite pred srcem, kot bi molili. Vaš pogled v daljavo naj bo blag, kot da sproščate oči.

Po potrebi srednji ali zunanji del levega stopala pritisnite ob tla, da ujamete ravnotežje. Ko se v položaju dobro namestite, bi morali čutiti lahkost telesa in mir. V položaju ostanite od 30 do 60 sekund ali dlje, če zmorete. Poznamo več različic tega položaja.

Če ste začetnik oziroma začetnica, desno stopalo položite nižje, najprej na gleženj leve noge, potem pod ali nad koleno, da nazadnje pridete do vrha stegna.

Pri doseganju telesnega, pa tudi duševnega ravnotežja je zelo pomembno dihanje. S pravilnim in umirjenim dihanjem se bomo izognili padcu in v stresni situaciji zaustavili naraščanje krvnega tlaka.

Virabhadrasana 3

(položaj bojevnika 3)

Stojte vzravnano. Noge razmaknite v širini bokov in razprite prste na nogah. Med vdihom upognite telo in se dotaknite prstov na nogah. Težo telesa počasi prenesite na desno nogo. Levo nogo dvignite in jo iztegnite nazaj.

Istočasno spustite trup, da bo vzporedno s tlemi, in roke iztegnite naprej. Sproščene vratne mišice naj bodo naravni podaljšek hrbtenice. Med dviganjem noge v višino trupa oba boka usmerite proti tlom.

Dvignjeno stopalo obrnite. Na začetku to asano izvajajte tako, da so roke naslonjene ob steno. V tem položaju ostanite od 30 do 60 sekund ali dlje, če zmorete. Vajo ponovite še na drugi nogi.

Utthita Hasta Padangusthasana

(ravnotežni položaj z dvignjeno iztegnjeno nogo)

Stojte vzravnano. Noge razmaknite v širini bokov in razprite prste na nogah. Težo telesa prenesite na levo stopalo. Dvignite desno nogo in jo pokrčite. S kazalcem in sredincem desne roke primite za prst desne noge. Nogo iztegnite in jo dvignite, kolikor morete v desno.

Ravnotežje lahko dosežete v treh korakih: najprej desni bok spustite na raven levega, kolikor je to le mogoče, stisnite stegenske mišice in levo roko naslonite na levi bok. Zravnajte hrbtenico.

To ni lahek položaj, zato ga boste na začetku izvajali s pokrčenim kolenom.

Vajo ponovite na drugi nogi. Lažja različica te asane se lahko izvaja s trakom, in sicer tako, da nogo namesto z roko držite s trakom. Z roko, ki jo imate sicer na boku, se naslonite ob steno.

Parivrtta Utthita Hasta Padangusthasana

(ravnotežni položaj z dvignjeno iztegnjeno nogo z zasukom)

Stojte vzravnano. Noge razmaknite v širini bokov in razprite prste na nogah. Težo prenesite na desno stopalo, nato dvignite levo nogo in boke potisnite v desno, ne da bi pri tem premaknili nogo, ki je na tleh.

Z desno roko primite zunanji del levega stopala. Spustite levi bok, kolikor je mogoče, na raven desnega. Med vdihom dvignite prsi in zravnajte hrbtenico.

Med izdihom dvignite in zravnajte levo nogo, trup zasukajte v levo in levo roko iztegnite v levo, da bo vzporedna s tlemi. V tem položaju ostanite od 30 do 60 sekund ali dlje, če zmorete. Vajo ponovite še na drugi nogi.

Iyengar joga je celovit pristop k telesni, duševni, čustveni in duhovni preobrazbi človeka. Prinaša zdravje, vitalnost, jasnost misli, modrost in čustveno zrelost. Je najbolj razširjen stil joge na svetu z velikim poudarkom na pravilni izvedbi, terapevtskih učinkih položajev in možnosti uporabe pripomočkov, ki posamezniku pomagajo doseči popolnost v položaju, zato Iyengar jogo lahko vadijo vsi.

V Ljubljani in Kranju lahko vsak dan vadite z različnimi učitelji v City joga centrih.

Besedilo: Kristina Ivčić, fotografije: Filip Čargonja

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj