TO zdravniki najraje jedo za zajtrk (te jedi lahko nesete tudi s seboj v službo)

18. 9. 2024
Deli
TO zdravniki najraje jedo za zajtrk (te jedi lahko nesete tudi s seboj v službo) (foto: Shutterstock)
Shutterstock

 Zajtrk velja za najpomembnejši obrok dneva, saj po dolgem nočnem postu telesu priskrbi energijo, potrebno za uspešen začetek dneva. Znani pregovor pravi, da naj bi zajtrk pojedli sami, kosilo delili s prijatelji, večerjo pa dali sovražniku. A v sodobni prehrani, kjer prevladujejo pekovski izdelki, se mnogi sprašujejo, ali je res potrebno vsak dan zaužiti zajtrk v obliki kruha in peciva. 

Kardiologi, onkologi, nevrologi, gastroenterologi in zobozdravniki se strinjajo, da obstajajo trije obroki, ki so po njihovem mnenju najbolj zdrav zajtrk, ki ga lahko redno uživamo.

Mediteranska prehrana in vpliv na zdravje

Zdravniki se že desetletja strinjajo, da so nekatera prehranska načela bolj koristna za dolgoročno zdravje kot druga. Najpogosteje omenjana je mediteranska prehrana, ki temelji na naravnih, nepredelanih živilih in zdravi kombinaciji maščob, ogljikovih hidratov ter beljakovin.

Pri tej prehrani gre za uživanje veliko zelenjave, sadja, oreščkov, polnovrednih žit, stročnic in rib, pri tem pa se izogibamo predelanim živilom in trans maščobam.

Raziskave so pokazale, da ima ta način prehranjevanja pozitiven vpliv na zmanjšanje tveganja za srčno-žilne bolezni, rakava obolenja ter nevrološke težave, kot so Alzheimerjeva bolezen in demenca.

Zdravniki pogosto priporočajo tudi DASH dieto (Dietary Approaches to Stop Hypertension), ki je namenjena zniževanju krvnega tlaka, in MIND prehrano, ki je zasnovana posebej za ohranjanje zdravega delovanja možganov. Vse te diete imajo skupno točko: osredotočajo se na naravne in polnovredne sestavine, ki telesu zagotavljajo potrebne hranilne snovi brez presežka sladkorja, nezdravih maščob in predelanih živil.

Ovsena kaša z jagodami in oreščki - popoln začetek dneva

Ovsena kaša velja za zlati standard zdravih zajtrkov. Bogata je z vlakninami, ki so ključne za dobro prebavo in ohranjanje zdrave črevesne mikroflore. Gastroenterologi pravijo takole: "Bogat je vlakninami, zato ohranja normalno črevesno floro in preprečuje zaprtje."

Oves vsebuje tudi posebne spojine, ki po nekaterih raziskavah najbolj spominjajo na hranila, ki jih najdemo v materinem mleku, kar še dodatno poudarja njegove zdravstvene koristi. Ovsena kaša je lahko odlična podlaga za različne dodatke, kot so laneno seme, konopljino seme, bučna semena, suho ali sveže jagodičevje, med in oreščki.

Vse te sestavine obogatijo obrok z vitamini, minerali in zdravimi maščobami, kar pripomore k boljšemu počutju skozi ves dan. Redno uživanje ovsene kaše lahko pozitivno vpliva na zniževanje holesterola, izboljšanje prebave in ohranjanje stabilne ravni sladkorja v krvi.

zdrav zajtrk, mediteranska prehrana, ovsena kaša, avokado, jogurt, jagodičevje, oreški
Shutterstock

Avokado na polnozrnatem toastu - energija za cel dan

Avokado je še ena superhrana, ki se pogosto pojavlja na jedilnikih zdravnikov. Njegova priljubljenost izhaja iz bogate vsebnosti zdravih maščob, ki telo nasitijo in mu zagotavljajo dolgotrajno energijo.

Avokado na polnozrnatem tostu je idealna kombinacija zdravih maščob in kompleksnih ogljikovih hidratov, ki telesu zagotovijo energijo, potrebno za uspešen začetek dneva. Avokado vsebuje mononenasičene maščobe, ki so ključne za zdravje srca, saj pomagajo zniževati raven slabega holesterola (LDL) in povečujejo raven dobrega holesterola (HDL).

Poleg tega je bogat z vitamini, kot so vitamin E, C, K in vitamini skupine B, ter minerali, kot so kalij, magnezij in železo. Ko avokado postrežemo na polnovrednem toastu, dobimo obrok, ki je poln vlaknin, zdravih maščob in beljakovin, kar omogoča občutek sitosti vse do kosila.

Preberite tudi:

Zakaj se izogibati sladkorju pri zajtrku

Zdravniki soglasno svetujejo, da se pri zajtrku izogibamo dodanemu sladkorju. Prekomerno uživanje sladkorja vodi v nenadne poraste sladkorja v krvi, kar lahko povzroči občutke utrujenosti in lakote že kmalu po obroku. Prav tako prispeva k povečanju telesne teže in razvoju kroničnih bolezni, kot so sladkorna bolezen, srčno-žilne bolezni in debelost.

Namesto sladkanih izdelkov izberite naravno sladkost sadja, kot so jagode, banane ali jabolka, ki ne vsebujejo le naravnih sladkorjev, temveč tudi vlaknine, ki pomagajo uravnavati raven sladkorja v krvi.

Povzeto po Stil.kurir.rs

Zakaj je dobro, če stopala namakate v kisu?