Ali ste vedeli, kako pomembna je telesna aktivnost za zdravje naših možganov?
Vsi že vemo, da so telesne vaje nujne za ohranjanje zdravja in čvrstega telesa. Toda kaj se dogaja v naših možganih, ko se premikamo?
Nevroznanstvenica Sanam Hafiz razkriva fiziološke reakcije v možganih med telesno aktivnostjo. To se dogaja v naših možganih, ko se ukvarjamo s športom:
1. Spodbudi se krvni obtok v možganih
»Telesna aktivnost spodbuja sproščanje snovi, ki so odgovorne za širjenje krvnih žil, kar vodi do povečane prekrvavitve možganov, s tem pa do povečanega vnosa kisika. To izboljša zdravje in delovanje možganov,« pravi dr. Hafiz.
2. Spodbuja se tvorba novih nevronov
Telesna aktivnost ne vodi le do začasne stimulacije krvnega obtoka in oskrbe možganov s kisikom, ampak ima lahko tudi nekatere dolgoročne koristi.
Dokazano je, da telesna vadba vodi do ustvarjanja novih nevronov v hipokampusu, predelu možganov, ki je bistvenega pomena za učenje in spomin, pravijo specialisti. V študiji, ki je bila izvedena leta 2018, so odkrili, da nevrogeneza (tvorba novih nevronov) v hipokampusu vpliva ne le na izboljšanje spomina in učne sposobnosti, ampak tudi na upočasnitev kognitivnega upada. Zato lahko telesna vadba pomaga preprečiti nevrodegenerativne bolezni, kot je demenca.
3. Razvoj sive možganovine
Redna telesna aktivnost je bila povezana tudi z izboljšano pozornostjo, koncentracijo in sposobnostjo reševanja problemov. Hipokampus se ne razvija samo med intenzivnimi fizičnimi vajami. V študiji, katere rezultati so bili objavljeni v specializirani reviji Frontiers in Psychology, so znanstveniki odkrili, da lahko zmerna aktivnost, če jo izvajamo redno, vodi do povečanja sive možganovine v sprednjem delu možganov, ki je odgovorna za težave s pozornostjo, koncentracijo.
4. Sproščanje endorfinov
Za to ste verjetno že slišali, a dr. Hafiz potrjuje, da "telesna aktivnost spodbuja sproščanje endorfinov v možganih, ki prispevajo k splošnemu občutku sreče." Če se imate navado ukvarjati s športom, potem prepoznate tisti prijeten občutek, ki ga imate takoj po treningu. Endorfini so hormoni, ki jih proizvajajo možgani za zmanjšanje bolečine. Ko se sprostijo, se vežejo na receptorje v možganskem centru za nagrajevanje, rezultat pa je prijetno, evforično stanje.
5. Sproščanje nevrotransmiterjev, ki uravnavajo razpoloženje
Telesna aktivnost poleg endorfinov poveča tudi nastajanje dopamina in serotonina. Ti nevrotransmiterji neposredno vplivajo na uravnavanje razpoloženja in spanja. "Telesna vadba se je izkazala za učinkovito metodo za zmanjšanje simptomov depresije in anksioznosti s sproščanjem nevrotransmiterjev, ki izboljšujejo razpoloženje," je povedala Sanam Hafiz.
Kaj pa se zgodi, če nismo telesno aktivni?
- Zmanjša se prekrvavitev možganov, kar vpliva na zmanjšanje ravni kisika in šibkejšo oskrbo možganskih celic s hranili, to pa lahko vpliva na njihovo zdravje in delovanje.
- Slabše razpoloženje in večje tveganje za razvoj težav z duševnim zdravjem, kot sta depresija in anksioznost, saj je zmanjšano sproščanje nevrotransmitorjev.
- Povišana raven kortizola. Telesna aktivnost pomaga uravnavati stresne hormone, vključno s kortizolom, kar pomeni, da lahko ravni stresa ostanejo visoke, če ne telovadite, kar lahko povzroči kronični stres in tesnobo.
- Zmanjšana kakovost spanja.
- Lahko se zmanjša volumen možganov. Študija iz leta 2020 je pokazala, da lahko sedeči življenjski slog dejansko povzroči zmanjšanje volumna možganov - natančneje, rezultat je zmanjšanje sive možganovine, ki je potrebna za spomin in kognicijo.
Vir: Sensa.rs
- Preberite si še: Zakaj štorklje že množično zapuščajo Slovenijo?
- in Ali nas pokojni lahko še vedno slišijo?
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj