Možgani, naša percepcija in odziv na stres močno vplivajo na intenzivnost občutenja bolečine in proces našega okrevanja.
Nevroplastičnost je potencial naših možganov, da se funkcionalno in strukturno spremenijo glede na izzive okolja in izkušnje, ki smo jim v življenju izpostavljeni. Ta sposobnost možganov omogoča neprestano ustvarjanje novih nevronskih poti, zaradi česar se zmoremo učiti iz preteklih izkušenj, se prilagoditi spremembam v okolju in osvajati nove veščine.
In ko gre za bolečino, je prav plastičnost naših možganov tista, ki ustvari povezavo med bolečim občutkom in trenutno obstoječimi čustvi, občutki, vedenjem ter okoljskimi dražljaji, ki nas obdajajo. Kar pojasnjuje, zakaj nekateri vonji ali zvoki sprožijo bolečinski odziv, kot je migrena, ali zakaj lahko strah, depresija in tesnoba povzročijo izčrpavajoče fizične bolečine ter tako slabšalno vplivajo na splošno kakovost našega življenja.
Pomislite, kako se počutite po hudem prepiru s svojim dragim ali po dolgem, stresnem dnevu v službi. Vas začne boleti glava ali pa čutite napetost in otrdelost v vratu, ramenih ali spodnjem delu hrbta?
Bolečina je skratka lahko tudi nekaj, kar vaši možgani ustvarijo na podlagi preteklih izkušenj, vzgoje, kulturnih vplivov, misli, čustev, dolečenih sprožilcev iz vašega okolja in trenutnega občutenja določene stopnje stresa.
"In to je pravzaprav dobra novica, saj vam prav to daje moč, da te izkušnje spremenite," trdijo pri organizaciji Integrative Pain Science Institute, katerega poslanstvo je razviti nov pristop k zdravljenju bolečin, ki temelji na dokazih in pionirskih raziskavah.
Nevroznanost o kroničnih bolečinah
Nove raziskave v nevroznanosti, fizikalni terapiji in psihologiji kažejo močno povezavo med nevroplastičnostjo možganov in občutenju fizične ter čustvene bolečine.
Znanstveniki tako med drugim ugotavljajo, da igrajo možgani osrednjo vlogo pri celi vrsti kroničnih bolečin, vključno s kronično bolečino v križu, kronično bolečino v vratu, kroničnimi tenzijskimi glavoboli, migrenskimi glavoboli, osteoartritisom, endometriozo in kroničnimi bolečinami po poškodbah v prometnih nesrečah in po operacijah. Tudi sindrom razdražljivega črevesja, fibromialgija, medenična bolečina, intersticijski cistitis in sindrom kronične utrujenosti naj bi izvirale iz senzitiviziranega ali preveč aktiviranega centralnega živčnega sistema.
Ravno preobčutljivost osrednjega živčevja pa je tista, ki razvije in obvladuje kronično bolečino. "Ko se telesna poškodba poveže z vztrajnim tokom negativnih dražljajev – kot so mračne in katastrofične misli, strah, tesnoba in toksična čustva – postane vaš živčni sistem zelo reaktiven," pojasnjujejo na Inštitutu.
Psihološki in socialni dejavniki tako odigrajo pomembno vlogo pri ustvarjanju bolečine tudi še po tem, ko se vaša poškodba fizično povsem zaceli. In prav bolečina, ki vztraja tudi potem, ko je celjenje končano, velja za klasično kronično bolečino. "Misli, čustva, vedenje, minule izkušnje, kulturni vplivi, delo in celo verska prepričanja lahko postanejo sprožilec, zaradi katerih vaši možgani ustvarijo bolečino. Ti in drugi dejavniki vplivajo na to, kako vaši možgani in živčni sistem obravnavajo poškodbe, bolezni, nevarnosti in okrevanje. Srčika vaše kronične bolečine so vaše misli o bolečini in izkušnjah."
"Naš um in telo nista ločena, ampak sta zelo povezana in si neprestano izmenjujeta informacije."
Naš način razmišljanja in odzivanja na stres vpliva na to, kako doživljamo življenje in kako se počutimo tako fizično, čustveno kot energijsko.
Po podatkih Ameriškega združenja za anksioznost in depresijo naj bi ljudje, ki so nagnjeni k anksioznosti in depresiji, pogosteje zbolevali in trpeli tako zaradi običajnih bolečin kot kroničnimi bolečinskimi stanji, tudi nekaterih bolj trdovatnih, kot sta artritis in fibromialgija.
Za življenje z manj bolečine
"Dobesedno imate moč, da spremenite občutke bolečine v svojem telesu, tako da spremenite svoje misli in zavestno preoblikujete svoje možgane. Življenje z manj bolečine je mogoče," povsem resno trdijo v inštitutu.
"Znanstveno gledano vaši možgani sprejemajo dražljaje tako iz vašega notranjega kot zunanjega okolja, nato pa prenašajo signale do različnih tkiv in organov, kar sproži fizični odziv. Nutricionisti pogosto pravijo, da si to, kar ješ. Po nevroznanosti ste to, kar mislite. Če živite v stanju kroničnega stresa, delate v stresni službi ali ste obtičali v toksičnem razmerju, ste verjetno preokupirani z negativnimi vidiki v svojem življenju, kar okrepi občutek bolečine po telesni poškodbi in zmoti proces celjenja vašega telesa. Premagovanje bolečine v takšnih situacijah lahko postane težko."
Čeprav se telesni odziv z bolečino v trenutkih stresa zdi skrajno neprijetna napaka, se gre zavedati, da je bolečinski odziv način, s katerim vas vaše telo želi predvsem zaščititi. To nam je seveda lažje razumeti v primeru bolečine, ko nas speče plamen sveče, zaradi česar umaknemo roko, da bi preprečili nadaljnjo poškodbo, precej težje pa ob fizični bolečini, ki se ustvari zaradi že vzpostavljenih nevronskih povezav s čustvenimi sprožilci.
"Vaši možgani dobesedno verjamejo, da vas v danem trenutku ogroža poškodba ali čustveni pretres, zato začnejo ustvarjati bolečino, da bi vas prisilili, da se umaknete iz situacije in si vzamete čas za okrevanje."
Kronični stres & stresni hormon
Tudi stres sam po sebi ni problem.
Kratkotrajni stres nam lahko reši življenje. Nekoč nas je obvaroval v trenutku napada divje zveri, danes pa nas lahko reši, ko nekdo nenadoma zavija na naš vozni pas na avtocesti.
Problem nastane, ko je stresorjev v našem življenju naenkrat preveč.
Ko smo vsak trenutek dneva preokupirani s prometnimi zastoji, jeznimi nadrejenimi v službi in s skrbjo za majhne otroke ter bolne, ostarele starše, to vpliva na naš živčni sistem in našo sposobnost, da se popolnoma pozdravimo in si opomoremo od kronične bolečine.
"Vaši možgani takrat neprestano pošiljajo signale nevarnosti vašemu telesu, kar povzroči prekomerno stimulacijo simpatičnega živčnega sistema, kar posledično povzroči prekomerno proizvodnjo stresnega hormona kortizola."
Za povišane ravni kortizola, ki med drugim zvišuje krvni sladkor in zavira delovanje imunskega sistema, pa vemo, da zavirajo procese celjenje, motijo spanec, doprinašajo k anksioznosti in depresiji, posledica česar je nato lahko pojavnost še več bolečine.
5 načinov, kako zmanjšati bolečino in optimizirati svoje možgane
Moč obvladovanja stresa, optimiziranja delovanja možganov in odprave bolečin pa še vedno ostaja v vaših rokah, pravijo na inštitutu in svojim pacientom svetujejo izvajanje naslednjih petih strategij, t.j. na povsem naraven način (in torej brez uporabe zdravil).
1. spremenite svoj pogled na stvari.
Stresu se ni mogoče popolnoma ogniti, lahko pa spremenite svoj pogled nanj, pa tudi način, kako se odzivate na nekatere stresne situacije.
Tako lahko dejstvo, da ste (spet) obtičali v prometnem zastoju ali po pošti prejeli račun, ki ga niste pričakovali, vidite kot manjšo težavo, ki jo boste premagali, in ne kot neko veliko katastrofo.
2. Jejte pravo hrano.
To, kar jeste, ima pomembno vlogo pri delovanju vaših možganov in vašo sposobnost obvladovanja stresa. Uživanje nezdrave hrane hipno dvigne in zruši vaš krvni sladkor, kar vpliva na raven vaše energije in občutljivosti na stres.
Povsem drugačen učinek bo imelo na vas uživanje polnovrednih živil, bogatih z beljakovinami, zdravimi maščobami, vlakninami in hranili.
3. Dober spanec.
Neprespane noči so same po sebi stresne in slabo vplivajo na delovanje možganov. Osem ur kakovostnega neprekinjenega spanja vsako noč bo naredil čudež za vaše počutje.
4. Sprostilne aktivnosti.
Ukvarjajte se z aktivnostmi, ki pomirjajo simpatični živčni sistem (in tako koristijo tudi okrevanju od bolečine). Takšne dejavnosti so meditacija, joga, pilates, vadba ali poslušanje glasbe.
5. Spremenite tok svojih misli.
Zavestno se potrudite spremeniti tok svojih misli in vedenja tako, da preoblikujete svoj notranji scenarij. V veliko pomoč vam je lahko čuječna vadba pozornosti, če trpite kronične bolečine, pa delajte v smeri blaženja in odprave katastrofičnih misli.
Povzeto po Integrative Pain Science Institute in drugih virih.
Preberite si tudi:
- Meditacija čuječnosti proti bolečinam ni samo placebo, kaže študija
- Nevroplastičnost možganov: čudež, na katerega gre računati
- Soočanje s stresom: mogoče je imeti več nadzora, kot si mislite
Novo na Metroplay: “Vse, kar je za psiho preveč, nase prevzame telo” | Tomislav in Nina Senečić