Če mislite, da je depresija nekaj, česar se lahko preprosto znebite, premislite še enkrat. To ni zgolj »slabo razpoloženje«. Depresivni niste zato, ker ste šibki. Tako kot ne bi ignorirali diabetesa, rakavih ali srčnih obolenj, ne ignorirajte znakov depresije.
Razlika med melanholijo in depresijo
Depresija se kaže na tri načine: fizično, čustveno in kognitivno.
- Fizično: Simptomi vključujejo težave s spanjem, prehranjevanjem, željo po spolnosti ali željo, da bi zjutraj vstali iz postelje.
- Čustveno: Simptomi vključujejo razdražljivost, žalost, tesnobo in pomanjkanje užitka v dejavnostih ali z ljudmi, ob katerih ste nekoč uživali.
- Kognitivno: Simptomi vključujejo stalno negativno razmišljanje, težave s koncentracijo, težave pri odločanju in meglo v možganih.
Vsakdo doživlja nekatere od zgoraj opisanih težav v različnih obdobjih svojega življenja. Življenje prinaša težke izzive, bolezni in izgube, ki vplivajo na vsakega od nas. Kako torej veste, da ste depresivni?
Odgovor tiči v intenzivnosti, pogostosti in fizičnosti vaših simptomov. Če ne morete spremeniti svojega razdražljivega razpoloženja doma ali v službi, če ste tako zaskrbljeni, da ne morete uživati v veselih dogodkih, ali tako zagrenjeni, da ne morete biti hvaležni za dobre stvari v svojem življenju, če ste pogosto neodločni ali imate težave s koncentracijo, če ste ves čas utrujeni in imate nizko spolno slo – imate klasične simptome depresije.
Imate te znake depresije?
Označite vse, kar velja za vas:
- Ste doživeli znatno zmanjšano zanimanje za stvari, ki so vam bile prej v užitek?
- Ste doživeli spremembe v spanju – ali težko zaspite, se pogosto zbujate ali pa po drugi strani spite ves čas?
- Ste doživeli spremembe v apetitu ali teži, ki niso posledica namernega hujšanja ali pridobivanja teže?
- Se večino časa počutite utrujene ali brez energije?
- Imate zmanjšano sposobnost koncentracije?
- Se večino časa počutite razdražljive?
- Se večino časa počutite potrte ali zaskrbljene?
Možnosti za uspešno okrevanje od depresije so odlične
Ste skeptični glede premagovanja svoje depresije? To je značilno za način razmišljanja depresivnih ljudi. Prepričani so, da jim nič in nihče ne more pomagati. Navsezadnje je negativno razmišljanje klasičen znak depresije. Rešitev je naslednja: poiščite pomoč! Pojdite morda naprej do psihoterapevta in skupaj poiščite rešitve.
Depresija nikoli ni neizogibna, še posebej po izgubi službe, ljubljene osebe ali zakona. Žalost je normalna, da. Toda ko je človek ohromljen zaradi obupa, so velike možnosti, da gre za depresijo, in simptomi, ki jih doživlja, so del tega. Vedno bodo obstajale situacije, ki izzovejo slabo razpoloženje, pretirano zaskrbljenost, nespečnost in druge simptome depresije. Toda če začnejo vladati vašemu življenju, ne oklevajte in poiščite pomoč.
Kako pogosta je depresija?
Stigma, povezana z izzivi v duševnem zdravju, ni samo pogosta, ampak tudi nevarna. Mnogim ljudem preprečuje, da bi poiskali pomoč. Prav tako ima dolgoročne posledice – škodi zakonom, prijateljstvom in vaši uspešnosti na delovnem mestu. Depresija je zelo pogosto zdravstveno vprašanje. Po podatkih Ameriškega nacionalnega inštituta za duševno zdravje je leta 2023 21 milijonov odraslih doživelo hudo depresivno epizodo. Gallupova raziskava iz leta 2023 je poročala, da je 29 odstotkov Američanov poročalo, da so bili diagnosticirani z depresijo.
Dobra novica je, da če imate depresijo, obstaja odlična možnost, da se vaše stanje lahko reši s terapijo in primernim pristopom dela na sebi ter urejanja življenja in odnosov. Ne pričakujte pa, da se boste depresije rešili, če ne boste poiskali vzrokov zanjo. Pri tem pa naj vam nekdo pomaga.
Povzeto po Psychologytoday.com
Preberite tudi: