Zelišče materine dušice se stoletja s pridom uporablja v tradicionalni medicini, zaradi svoje arome pa ima častitljivo mesto tudi v kulinariki.
Materina dušica ali vrtni timijan - skupno ime za mnoge, pri nas samorasle oblike materine dušice - je rod trajnih zdravilnih polgrmičkov, ki zrastejo do približno 50 cm visoko. Izvira iz Sredozemlja.
Pomaga pri težavah z dihali
Rastlina je znana po svojih antiseptičnih in antibakterijskih lastnostih, zaradi česar je uporabna pri zdravljenju bolezni dihal.
Timijanov čaj pomaga pri prehladu, kašlju, bronhitisu in drugih težavah z dihali. Poleg tega lajša izkašljevanje, zmanjšuje bolečine v grlu in spodbuja hitrejše celjenje.
Krepi imunski sistem
Zaradi visoke vsebnosti vitaminov C in A, železa in mangana timijan krepi imunski sistem in pomaga telesu v boju proti okužbam. Ta rastlina deluje tudi kot naravni antioksidant in zmanjšuje tveganje za razvoj kroničnih bolezni.
Timijanov čaj se pogosto uporablja za lajšanje napihnjenosti, plinov in krčev v prebavnem sistemu, pomaga pa tudi pri odstranjevanju odvečne tekočine iz telesa.
Ima pomirjevalne lastnosti
Timijan se zaradi svojih pomirjevalnih lastnosti uporablja še v aromaterapiji. Eterično olje timijana lahko pomaga zmanjšati stres in tesnobo ter izboljša koncentracijo in mentalno jasnost.
Povzeto po Klix.ba.
Morda vas bo zanimalo tudi:
- INGVER: obljuba zdrave dolgoživosti dokazana (metaštudija)
- Zakaj si ljudje s tem OLJEM množično mažejo trebuh