Otroci, katerih starši so se odločili, da ne bodo jedli mesa in mesnih izdelkov, po besedah strokovnjakov in staršev niso prikrajšani niti za gurmanske užitke niti za prepotrebna mikro- in makrohranila.
"Če so si otroci želeli meso, ki je bilo na voljo, jim tega nisem preprečila, doma pa ga nimamo. Ko si zaželijo hrenovke, večerjamo vegetarijanske iz pšeničnih beljakovin. Starejši trije otroci ne želijo več jesti šolskega kosila, zato se spet prehranjujejo pretežno brezmesno (do vstopa v šolo oz. vrtec so bili vegetarijanci), uživajo pa jajca in mleko. Mlajša dva občasno uživata jajca, vendar imata raje rižev napitek od mleka. Nekajkrat na leto vsi pojedo kakšen kos sveže ribe," pravi Petra Mihalek Novak, dr. medicine, mamica petih nadebudnežev, ki je vegetarijanka že 15 let.
Dodaja še: "Predvsem skušam poskrbeti, da vsak dan pojedo več obrokov sadja in zelenjave. Nekajkrat na teden imamo na jedilniku stročnice (najraje oranžno ali rumeno lečo, pa tudi grah, fižol, tofu). Veliko naših kosil je na osnovi polnovrednih žit (riž, pšenica, proso, oves, pira, ajda, rž, kvinoja, ječmen). Zelo radi imajo oreščke ali namaze iz njih na kruhu, ki ga večino spečemo doma. Trudim se, da jemo nepredelano hrano, ki jo le skuham, solim s himalajsko soljo in začinim z domačimi začimbami, kot so bazilika, origano, šetraj, lovor."
Spremljajte otrokovo rast in razvoj
"Otroke opazujte v vsakdanjem življenju in jih primerjate z vrstniki. Otrokom, ki so živahni, polni energije, se ukvarjajo s športi in drugimi dejavnostmi, redko in za kratek čas zbolijo, očitno nič ne manjka. Enako lahko opazujete dojenčke, spremljate njihovo napredovanje v teži, izločanje, vedenje in razpoloženje. Z dobrovoljnim dojenčkom, ki lepo napreduje v rasti in razvoju ter ima nemotene funkcije izločanja, je skoraj gotovo vse v redu. Vsekakor pa morate biti pozorni, če ugotovite, da je otrok hitro utrujen, brezvoljen, ima prebavne težave, pogosteje boleha," opozarja zdravnica Petra Mihalek Novak.
"V strokovni literaturi navajajo, da je pogostost slabokrvnosti enaka med ljudmi, ki uživajo mesno prehrano in tistimi, ki je ne. Lakto-ovo-vegetarijanska prehrana zagotavlja tudi dovolj vitamina B12, pri veganih pa bi bil verjetno na mestu dodatek k prehrani ali s tem vitaminom obogatena živila."
"Če se otroci intenzivneje ukvarjajo s športom, je priporočljiv tudi kakšen dodaten zdravniški pregled in morda kontrola nekaterih mikroelementov v krvi. S študijami so potrdili, da otroci, ki v otroštvu uživajo zdravo (vegetarijansko) prehrano, tudi pozneje, ko le-to izbirajo sami, veliko redkeje uživajo nekakovostno hrano. Menim, da je to najboljša popotnica za njihovo zdravje in bodo tako precej zmanjšali tveganje za bolezni ‘razvitega sveta’! Zavedati pa se je treba, da na zdravje ne vpliva le prehrana, čeprav je pri tem zelo pomembna."
Vegetarijanski vrtci
V ljubljanskem vrtcu Najdihojca so pionirji na področju vegetarijanskega prehranjevanja predšolskih otrok v Sloveniji, za uvedbo lakto-ovo-vegetarijanske prehrane pa so se odločili pred 15 leti na pobudo staršev.
"Za načrtovanje uravnoteženih in polnovrednih obrokov skrbi skupina strokovnih delavcev, ki se že vrsto let ukvarjamo s pripravo tovrstne hrane. Za uravnotežene in zdrave obroke skrbimo z izobraževanji kadrov, ki so zadolženi za načrtovanje in pripravo obrokov, prav tako pa tudi s pomočjo in nasveti staršev otrok, ki obiskujejo vegetarijanske oddelke," pravi organizator prehrane in zdravstveno-higienskega režima Marko Meglič.
"Naša vegetarijanska prehrana je zaradi odličnih kuharic zares pestra in okusna. Otrokom najbolj teknejo seitan, čičerka, lečin golaž, pira, ješprenj, špinača, testenine in jabolka. Sveže sadje večkrat odkupimo iz ekoloških kmetij. Najbolj se izogibamo beli moki, belemu sladkorju in konzervirani hrani. Otroci so zdravi, bistri, živahni in samozavestni. Razlog za njihovo zdravje je tudi redno gibanje. Z otroki gremo vsak dan in v vsakem vremenu na sprehod. Njihovo odpornost krepimo tudi s tedensko vadbo joge, pri kateri se učimo pravilnega dihanja in sproščanja napetosti," dodaja vzgojiteljica Alenka Krajnc.
Petra Arula, strokovna pomoč: Petra Mihalek Novak, dr. med., Marko Meglič, organizator prehrane in zdravstveno-higienskega režima v vrtcu Najdihojca, foto: Shutterstock
Vpis otrok v vegetarijanski oddelek vrtca Mali princ