Opekline, ki jih povzročijo meduze, so lahko neprijetne in, če jih ne zdravimo pravilno, lahko vodijo do resnih zapletov. Meduze so pogoste v toplejših morjih, kot je grško, in so pogosto težko opazne zaradi svoje prosojne in želatinaste narave. Zato pogosto zaznamo njihov ožig šele, ko začutimo simptome, kot so pekoč občutek, srbenje in rdečica.
Pravilno in pravočasno ukrepanje ob ožigu meduze je ključno za preprečitev trajnih posledic, kot so brazgotine.
Simptomi ožiga meduze
Ožig meduze lahko povzroči različne simptome, ki segajo od blagih do hudih. Med najpogostejšimi so pekoč občutek, srbenje in oteklina na mestu ugriza. Koža postane rdeča, območje pa boleče na dotik.
V hujših primerih se lahko pojavijo tudi glavoboli, slabost, omotica, mišični krči, nizek krvni tlak in celo izguba zavesti. V teh primerih je nujno poiskati zdravniško pomoč. Ko vas piči meduza, je pomembno, da takoj ukrepate. Tukaj je nekaj preverjenih nasvetov za prvo pomoč.
Ne spreglejte tudi:
Izpiranje z jabolčnim kisom
Jabolčni kis je učinkovit pri vseh vrstah opeklin zaradi meduz in nima tveganja za neželene stranske učinke. Na prizadeto območje nanesite obilno količino kisa ali potopite opečeno kožo v kis za vsaj 30 sekund. Kis bo pomagal odstraniti strup iz celic na koži.
Terapija s toplo vodo
Izpiranje s hladno vodo se odsvetuje, saj lahko aktivira strup. Namesto tega je priporočljivo uporabiti toplo vodo, ki pomaga očistiti mesto ugriza brez poslabšanja stanja. Prizadeti del telesa potopite v toplo vodo (42-45 stopinj) za 10 do 20 minut in postopek po potrebi ponovite vsakih nekaj ur.
Aloe vera
Gel iz aloe vere je znan po svojih močnih antioksidativnih in protivnetnih lastnostih, ki pospešujejo celjenje kože. Gel nanesite na prizadeto območje in pustite delovati nekaj ur, nato sperite s toplo vodo. Ta postopek ponavljajte dvakrat do trikrat dnevno.
Kopel iz ovsene kaše
Kopel iz ovsene kaše pomaga lajšati simptome, kot so rdečica, srbenje in oteklina. Ovsena kaša ima močne protivnetne lastnosti, ki lahko pomagajo zmanjšati draženje kože.
Pripravite kopel z dvema skodelicama fino mlete ovsene kaše in potopite prizadeto območje za vsaj 30 minut. Postopek ponovite dvakrat do trikrat na dan.
Pasta iz sode bikarbone
Soda bikarbona je blago alkalna in lahko pomaga nevtralizirati toksine iz celic meduze. Zmešajte sodo bikarbono z dovolj vode, da nastane gosta pasta, in jo nanesite na prizadeto kožo vsakih 15 do 20 minut, dokler ne občutite olajšanja.
Preprečevanje trajnih posledic
Večina opeklin zaradi meduz izzveni v nekaj urah, vendar lahko v nekaterih primerih simptomi trajajo več tednov. Če srbenje ne preneha ali se pojavi okužba, se posvetujte z zdravnikom.
Po izginotju simptomov lahko na mestu opeklin ostane šibka pigmentna madež ali v redkih primerih trajna brazgotina. Koža je po opeklinah bolj občutljiva na sonce, zato se izogibajte sončenju, da preprečite hiperpigmentacijo.
Povzeto po Stil.kurir.rs