Metaštudija: ŽAFRAN enako učinkovit pri depresiji in anksioznosti kot antidepresivi

15. 7. 2024 | N.Z.
Deli
Metaštudija: ŽAFRAN enako učinkovit pri depresiji in anksioznosti kot antidepresivi (foto: profimedia)
profimedia

Nova metaštudija je pokazala, da se je žafran, tradicionalno znan kot naravno zdravilo s potencialnimi antidepresivnimi in anksiolitičnimi lastnostmi, pri zmanjševanju simptomatike povsem enakovredno kosal z antidepresivi.

Metaanaliza 8 študij, ki so ocenjevale rezultate izboljšanja depresivnih stanj, je pokazala, da med žafranom in antidepresivi (tipa selektivnih zaviralcev ponovnega privzema serotonina ali krajše SSRI) praktično ni pomenljive razlike, ko gre za zmanjševanje depresivnih simptomov.

Štiri študije, ki so poročale o posledicah anksioznosti, so ugotovile isto, namreč 'nepomembno razliko med žafranom in SSRI pri zmanjševanju simptomov anksioznosti', kar povedano drugače pomeni: učinkovitost zelišča je bila pri zmanjševanju anksioznosti enakovredna produktu farmacije.

Metaštudija je pod drobnogled vzela tudi varnost obeh učinkovin. Izkazalo se je, da so udeleženci, ki so prejemali žafran, poročali o manj neželenih dogodkih kot skupina na antidepresivih.

Sklep metaštudije je bil tako jasen.

Žafran bi lahko postal potencialna alternativa anditepresivov tipa SSRI za zmanjšanje simptomov depresije in anksioznosti z manj neželenimi učinki.

O zdravilnem žafranu

Žafran je naravna začimba, ki se s pridom uporablja v kulinariki, po starih ljudskih izročilih pa od nekdaj velja tudi kot zdravilno zelišče.

profimedia

Depresijo in anksioznost zdravi enako učinkovito kot antidepresiv in pomaga pri obsesivno-kompulzivni motnji. V neki študiji se je izkazal enako dobro kot klasično zdravilo ritalin tudi pri ADHD.

Žafran se že vrsto let uporablja kot ljudsko zdravilo. Študije sodobnih medicinskih raziskav kažejo, da lahko preprečuje raka, demenco in degeneracijo rumene pege. Izboljšuje tudi spolne funkcije pri ženskah in moških ter lahko pomaga pri hujšanju, saj zavira apetit.

Žafran začne delovati pri depresiji že v enem tednu, njegove koristi pa se v prvih dveh mesecih še stopnjujejo. 

Kako deluje žafran?

Žafran s svojimi antioksidativnimi, protivnetnimi in nevroprotektivnimi učinki spodbuja zdravje možganov. Prav tako uravnava serotonin (nevrotransmiter, ki sodeluje pri depresiji in tesnobi).

Če prenehate jemati žafran, to ne povzroči odtegnitvenega sindroma.

Izvlečki žafrana

V večini omenjenih študijah so zdravilne spojine žaafrana pridobili iz cvetnega lista rastline, v nekaterih drugih pa tudi iz stigme (t.j. dela njenega cveta), saj so ti cenejši.

Preberite si tudi:

Novo na Metroplay: "Če bi ljudje vedeli, kakšno je to mučenje, koliko je solz in trpljenja …" | Sara Isaković