Narava v pisarni: Zrak

13. 3. 2013
Deli
Narava v pisarni: Zrak

Vnašanje narave v pisarno je en od najboljših načinov, da zmanjšamo stres, izboljšamo razpoloženje in delovno storilnost ter dvignemo raven energije ter odpornost na bolezni.

Za vse to se nam ni treba obkrožiti z džunglo, zadostovale bodo že tri lončnice, visoke 20 cm, zatrjuje raziskava, ki jo je opravil tim profesorice Margaret Burchett s Tehnološke univerze v Sydneyju.

V isti raziskavi so odkrili tudi, da lahko sobne rastline za celih 20 odstotkov zmanjšajo raven toksinov v zraku, rezultati drugih raziskav pa nas navdušujejo s podatki, da lončnice lahko za več kot 30 odstotkov zmanjšajo utrujenost, kašelj, vnetja grla in simptome prehlada, za 60 odstotkov pa pogostost izostankov iz službe.

Zrak v zaprtih prostorih je namreč 5 do 10-krat bolj onesnažen kot zunanji zrak. Pri ljudeh, ki večino časa preživijo v notranjem prostoru, se lahko pojavijo zdravstvene težave, kot so kašelj, težave z dihanjem, astma in druge težave, ki so povezane z oslabljenim dihalnim sistemom ter težavami s krvožilnim sistemom (kot je oslabljen krvni pretok).

Močna simbioza

Nekateri znanstveniki trdijo, da za prečiščevanje zraka, bogatenje zraka in vzdrževanj optimalne ravni vlage v prostoru niso zaslužne le rastline, temveč tudi mikroorganizmi, ki živijo na njihovih koreninah, v humusu in zemlji, v katero so posajene. Z rednim zalivanjem se zahvalite tej prekrasni simbiozi, ki vam nesebično izboljšuje kakovost življenja.

Zdi se, da glavna prednost sobnih rastlin morda ni oskrbovanje s kisikom, temveč odpravljanje ogljikovega dioksida; številne raziskave namreč kažejo, da delovna učinkovitost upada z naraščanjem ravni ogljikovega dioksida (kar se pogosto dogaja v zaprtih prostorih, v katerih prebiva več ljudi). Prof. Burchett trdi, da lahko najbolj navadna lončnica v 24 urah odpravi 75 odstotkov delcev, ki onesnažujejo mestni zrak.

Željka Ciganović

Narava v pisarni: Zemlja

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj