Naravni načini uravnovešanja hormonov

18. 6. 2014
Deli
Zdrava, uravnovešena prehrana pomaga telesu naravno uravnovešati hormone.  (foto: Profimedia)
Profimedia

Hormoni uravnavajo vse procese, ki se vršijo v naših telesih. Idealno delovanje hormonov zagotavlja dobro zdravje. Vendar na delovanje hormonov v veliki meri vpliva naš način življenja, prehranjevanja in izpostavljenost stresu. Če ta področja niso urejena, se hormonska situacija lahko do te mere poruši, da povzroča bolezni. Hormonom lahko pomagamo tako, da ustrezno skrbimo zase. Potem umetne hormonske terapije ne bodo potrebne.

Kaj so hormoni?

Hormoni so nekakšni biokemični sli. Po krvnem obtoku potujejo do tkiv in organov in nanje na različne načine vplivajo. Med drugim sodijo med hormonalno vodene procese naslednji: rast in razvoj, metabolizem, spolna dejavnost, razmnoževanje, razpoloženje. 

Hormone proizvajajo posebne žleze, ki se imenujejo endokrine žleze. Glavne endokrine žleze so hipofiza, češerika, ščitnica, trebušna slinavka, bezgavka in priželjc. 

Stres in hormoni

Hormon stresa je kortizol. Kortizol zavira vse ostale hormone v telesu, zato pod stresom naše telo le polovično ali še manj opravlja osnovne telesne funkcije, ki ohranjajo naše telo v ravnovesju, samoobnavljanju in zdravju. Stresu so v naši družbi podvrženi že otroci. Kontinuiran stres od otroštva dalje je naložba za mnoge bolezni, ki se začnejo že v srednjih letih. Telo desetletja propada, ker njegovi procesi ne delujejo v polnosti. Visoke ravni kortizola med nosečnostjo lahko povzročijo razne modifikacije pre- in postnatalnega razvoja otroka. 

Kortizol šibi imunski sistem, omejuje kostni metabolizem, kar povečuje možnosti za osteoporozo, omejuje delovanje kolagena (molekule, ki ustvarja povezovalna tkiva), zato povzroča šibke vezi, sklepe in zgubano kožo, omejuje delovanje inzulina, povečuje sproščanje prebavne kisline, deluje diuretično (iz telesa nadpovprečno odvaja vodo), poškoduje hipokampus, kar povzroči težave z učenjem in težave s spominom, povečuje krvni pritisk, povečuje možnost neplodnosti ali spontanega splava, povečuje debelost. 

5 nasvetov za sijajno pečenko: zunaj hrustljava, notri mehka

Stres, ki nas oblikuje

V sodobni družbi je stres resen problem. Najbolj problematičen je, ko je stresu podvržena noseča ženska. Kot smo že videli, hormon kortizol lahko povzroči modifikacije plodovega razvoja. Stres pa povzroča tudi porodne komplikacije. Kadar se ženska med porodom ne počuti varno, sproščeno in zasebno, torej kadar se počuti ogroženo, v nevarnosti, nespoštovano, se v njeni krvi povečuje raven hormona adrenalina - hormona "beži ali bori se" - ki pa zavira delovanje ostalih porodnih hormonov. Preprosto rečeno, adrenalin v prevelikih količinah zaustavlja in onemogoča porod. Takšno situacijo v sodobnem medicinskem sistemu rešujejo z umetnimi pospeševanji in "izboljšanji" poroda namesto s psihološkim pristopom in zagotavljanjem materinega dobrega počutja. Visoko medikaliziran porod pa ima znanstveno dokazano močne učinke na otroka - vpliva na njegov psihološki razvoj, samopodobo, sposobnost čustvenega povezovanja z drugimi ljudmi. Medikaliziran porod je za otroka travmatičen porod, kar je občuteno do konca življenja.

Naravni načini za uravnovešanje hormonov

Maca

Veliko žensk opazi blažji PMS, povečano plodnost, izboljšano kožo, moški pa opažajo povečano produkcijo sperme, povečan libido in izboljšan spanec. Maca vsebuje tudi veliko mineralov in esencialnih maščobnih kislin, ki so potrebni za ustvarjanje hormonov. Odličnega okusa je v smutijih.  

Škodljive maščobe

Rastlinsko olje, arašidovo olje, sojino olje, margarina so umetne maščobe, ki škodujejo telesu. Povzročijo lahko mutirane celice in vnete celice. 

Izločite kafein

Kafein onemogoča endokrini sistem, še posebej, kadar so prisotni stresni hormoni. Izogibajte se kavi, čokoladi in jih nadomestite z zeliščnimi čaji.

Izogibajte se strupom

Pesticidi, plastika, gospodinjske kemikalije, lepotni izdelki in celo vzmetnice lahko vsebujejo snovi, ki motijo hormonalno delovanje - oponašajo delovanje hormonov in preprečujejo telesu, da bi izdeloval svoje. Podobno deluje kontracepcijska tabletka. Namestno plastične, uporabljajte stekleno embalažo. Naredite si lastne kozmetične izdelke. 

Spanec

Uravnovešeno spanje pomaga harmonizirati hormone. V primeru težav s hormoni se priporoča podaljšan spanec, tudi 10-12 ur. Svojemu telesu tako dopustimo, da se pozdravi. 

Nasičene maščobe

Hormoni so narejeni iz holesterola. Maščobe naše telo potrebuje. Dobre maščobe so kokosovo olje, palmino in deviško oljčno olje. Vsa olja niso primerna za kuhanje, najboljša za te namene sta kokosovo in palmino olje. 

Uravnovešanje leptina - hormona lakote in prebave

Pomanjkanje leptina povzročimo s prekomernim uživanjem sladkorja in procesirane hrane ter s premalo spanca. Posledično izkušamo močnejšo lakoto in počasnejšo prebavo.

Hranljiva hrana

Jejte resnično hrano - ne zapakirano in procesirano. Čisto, naravno hrano. Namakajte oreščke, semena in zrnje pred zaužitjem. Nekatera izmed najhranljivejših jedil so: 

  • fermentirano ali sveže sadje in zelenjava 
  • bela moka in sladkor sta hranilno prazna, zato jih nadomestite z bolj zdravimi opcijami
  • namesto moke uporabljajte kokosovo ali mandljevo moko
  • uporabljajte naravna sladila, na primer med, javorjev sirup, melaso, palmin/kokosov sladkor, stevio