Zdrave odločitve Promocijsko sporočilo

Ne morete zaspati? Pomagajte si s to starodavno tehniko programiranja uma!

8. 1. 2025 | M.K.
Deli
Ne morete zaspati? Pomagajte si s to starodavno tehniko programiranja uma! (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Vse več ljudi se sooča z nespečnostjo in posledično pomanjkanjem ter slabo kakovostjo spanja. Kako si pomagati? Možnosti je več, med učinkovitimi rešitvami pa velja vsekakor preizkusiti tudi meditacijo.  

Spanje je pomemben fiziološki proces in osnovna človekova potreba. Je steber našega zdravja in optimalnega vzdrževanja organizma, ki vpliva na sleherno celico in vse procese v telesu. Novejša spoznanja potrjujejo, da ima spanje pomembno vlogo pri odstranjevanju toksičnih produktov in obdelavi informacij v osrednjem živčevju, utrjevanju spomina, učenju in drugih kognitivnih sposobnosti.  

Priporočena količina spanja se spreminja glede na starost, življenjski slog, zdravje in druge dejavnike. Splošno priporočilo, ki ga ponujajo strokovnjaki in temelji na raziskavah in poznavanju potreb po spancu v različnih življenjskih obdobjih, pravi, da naj bi povprečna odrasla oseba potrebovala od 7 do 9 ur spanja na noč.    

To pomeni, da bi v resnici morali prespati približno tretjino svojega življenja, kar se mnogim zdi absolutno preveč, pa čeprav ni nobenega dvoma, da spanje pomembno vpliva na kakovost življenja in celostno dobro počutje. Poleg zdravega prehranjevanja in redne telesne dejavnosti je spanje ključnega pomena za telesno zdravje in učinkovito delovanje imunskega sistema. Je podporni steber pri krepitvi zdravja in dobrega počutja, pomaga pri uravnavanju čustev in premagovanju stresa.  

Ne morete zaspati? Pomagajte si s to starodavno tehniko programiranja uma!
Profimedia

Spanje ni samo počitek  

Čeprav bi predvidevali, da spanje služi predvsem počitku telesa in duha, temu ni čisto tako. Medtem, ko spimo, se v našem telesu namreč odvija kopica izjemno pomembnih procesov. V spanju se denimo obnavljajo telesne celice, kratkoročni spomin se spreminja v dolgoročnega, nekateri deli možganov so celo aktivnejši kot v stanju budnosti.  

Nič čudnega torej, da se v vse hitrejšem tempu življenja spanju posveča toliko pozornosti. Predvsem zaradi konstantne izpostavljenosti stresnim situacijam, nezdravega življenjskega sloga ter izpostavljenosti umetni svetlobi zaslonov pogosto ne spimo dovolj, slabša je tudi kakovost našega spanca. Pojavijo se lahko različne motnje spanja (nespečnost, motnje dihanja v spanju, narkolepsija, pogosto zbujanje, potenje ...), ki so odgovorne za pomanjkanje energije v času budnosti, zmanjšanje pozornosti, slabšo delovno učikovitost in vsesplošno slabše počutje, dolgoročno pa se poveča tudi tveganje za številne kronične bolezni.    

Horoskop - utrujenost
Shutterstock

Kako izboljšati kakovost spanja?  

Raziskave torej kažejo, da na kakovost življenja in optimalno delovanje organizma vplivata tako količina, še bolj pa kvaliteta spanja. Za oboje je izjemno pomemben kar se da reden urnik spanja – to pomeni, da hodite spat in se zbujate vedno od isti uri, ne glede na dan v tednu.  

Izjemnega pomena je tudi mirno spalno okolje. Pomembno je, da ustvarite sproščujoč prostor, kjer lahko popolnoma izklopite stres in motnje. Poskrbite, da bo vaša soba temna, tiha in hladna. Priporočljivo je, da izklopite vse elektronske naprave vsaj 30 minut pred spanjem. Svetloba, zlasti modra svetloba iz elektronskih naprav, kot so telefoni, tablični računalniki in televizorji, lahko zavira proizvodnjo melatonina – hormona, ki je odgovoren za spanje.  

Imate med spanjem telefon na nočni omarici? Tako to vpliva na vaš spanec
Shutterstock

Ustvarite si pomirjujoče navade, ki vam pomagajo popolnoma izklopiti stres in razne motnje ter omogočajo lažji prehod iz dneva v noč. Pri tem si lahko pomagate z različnimi tehnikami sproščanja - še posebej z meditacijo.    

Z meditacijo do boljšega in kakovostnejšega spanca  

Meditacija lahko igra ključno vlogo pri izboljšanju spanja, saj pomaga zmanjšati stres, umiriti um in ustvariti pogoje za boljši spanec. Gre za starodavno tehniko osredotočanja uma, ki spodbuja sprostitev, jasnost in notranji mir. Imenujemo jo lahko tudi vizualizacija, avtogeni trening ali hipnoza in je ena najučinkovitejših tehnik za oblikovanje življenja po lastni želji.  

Mnogi verjamejo, da oseba med hipnozo oziroma meditacijo nič ne sliši ali čuti, kar ne drži. V hipnozi je oseba v stanju povečane sproščenosti, pri čemer uporablja svojo domišljijo in trenira moč svojega uma ter koncentracije za hitrejši in lažji dostop do nezavednega v sebi. S pomočjo meditacije lahko torej vaš um programirate tako, da hitro, enoravno in lažje zdrsnete v globok, sproščujoč spanec.  

Kakšen je duhovni pomen tega, da veliko spite?
Shutterstock

Izpolnite prijavnico in začutite moč globoke meditacije!  

Naj vam meditacija pomaga do boljšega in kakovostnejšega spanca! Izpolnite spodnjo prijavnico in že v nekaj trenutkih boste na svoj elektronski naslov povsem BREZPLAČNO prejeli meditacijo 'Globoko spanje' priznanega strokovnjaka na področju nevrolingvističnega programiranja (NLP), hipnoze in coachinga v Sloveniji dr. Aleksandra Šinigoja. Izkoristite to posebno ponudbo in si pomagajte do hitrega, globokega in kakovostnega spanca ter temeljitih sprememb življenja – na bolje, seveda!