Prof. doktor Ranko Raičević trdi, da visoke temperature ustvarjajo pogoje za nastanek možganske ali srčne kapi.
Prof. Dr. Ranko Raičević, predstojnik Oddelka za nevrologijo Akademije medicinskih znanosti, redni profesor Medicinske fakultete v Beogradu in predsednik Združenja nevrologov Srbije, je razkril, kakšne so posledice, ki jih lahko v našem telesu povzroči izbira pijače v vročih poletnih dneh. Spregovoril pa je tudi o pravilni uporabi klimatskih naprav.
"Ekstremno visoke temperature motijo vse, saj se pri visokih temperaturah razširijo krvne žile, ki prehranjujejo možgane, srce, ledvice in vse vitalne organe. Tudi najbolj zdravi posamezniki tega ne prenašajo dobro. Pri ljudeh, ki že imajo nekatere bolezni srčno-žilnega sistma ali možganov, pa visoke temperature dodatno ustvarjajo pogoje za nastanek resnejših poškodb, saj se lahko tam razvije hipoksija, to je pomanjkanje hranil in prekrvavitve ter pride do padca krvnega tlaka."
Poudaril je, da se je poleg izogibanja gibanja zunaj od 10. do 16. ure, ko je UV-sevanje najmočnejše, in uživanja zadostne količine navadne vode izjemno pomembno izogibanje gaziranim pijačam, za alkohol pa je razglasil rdeči alarm.
"Vedno imejte pri sebi plastenko negazirane vode, nujno negazirane, saj lahko nekateri ioni v gaziranih pijačah, če jih zaužijemo v večjih količinah, sprožijo motnje srčnega ritma. Zato je najboljša pijača negazirana voda. Nisem proti mladim, ki včasih pijejo kaj gaziranega, tisti, ki že imajo težave, pa naj pazijo. Jaz sem v ekstremno vročih poletnih okoliščinah strogo proti gaziranimi pijačam, saj dodatno širijo krvne žile in zmanjšujejo porabo kisika v možganih in srcu. Najbolj nevarne pa so takrat močne alkoholne pijače."
V vročih poletnih dneh se zgodi, da se ljudje pogosto zbudijo z glavobolom. Ali je to posledica vročine?
"Absolutno se v vročini ustvarjajo pogoji za šibkejši spanec, ki ga zelo pogosto prekine zbujanje in spremeni se tudi ionizacija ozračja," vendar pa je lahko razlog tudi v uporabi klime. Uporaba klimatske naprave med poletjem je običajna vsak dan, nekateri pa celo spijo z vključeno napravo, kar zdravnik nikakor ne priporoča. Klimatske naprave naj ohladijo prostor pred spanjem, ne pa ustvarjajo pretiranega mraza tekom noči.
"Klimatska naprava ima svoje mesto in služi za hlajenje prostorov, ne za pretirano hlajenje in ustvarjanje pogojev, kakor da smo v Oslu, mi pa smo recimo na Cipru. To pomeni, da ustvarimo temperaturo, ki je nekaj stopinj drugačna od zunanje in da nam v tistem prostoru ni niti mrzlo niti toplo, ampak prijetno, žal smo pogosto priča temu, da vstopiš v trgovino, temperatura pa je 18 stopinj nižja kot zunaj", pojasnjuje dr. Raičević in poudarja:
"Telo se mora postopoma navaditi na spremembo temperature, zato velja, da razlika med zunanjo in notranjo temperaturo ne sme biti večja od pet ali šest stopinj, pri nas pa je pogosto v navadi, da je razlika deset oz. petnajst stopinj," je zaključil.
Vir: stil.kurir.rs
- Preberite si še: Kardiolog dr. Borović: "Najslabše je piti kavo z mlekom."
- Ljubiti nekoga je ZAVESTNA ODLOČITEV
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj