Pazite se zahrbtne 'super hrane'

1. 10. 2012
Deli
Priporočilo uživanja soje za preprečevanje srčnih bolezni so v Ameriki preklicali.

Vsakomur je jasno, da ni zdravo uživati pesticidov, sintetičnih rastnih hormonov in kemičnih sestavin plastike. Vendar obstajajo tudi bolj zahrbtni obesogeni, katerih škodljivost težko prepoznamo na prvi pogled. Takšna sta npr. koruzni sirup z visoko vsebnostjo fruktoze in soja; obe sestavini na veliko dodajajo hrani za ljudi in za živali, ki jih jemo, in obe vsebujeta oz. se lahko pretvorita v obesogene.

Ampak kako – mar ni soja dobra za srce? Ne nujno; nedavna raziskava je pokazala, da sojine beljakovine lahko znižajo raven slabega holesterola LDL v krvi, vendar le za pičle tri odstotke. In za dosego tega skromnega izboljšanja bi morali vsak dan pojesti skoraj kilogram tofuja.

Zaradi teh ugotovitev je Ameriško kardiološko združenje preklicalo svoje priporočilo uživanja soje za preprečevanje srčnih bolezni. Vendar pa se soja skriva v vseh mogočih jedeh, v piškotih, pomfritu, prelivih za solate …

In ne boste verjeli, posledica vse te zaužite super zdrave soje je, da se redimo. To še posebej velja za ljudi, ki so jih kot dojenčke hranili z mlečnim nadomestkom, pripravljenim iz soje. Soja vsebuje dve naravni kemikaliji – fitohormona (rastlinska hormona) genistein in daidzein, ki sta oba podobna estrogenu in lahko spodbudita nastajanje maščobnih celic.

Ampak to še ni vse – kaj mislite, kdo je še na sojini dieti? Krave, pujsi in piščanci, jasno! (Pa tudi številne ribe v ribogojnicah hlastajo po sojinih pripravkih.) Piščanci so včasih kljuvali travo, semena in črve, danes pa jih pitajo z visokokalorično hrano, ki je v veliki meri narejena iz soje.

Britanski znanstveniki so ugotovili, da nekateri sodobni piščanci prav zaradi takšne prehrane vsebujejo dva- do trikrat več maščobnih kalorij kot kalorij iz beljakovin. Sama mast. Tako kot pri ljudeh se tudi pri piščancih zmanjšuje delež mišične mase in zdi se, da je to tudi učinek obesogenov.

Če torej povzamemo – če jeste sodobne kure ali goveje meso iz supermarketa, jeste več maščob in manj beljakovin, za nameček pa še ogromno obesogenov in drugih packarij.

Nekateri strokovnjaki za vse večje težave z debelostjo krivijo tudi koruzni sirup. Tudi to poceni sestavino najdete tam, kjer bi jo najmanj pričakovali – v kruhu, bombonih, kečapu, pijačah in sirupu proti kašlju.

Nedavna raziskava je pokazala, da uživanje velikih količin koruznega sirupa v možganih zbuja lažni občutek lakote, tudi če smo že dovolj pojedli. Nekatere ugotovitve celo kažejo, da koruzni sirup lahko povzroča motnje v endokrinem sistemu. Pri pretežkih ljudeh vpliva na leptin, hormon, ki uravnava tek.

Je vse to zapleteno? Res je. Demoralizirajoče? Sploh ne. Zdaj lahko še enkrat pretehtate stare shujševalne nasvete (‘modrost’, da morate nehati jesti sendviče, testenine in sladoled) in spet jeste tisto, kar vam je všeč.

Seveda pa je pomembno, da zaužijete razumne količine te hrane. Bistveno je, da jeste naravno pridelano hrano, ki ne vsebuje obesogenih kemikalij. Če se boste držali tega nasveta in programa vadbe, vam bo gotovo uspelo. Vaš pas, okušalne brbončice ter tudi mišice in poželenje vam bodo hvaležni.

Novo na Metroplay: O psihiatriji in duševnih motnjah | Anica Gorjanc Vitez