Iz svojega jedilnika izločite 2 stvari, da bi se pozimi izognili virozam in prehladom (svetuje zdravnik)

29. 11. 2024
Deli
Iz svojega jedilnika izločite 2 stvari, da bi se pozimi izognili virozam in prehladom (svetuje zdravnik) (foto: Profimedia)
Profimedia

Vas pozimi mučijo stalne viroze in padec imunosti? Zdravnik svetuje, da ti dve stvari takoj izločite iz prehrane

V zimskem času se marsikdo srečuje z vse pogostejšimi virozami in padcem imunosti, eden od razlogov za to pa je dehidracija. Dr. David Nichols svetuje, da je treba za hitrejše okrevanje po virozi iz prehrane izločiti nekatere pijače; pojasnil je, da lahko nekatere snovi povzročijo dehidracijo, kar ovira sposobnost telesa, da si opomore od bolezni.

Odsvetuje uživanje alkohola in kofeina

"Razmislite o tem, koliko pijete. Vaše telo porabi več energije, ko se bori z okužbo, zato je zelo pomembno, da v tem obdobju povečate vnos vode. Izogibajte se alkoholu in kofeinu. Nič, kar vas dehidrira, vam ne bo pomagalo hitro okrevati," je poudaril.

Kofein in alkohol delujeta diuretično, kar pomeni, da spodbujata izgubo tekočine iz telesa z urinom. To lahko dodatno poslabša dehidracijo, ki je že prisotna ob okužbah. Dehidracija oteži pravilno delovanje imunskega sistema, saj telesu primanjkuje zadostne količine vode za uravnavanje telesne temperature, transport hranil in izločanje toksinov.

Poleg tega ti dve pijači poslabšata kakovost spanja, upočasnita presnovo in zmanjšata sposobnost telesa za proizvodnjo belih krvničk, ki so ključne za boj proti okužbam.

Dr. Nichols dodaja: "Ko imate gripo ali prehlad, ni nenavadno, da izgubite apetit, vendar uživanje hrane z visoko vsebnostjo beljakovin lahko pomaga pri vaši energiji in okrevanju."

Svetuje povečanje uživanja beljakovinsko bogatih živil

oreščki
Profimedia

Zakaj je beljakovinska hrana tako koristna?

1. Obnova tkiv in imunskih celic

Beljakovine so ključni gradnik za regeneracijo celic, vključno s tistimi, ki sestavljajo imunski sistem. Protitelesa, encimi in hormoni, ki pomagajo v boju proti okužbam, so sestavljeni iz beljakovin.

2. Zagotavljanje energije

Čeprav se telo za energijo zanaša predvsem na ogljikove hidrate, lahko v obdobjih zmanjšanega apetita beljakovinska živila zagotovijo dolgotrajnejši vir energije.

3. Podpora obnovitvi

Beljakovine pomagajo telesu pri hitrejšem celjenju poškodb zaradi okužb, kar je še posebej pomembno pri boleznih, ki izčrpavajo telo, kot sta gripa ali covid.

Vir: Sensa.story.hr /getsurrey.co.uk

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj