PROPOLIS je naravni antibiotik, ki ubije, kar moti zdrav organizem: 11 naravnih receptov

17. 2. 2022
Deli
PROPOLIS je naravni antibiotik, ki ubije, kar moti zdrav organizem: 11 naravnih receptov (foto: profimedia)
profimedia

Propolis je eno tistih modrih zdravil iz narave, ki ubije, kar zdravo telo moti. Hkrati ohranja zdravo tkivo in zdravi obolele. Je odličen naraven antibiotik. 

Nekatera drevesa se proti mikrobom, ki bi jim lahko povzročili bolezen, zavarujejo z izločanjem smol. Njihovo korist so prepoznale tudi čebele, ki so varovalni učinek smol uspele še nadgraditi.

Nabrano smolo čebele prežvečijo, zmešajo s slino in drugimi lastnimi sokovi ter iz mešanice z dodanim voskom tvorijo propolis. Čebele s propolisom prevlečejo vso notranjost panja in si tako zagotovijo zaščito pred vdorom virusov, bakterij in glivic, ki bi sicer lahko ogrozili obstoj čebelje družine. Propolis jo v mrzlih zimskih mesecih varuje pred mrazom in vetrom, z njim pa čebele premažejo tudi notranjost celic v satju, preden matica vanje zleže jajčeca.

Kaj pa ljudje? Topla stanovanja in prostori za druženje nam v hladnejšem obdobju dajejo zaščito, ki pa jo nemalokrat izkoristijo tudi virusi in bakterije. Ker ti največkrat zaidejo v usta in nos, je koristno, da si priskrbimo izdelke, ki preventivno ščitijo prav dihalne poti. Pri izbiri zaščite lahko izhajamo iz narave.

Propolis ima odlično ravnovesje aminokislin, vitaminov in bioflavonoidov

Moč propolisa izvira iz njegove kompleksne sestave, v kateri je kar 149 različnih organskih in 22 anorganskih snovi, v večini pa ga sestavljajo rastlinske smole, vosek, eterična olja in cvetni prah.

Propolis vsebuje tudi več vitaminov (B1, B2, B3, biotin) in aminokisline, ki so pomembne za delovanje imunskega sistema. Najpomembnejša sestavina propolisa so bioflavonoidi, ki jih sicer najdemo tudi v sadju in zelenjavi. Gre za naravna barvila, ki rastline ščitijo pred mikroorganizmi, v propolisu pa jih je skoraj 500-krat več kot na primer v pomarančah. Kakovost propolisa lahko določimo prav z vsebnostjo bioflavonoidov.

Propolis je naravni antibiotik

Propolis je smola, s katero čebele krpajo razpoke v svojem panju. Vsebuje antibiotične snovi, ki ne dovolijo klicam, da bi prišle do organizmov. Že pred več kot 60 leti so danski raziskovalci ugotovili, da smola preprečuje rast povzročiteljev tuberkuloze. Kapsule propolisa danes uporabljamo pri obolenjih dihalnih poti, želodčnih razjedah, revmi, boleznih črevesja in slabšem delovanju srca. Pri vnetju dlesni se je obneslo žvečenje smole. Kreme s to snovjo pomagajo pri kurjih očesih, razpokah na nogah in aknah.

Vsi vemo, da sintetični antibiotiki povzročajo neželene učinke, ki se pojavijo takoj ali nekaj časa po njihovi uporabi, medtem ko darovi narave nimajo stranskih učinkov. Raziskave potrjujejo, da je v naravi veliko izdelkov z antibiotičnim delovanjem.

Propolis je eden izmed njih. Je popolna hrana, ki hrani in zdravi človeško telo. Propolis je splošno ime za mešanico smolnatih snovi, ki jo čebele nabirajo iz cvetov različnih rastlin. Čebele ga naberejo in ga encimsko prilagodijo, tako da najpomembnejše sestavine, flavonoidi, postanejo aktivne snovi.

Raziskava, opravljena v Indiji, pa je pokazala celo, da lahko propolis pomaga telesu izločiti škodljivi aluminij, ki ga s kuhanjem v aluminijastih posodah, uživanjem konzervirane hrane, s cepljenjem in ne nazadnje z vdihavanjem vnašamo v telo v prekomernih količinah.

Propolis ima specifičen videz, edinstven grenak okus, značilno in aromatično aromo. Sestava in barva propolisa je odvisna od rastlinske vrste, iz katere čebele nabirajo, in od sezone. Tradicionalno se uporablja že več kot 2000 let. Zgodovinski zapisi kažejo, da je bil propolis pomemben in cenjen izdelek v medicini Egipčanov, Babiloncev, Arabcev, Grkov, Rimljanov in mnogih drugih starodavnih ljudstev.

Zdravilni učinek propolisa

Propolis vsebuje 50% smole, 30% voska, 10% eteričnih olj, 5% cvetnega prahu, številne vitamine in minerale, organske kisline, polifenole, flavonoide. Flavonoidi so v veliki meri odgovorni za zdravilne učinke propolisa. Flavonoidi so pigmenti, ki so prisotni v sadju, zelenjavi, cvetju in lubju dreves. Delujejo antioksidativno, njihova vloga je zaščititi rastline pred patogeni v okolju.

Propolis je eno tistih modrih zdravil v naravi, ki ubije vse, kar zdravo telo moti. Hkrati ohranja zdravo tkivo in zdravi obolele. Številne študije so pokazale, da je propolis naravni anestetik, antioksidant, antiseptik, antibiotik, ki deluje proti večini virusov, vključno z virusom gripe. Odličen je v boju proti glivam in zajedavcem.

Posebnost propolisa je, da bakterije ne ustvarjajo odpornosti nanj in ni škodljivih stranskih učinkov, kar je pomanjkljivost sintetičnih antibiotikov.

Pred spanjem je dovolj, da območje prsnega koša namažete s propolisom, da pomirite kašelj in si zagotovite globok spanec. Propolisovo mazilo je odlično pri ranah, ki jih je težko zaceliti, pa tudi pri številnih kožnih boleznih: aknah, ekcemih, luskavici, dermatitisu, glivičnih boleznih kože, nohtov in lasišča. Izredno učinkovit je pri razjedah, opeklinah in pikih. 

Propolis ima lastnost, da ustavi nenormalno celično razmnoževanje in zdravi benigne tumorje. Znano je, da propolis spodbuja tvorbo novih celic in regeneracijo poškodovanega tkiva. Propolis pomaga tudi v primeru hude driske, kjer so druga zdravila nemočna.

Propolis kot zelo aktiven biostimulator prispeva k izboljšanju celotnega stanja organizma, normalizaciji presnove in imunosti. Uporablja se tudi za zdravljenje bolezni ušes in ustne votline. Daje odlične rezultate pri zdravljenju in preprečevanju vnetja grla. Pomaga pri zobobolu, periodontitisu, neprijetnem zadahu, hemoroidih, vnetjih sečil in gastritisu.

Kot močan antioksidant je učinkovit proti prostim radikalom, ki danes veljajo za vzroke številnih, tudi najresnejših bolezni, kot so ateroskleroza, sive mrene, rak, Parkinsonova in Alzheimerjeva bolezen. Nedavne raziskave kažejo, da propolis krepi imunski sistem in deluje proti raku.

Kako uporabljati propolis

Propolis lahko uporabljate v naravni, surovi obliki. Iz njega lahko pripravite vodni ekstrakt, alkoholno tinkturo (kapljice propolisa), mazilo ali kremo.

Vodni ekstrakt propolisa

Vodni ekstrakt propolisa lahko pripravimo na naslednji način. Surovi propolis zamrznemo in nato zmeljemo v fin prah.

Eno žličko tega praška zvečer zmešajte z 250 ml čiste vode. Naslednje jutro pijte to tekočino v majhnih požirkih. Pred zajtrkom pojejte propolis, ki je ostal na dnu kozarca.

Propolisovo mazilo

V keramično skledo damo 80–90 gramov vazelina. Ponev segrejte v vodni kopeli, tako da voda nežno zavre. Dodamo 10-20 g mletega propolisa. Mešajte tekočino, dokler se propolis ne raztopi. Nečistoče bodo iz propolisa prišle na površje, zato jih poberite z leseno žlico in zavrzite.

Na koncu dodajte malo alkoholne tinkture propolisa, da propolis homogenizirate z vazelinom. Po tem posodo postavite v hladno vodo. Nadaljujte z mešanjem, dokler se maščoba ne ohladi.

Propolisno mazilo shranjujte v nepredušnem kozarcu na hladnem in temnem mestu.

Surov propolis

Surov propolis lahko jemljete na naslednji način: 3-5 gramov na dan, med obroki.

Preden pogoltnete propolis, ga prisesite in žvečite v ustih vsaj 15 minut.

Tinktura propolisa

Tinktura je narejena iz propolisa in alkohola. Za pripravo tinkture se uporablja 96%, še bolje pa 76% etilni alkohol, na katerem je označeno, da ga lahko uporabimo kot prehranski izdelek.

Propolis dajte v kozarec, nato pa vlijte alkohol v razmerju 1: 2. To tekočino hranite v kozarcu 5-7 dni in stresite 3-krat na dan. Nato tekočino filtrirajte, na primer s kavnim filtrom.

Dnevno lahko zaužijete 20–90 kapljic tinkture, odvisno od bolezni, med obroki, s pol žlice medu, mlačne vode ali čaja.

Težave in rešitve 

1. Bolečine v trebuhu

Vzemite 20 - 30 kapljic razredčene 30% alkoholne tinkture propolisa 3-krat na dan pred obroki.

2. Žulji in kurja očesa

Premažite jih z debelo plastjo mazila iz propolisa in pritrdite s obližem. Pustite čez noč.

3. Krvavitev

Krvavitev zaradi poškodb in ureznin lahko hitro ustavite z uporabo vate, namočene v kapljice propolisa.

4. Glivične kožne bolezni

Večkrat na dan na prizadeto območje nanesite kremo, mazilo ali kapljice propolisa.

5. Opekline

Potopite gazo v propolisovo mazilo, položite čez opekline.

6. Luskavica

Trikrat na dan zaužijte po 15 kapljic propolisa.

Hkrati prizadeto območje namažite s kremo ali mazilom iz propolisa.

7. Hemoroidi

Propolisno mazilo uporabljajte lokalno.

8. Težave z dihanjem

Pripravite si čaj iz kamilice ali timijana.

Dodajte 10 kapljic propolisa v skledo vročega čaja. Pokrijte glavo z brisačo in vdihnite večkrat na dan po pet minut.

9. Akne, razjede, dermatitis, ekcem

Večkrat na dan namažite prizadeta mesta s kakovostno kremo ali tinkturo propolisa.

10. Parodontitis

Trikrat na dan namažite vnete dlesni s kapljicami propolisa.

Pred tem zobe dobro umijte z zobno ščetko.

11. Izpadanje las, alopecija

Tinkturo propolisa razredčite z mlačno vodo v količini 1: 5. S to raztopino masirajte lasišče in sperite lase.

Zaradi obilja biološko aktivnih snovi, ki so nujne za vsako celico našega telesa, lahko upravičeno rečemo, da je propolis "antibiotik, ki hrani in zdravi.

Vir: alternativa-za-vas

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj