Qigong – delo z našim biopotencialom

11. 1. 2013
Deli
Qigong – delo z našim biopotencialom

Qigong dobesedno lahko prevajamo kot delo s qijem - biopotencialom, ki prežema naše telo in vse obstoječe v univerzumu. Osnove vadbe qigonga kot zdravilne discipline so v veliki meri podobne teorijam tradicionalne kitajske medicine. Jedro obeh disciplin je holistično pojmovanje, po katerem narava in človek tvorita organsko celoto.

Qi je posrednik, ki povezuje človeka z vsemi stvarmi v univerzumu.

Eden od namenov vaj qigonga je krepitev te povezave, da se človek lahko bolje prilagodi naravi. Človeško telo tvori organsko celoto, v kateri so vsi deli medsebojno povezani, zato se v vadbi qigonga poudarja predvsem uravnavanje funkcij celotnega telesa, namesto ojačanja posameznih delov ali organov.

Na telesu obstajajo določene ključne točke, ki so pomembne za njegovo delovanje. Na dlani roke, uhlju, podplatih se na primer nahajajo točke, ki so povezane z različnimi deli telesa. Podobno tudi spodnji del trebuha pogosto odseva stanje celotnega telesa in se mu zato v vajah qigonga posveča posebna pozornost.

Eliksir nesmrtnosti

Eliksir je hipotetična substanca, ki podaljšuje življenje in so jo kitajski daoisti iskali dolga stoletja. Sprva so mislili, da je eliksir nekaj fizičnega, kar bi bilo mogoče pripraviti iz zelišč in kemikalij, po stoletjih preučevanja in poskusov pa so odkrili, da se eliksir nahaja v telesu. To je esenca notranje vitalne energije qi, ki kroži v telesu, in če želi praktikant podaljšati čas svojega življenja, mora znati kultivirati qi, ga utrjevati, varovati in hraniti.

Qi se med vadbo gradi in krepi. Ko je potencial qija dovolj visok, bo ta pričel teči po meridianih, odstranjevati ovire in oskrbovati organe. To je po tradicionalni kitajski medicini poglavitni razlog zakaj je človek, ki telovadi ali opravlja fizično delo, bolj zdrav kot nekdo, ki cel dan presedi v naslonjaču.

Tudi z masažo je mogoče vplivati na qi v telesu. Masaža namreč spodbuja telesne celice, s čimer se dviguje koncentracija qija in pospešuje njegovo kroženje. Po masaži bo telo sproščeno in qi bo iz površine telesa, kože in mišic prodrl v sredino in krožil po notranjih organih. To je tudi teoretična osnova kitajske tradicionalne masaže »tuina«, ki se pogosto uporablja ob vadbi qigonga. Tudi z akupunkturo in zeliščno terapijo lahko pridemo do enakih rezultatov.

Vadba qigonga

Qigong se izvaja s pomočjo posebnih metod dihanja med meditacijo v gibanju. V prvi fazi vadbe je treba nabrati veliko količino qija, ki se nato preko meridianov razporeja po celotnem telesu. V ta namen je treba razviti globok in jasen občutek, ki omogoča umu, da doseže globlje dele telesa. V qigongu je občutek »jezik, preko katerega komunicirata um in telo«. Čeprav se vaje qigonga razlikujejo tako po obliki kot po namenu, jim je skupno eno: delo z umom. Osnova za vadbo je sproščenost in to je lepo razvidno iz citata starega daoističnega mojstra Zhuangzija: »Ko govorim o brezstrastnem človeku, je to tisti, ki ne škodi svoji naravi s tem, kar mu prija, in tistim, kar se mu upira. Vedno le sledi naravnemu toku stvari in ne skuša dodajati svojemu življenju.«

Zdravilni učinki qigonga

Ker pri vadbi ves čas poudarjamo počasno in enakomerno gibanje, nam qigong pomaga k boljši telesni drži, zavedanje telesa tekom vadbe pa nam pomaga k temu, da ugotavljamo ovire, ki nam onemogočajo normalno gibanje.

Qigong pomaga utrjevati kosti, sklepe, mišice in kite z mehkim gibanjem v različne smeri, saj ne gre za eno in isto ponavljajoče gibanje, temveč se celotno telo giblje sproščeno, v enakomernem ritmu v vse smeri in med vadbo tako razgibamo celotno telo, odpravimo ovire v meridianih in s tem omogočimo da se qi začne prosto pretakati po njih.

Med vadbo se sprosti in raztegne hrbtenica, saj se del teže zaradi specifične drže telesa iz ledvenega dela preseli v noge. Okrepi se tudi mišičje hrbta.

Pri qigongu je pomembno trebušno dihanje, ki deluje tudi kot masaža notranjih organov. S tem se izboljša prebava in razbremeni srce, v krvni obtok pride več kisika, uravnava se tudi krvni tlak. Vadba deluje na živčni sistem – stopnjuje telesno in duševno sposobnost odzivanja; spodbuja delovanje centralnega živčnega sistema, ki vpliva na vse organe v telesu. Nekateri drugi učinki qigonga so izboljšana prebava in telesni metabolizem, spodbuja delovanje žlez in notranjih organov. Vadba deluje tudi na um – večje psihično ravnovesje, umirjenost in boljše zavedanje.

Živa Vidic Licul

Informacije: Center TKM, 051 685 277 ali info@centertkm.si

www.centertkm.si

Novo na Metroplay: O psihiatriji in duševnih motnjah | Anica Gorjanc Vitez