Regratove specialitete

4. 4. 2012
Deli
Poskusite odlične jedi z regratom

Regratovi listi in korenine vsebujejo veliko železa, vitaminov in betakarotena ter zanemarljivo malo kalorij.

Regratovi ocvrtki

So okusna predjed ali sladica. Vedno nabirajte le zdrave in suhe cvetove v sončnem vremenu. Njihova živo rume­­­­­na barva je znamenje, da vsebujejo veliko karotenoidnih antioksidantov, ki povečujejo odpornost in krepijo oči.

Za 4 jedce:

2    skodelici svežih cvetov
1    skodelica mleka
1    skodelica moke
1    jajce
sol in poper po okusu
olje za cvrtje

Priprava

1 Iz naštetih sestavin (razen cvetov) pripravite gladko in gosto zmes. V posodi najprej stepite celo jajce, dodajte mleko in med mešanjem postopoma moko. Na koncu začinite s soljo in poprom po okusu.

2 Cvetove operite v rahlo osoljeni vodi in dobro odcedite. Ostanke grenkih stebel odrežite čim bolj pri vrhu.

3 S papirnatimi brisačami odstranite odvečno vlago in nato vsak cvet pomočite v pripravljeno maso.

4 Potopite v segreto olje za cvrtje (200 °C) in cvrite, dokler masa rah­lo ne porjavi (2–3 minute).

5 Ocvrtke položite na dve do tri plasti papirnate brisače, ki vpijejo odvečno maščobo. Postrezite tople z lahko jogurtovo omako.

Namig: Za sladko različico namesto soli in popra v maso dodajte malo javorovega sirupa, medu ali melase.

Krepka juha z mesom

Je hranljiva in okusna enolončnica, ki jo lahko postrežemo kot lahko večerjo ali dopoldansko malico. Poznamo tudi lažje brezmesne različice s krompirjem, bučami, kruhovimi kockami ter sladko smetano in česnom.

Za 4 jedce:

5 skodelic narezanih regratovih listov
8 skodelic kokošje ali goveje jušne osnove (lahko iz kocke)
½ kg mlete govedine
1  jajce
2  jedilni žlici krušnih drobtin
2  jedilni žlici sesekljanega peteršilja
1  jedilna žlica sesekljane čebule
3  jedilne žlice nastrganega parmezana
2  jedilni žlici kisle smetane
ščepec mletega muškatnega oreška
sol in poper po okusu
po želji riž ali jušni rezanci

Priprava
1 Iz mesa, jajc, drobtin, smetane, parmezana, čebule, peteršilja in začimb pripravite dobro pregneteno maso. Iz nje oblikujte majhne mesne kroglice. Položite jih na krož­­­nik in nadaljujte pripravo.

2 V primerno veliki posodi zavrite juš­­no osnovo in vanjo stresite oprane in odcejene regratove liste. Premešajte.

3 Dodajte pripravljene mesne kroglice in po želji še nekaj riža (½ skodelice) ali jušne rezance (1 skode­­­lica). Počasi kuhajte približno 10 do 15 minut. Juho postrezite vročo z rezi­­nami hrustljave francoske štruce.

Namig: Za beljakovinski dodatek lahko namesto kroglic uporabite rezine mariniranega in popečenega tofuja ali pa na olju popražite sesekljano čebulo z začinjenimi koščki piščančjih prsi, ki jih pozneje zalijete z jušno osnovo in nadaljujete po navodilih.

Solata za lačne

Regratovo solato lahko pripravimo na tisoč in en način. Okusna je s trdo kuhanimi jajci, oreški, paradižnikom, mocarelo in drugimi siri, kruhovimi kockami in še bi lahko naštevali. Edino pravilo je, da si jo med sezono privoš­čite čim večkrat.

Za 4 jedce:

4 srednje velike krompirje
30 dag očiščenih in opranih regratovih listov
20 dag mesnate slanine
2 drobno sesekljani šalotki
1 sesekljana rdeča čebula
1 jedilna žlica rastlinskega olja
3 jedilne žlice vinskega kisa
sol in sveže mleti poper po okusu

Priprava

1 Krompir operite in ga z lupino vred kuhajte v primerno veliki posodi približno 20 minut. Odstavite in pustite, da se ohladi.

2 Regrat pretresite v večjo skledo za solate. Slanino narežite na koščke ali rezine.

3 V ponvi segrejte olje in na njem popecite slanino, da postane hrustljava. Odstavite in vse skupaj potresite po regratovih listih, da se zmehčajo. Krompir olupite in narežite na rezine.

4 Na srednji temperaturi v isti ponvi med mešanjem prepražite še šalotko in čebulo. Po 1–2 minutah prilijte vinski kis in močno segrejte, da omaka zabrbota. Dodajte rezine krompirja in premešajte.

5 Pretresite v skledo z regratom in slanino, solite in poprajte po okusu ter vse skupaj dobro premešajte. Še toplo postrezite kot samostojen obrok.

Namig: Krompir lahko nadomestite s testeninami, kruhom ali kuhanim fižolom v zrnju. Preizkušate lahko tudi različne prelive.

Regratov pesto

Pesto je bil sprva italijanska hladna omaka, ki je spremljala karpačo. Danes je najbolj znan kot omaka za testenine. Pripravimo ga iz številnih zelišč in zelenjave, obvezne sestavine pa so olivno olje, sir in različni oreški.

Za 1 jedca

6 dag očiščenega in narezanega regrata
4 dag parmezana
2 dag sira pekorino
10 žlic olivnega olja
2 jedilni žlici pinjol
1 strok česna
sol po okusu

Priprava

1 Vse sestavine drobno strite v mož­­narju, vendar nujno vsako posebej. Začnite z regratom in soljo, ki ju nato z žlico poberite iz možnarja in stresite v manjšo stekleno skledo. Nato strite česen in pinjole. Vse skupaj prav tako dodajte v skledo k regratu.

2 V skledo drobno naribajte še obe vrsti sira in nato med nenehnim mešanjem počasi prilivajte olivno olje, da dobite gosto, gladko in kremasto omako. Okus pesta lahko spreminjate že z drobnimi spremembami v pripravi. Pinjole lahko strete bolj grobo ali bolj gladko, kar jim bo dalo različno aromo. Pred pripravo omake pa jih lahko tudi prepražite v suhi ponvi.

3 Postrezite z različnimi testeninami, na primer širokimi rezanci ali njoki, kuhano zelenjavo ali zelenjavo na žaru. Pesto se odlično ujame tudi
s karpačem in popečenim mladim sirčkom.

Namig: Parmezan lahko nadomestite z zbrin­­cem, pekorino pa s katerim drugim trdim ovčjim sirom. Z mešalnikom se priprava pesta skrajša, izgubi pa se veliko arome in okusa.

Okusne in nenavadne posebnosti, ki se jih splača poskusiti

Kapre: So v kis vloženi popki, ki jih lahko uporabite za začinjanje jedi. Potrebujete cvetne popke, kis, vodo, sol, sladkor, poprova zrna in nekaj lovorovih listov. Najprej jih 5–10 minut kuhajte v marinadi iz enakih delov kisa in vode z dodatkom naštetih začimb.

Še vroče previdno naložite v majhne kozarce, prelijte z marinado in zaprite. Uporabite jih lahko kot pikantni dodatek k solatam, namazom in omakam ali kot samostojno prilogo.

Vino: Pripravite ga iz cvetov, ki jim odstranite zelene ovojne liste. Postopek vključuje kratkotrajno kuhanje cvetov v vodi, dodajanje limoninega in pomarančnega soka, sladkorja in kvasnega pripravka ter vrenje.

Po vrenju se tekočina precedi, napolni v sterilizirane šampanjske steklenice in zamaši. Zorenje traja skoraj dva meseca v hladnem in temnem prostoru.

Med (sirup): Dve prgišči regratovih cvetov namočite v litru hladne vode in počasi segrejte do vrenja. Odstavite in pustite stati čez noč. Zjutraj dobro precedite, dodajte 1 kg sladkorja in na rezine narezano limono ter počasi kuhajte pri najnižji temperaturi.

Tako boste uparili odvečno tekočino brez kuhanja in ohranili kar največ vitaminov. Počakajte, da dobite primerno gost sirup, ga pretočite v kozarce in jih zaprite.

Preberite tudi Regrat, hrana, ki zdravi

Novo na Metroplay: O psihiatriji in duševnih motnjah | Anica Gorjanc Vitez