V Sloveniji se je odprla ambulanta za opuščanje psihiatričnih zdravil – o tem prelomnem koraku na področju duševnega zdravja pišemo v najnovejši številki revije Sensa.
Ko zdravila ne pomagajo – ali celo škodujejo
Zamisel o takšni ambulanti je vzniknila skozi leta dela v okviru Psihoterapevtske ambulante SFU Ljubljana, kjer so strokovnjaki vse pogosteje srečevali ljudi, ki so zaradi hitrih diagnoz in prehitrega predpisovanja zdravil v javnem sistemu ostali brez ustrezne psihosocialne podpore – in brez izboljšanja.
Avtorji članka kot primer navajajo pretresljivo zgodbo nosečnice, ki je po le 15 minutah pogovora s psihiatrinjo prejela močna zdravila in bila pahnjena v še večjo stisko. Vendar pa je z iskanjem druge poti – ob psihoterapevtski podpori – našla novo moč in ravnovesje brez farmakološke pomoči.
Nova ambulanta, nova možnost
Ambulanta je uradno odprla vrata 15. marca 2025 in deluje v sodelovanju z Mrežo za več izbir v duševnem zdravju, ki želi spremeniti prevladujoč biomedicinski pristop in uvesti bolj celosten, biopsihosocialni pogled na duševno zdravje.
V Sensi razkrivamo, kako deluje nova ambulanta, kdo vam lahko pri opuščanju zdravil pomaga, zakaj se odtegnitveni simptomi pogosto napačno razumejo – in zakaj je ključno, da tega procesa ne prehitevate.
Opuščanje psihiatričnih zdravil – da, a varno in podprto
V članku boste našli tudi:
- jasne smernice za varno opuščanje zdravil,
- razlago, zakaj ni priporočljivo opustiti zdravil brez priprave,
- kako si lahko pomagate sami in s pomočjo terapevtov,
- ter zakaj sta psihoterapija in socialna mreža ključni za dolgotrajno okrevanje.