Znanstvenica trdi, da telefonski signali škodujejo celicam v telesu in uničujejo naš DNK.
Devra Lee Davis je ameriška epidemiologinja, toksikologinja in avtorica treh knjig o nevarnostih za okolje. Bila je ustanovna direktorica Centra za okoljsko onkologijo na Inštitutu za raka Univerze v Pittsburghu in je nekdanja profesorica epidemiologije na Visoki šoli za javno zdravje Univerze v Pittsburghu. Je tudi avtorica knjige “Disconnect–The Truth About Cellphone Radiation,” kjer raziskuje nevarnosti sevanja mobilnih telefonov.
Tako kot večina ljudi, tudi sama sprva ni verjela, da so lahko mobilni telefoni tako zelo nervarni - dokler ni pričela raziskovati. Sedaj, ko ima toksikološke in epidemiološke dokaze, ki podpirajo njene trditve, širi zavedanje o tem, kako nevarno je telefonsko sevanje. V njenem predavaju obrazloži, kako lahko telefonski signali škodujejo celicam v telesu in uničujejo naš DNK.
- Preberite si še: Kako omiliti sevanje računalnikov?
Dr. Davis pravi: "Ne gre se le za to, da je ta tehnologija nevarna, ampak je celo smrtonosna. Biološki učinek mobilnih telefonov na človeško telo ni v moči signala, temveč v njegovi eratični naravi, ki uničuje resonanco DNK ter njeno možnost obnovitve. To je najpreprostejši razlog, zaradi česar lahko mobilna tehnologija povzroča tudi rakasta obolenja.“
Tudi WHO, Svetovna Zdravstvena Organizacija, je sevanje mobilnih telefonov uvrstila med kancerogena sevanja. Smotrno naj s telefoni ravnajo še posebej nosečnice, saj je bilo dokazano, da sevanja vplivajo tudi na nerojenega otroka in njegov razvoj.
Davisova pa prav tako poudarja, da je treba tudi otroke še posebej zaščititi pred sevanjem mobilnih telefonov, ter poziva k bolj varni uporabi telefonov in večji odgovornosti proizvajalcev.
Kako omiliti nenehno izpostavljenost sevanju mobilnih telefonov?
1. Ne nosite ga v žepu in na telesu ter blizu spolnih organov.
2. Med pogovorom držite telefon čimbolj oddaljen od ušesa.
3. Uporabljajte slušalke - standardne, ne brezžične.
4. Če se da, raje pošljite SMS.
5. Ponoči ga dajte na "airplane mode ali način letenja" oz. čim dlje stran od sebe, če se da v drug prostor.
6. Skrajšajte pogovore, menjajte ušesi med pogovorom.
7. Ne pogovarjajte se tam, kjer je slab signal.
8. Med vzpostavljanjem klica počakajte, da se vzpostavi povezava in šele nato mobilnik premaknite h glavi, ko vidite, da se je oseba javila.