Skrivnost je v oblikah

18. 10. 2011
Deli
Skrivnost je v oblikah (foto: Kristina Lenard)
Kristina Lenard

Starodavne civilizacije so živilom pripisovale zdravilno moč, hrana je bila gorivo tako za telo kot za um in dušo. Vrači in starešine skupnosti so kot po intuiciji znali prepoznati, katera rastlina koristi kateremu delu telesa.

Danes je zdravilna moč narave in celovite prehrane bolj stvar ljudskih bajk. Nove raziskave pa na srečo vedno bolj pritrjujejo znanju starodavnih modrecev. Rezultati znanstvenih raziskav na več področjih sovpadajo z nekaterimi teorijami zeliščarjev in homeopatov.

Ena izmed teh teorij je t. i. doktrina podpisa. Podpis v tem smislu pomeni pečat narave. Trditev v jedru doktrine podpisa je, da so ljudje del narave, da nikakor niso ločeni od nje in da se ta povezanost izraža v zunanjem videzu.

Vpliv določenega živila na telo naj bi se torej izražal v podobnostih tega živila z deli človeškega telesa.

S kategorizacijo telesa na spodnji del, trup in glavo zagovorniki te teorije pravijo, da hrana iz narave ustreza določenim delom telesa, odvisno od tega, kje je zrasla. Pod zemljo (gomoljike), na zemlji (stebelne rastline) ali nad zemljo (listje in plodovi).

Paradižniki za srce

V novejših časih se ta teorija razvija naprej. Med drugim so ugotovili, da je notranja struktura nepredelanih živil podobna nekaterim organom, kar naj bi bil znak narave, s katerim nam razkriva koristne lastnosti svojih plodov.

Ta teorija je omejena zgolj na celovito, nepredelano hrano, ki uspeva tako, kot je predvidela narava. Če iščete dober primer, razmislite o tem, kaj je mehko, rdeče in ima štiri prekate, polne tekočine. Morda zveni kot uganka, a če je odgovor srce ali paradižnik, ste jo v vsakem primeru rešili.

Stare civilizacije niso vedele le, da je paradižnik videti kot srce, temveč tudi, kako učinkovit je pri zdravljenju in uravnavanju težav, povezanih s srcem. Steblo paradižnika lahko po drugi strani predstavlja pljučno arterijo človeškega telesa.

Zanimivo je, da so paradižnikom nekoč pripisovali lastnosti afrodiziaka, rekli pa so jim ljubezenska jabolka, pri čemer se boste zagotovo strinjali, da tu povezava s srcem nedvomno obstaja.

Moderne študije razkrivajo, da paradižniki vsebujejo likopen (močan antioksidant), ki pri preprečevanju strjevanja krvi deluje podobno kot aspirin. Kombinacija likopena in drugih fitohranil v paradižniku je dobra za srce in pomembna v prehrani ljudi, ki imajo v krvi preveč maščob in skrčene žile, saj oboje predstavlja tveganje za nastanek krvnih strdkov.

Študija, ki so jo pred kratkim naredili na Harvardu, je pokazala, da vsakodnevno uživanje paradižnika zniža raven tveganja za srčna obolenja za kar 30 odstotkov. Neka druga študija je pokazala, da dodajanje paradižnika v prehrano že po enem tednu zviša raven likopena v telesu za dvakrat.

Poleg tega se zmanjša oksidacija v telesu, kar je dobro za kroženje krvi in delovanje srca. Neka deset let trajajoča raziskava je pokazala, da imajo paradižniki, pridelani organsko, v primerjavi z navadnimi paradižniki višjo raven flavonoidov, ki varujejo pred boleznimi srca, kar je prav tako skladno s postavkami doktrine podpisa.

Kaže, da raven tveganja za bolezni srca znižuje tudi grozdje. Rdeče grozdje po obliki spominja na srce, vsak posamezen grozd pa na krvno celico. Raziskovalci v Veliki Britaniji so odkrili, da polifenoli v lupini grozdja, pa tudi tisti iz rdečega vina, pomagajo pri preprečevanju srčnih obolenj.

Antioksidantni učinek enega izmed teh polifenolov, znanega pod kratico OPC, je tudi do 50-krat močnejši od učinka vitamina C in dokazano krepi stene krvnih žil ter s tem ves krvožilni sistem.

Američani so nedavno odkrili tudi moč resveratrola, snovi iz rdečega grozdja z antioksidantnim učinkom in učinkom proti staranju.

Za alfa moške

Mnogo živil potencira moško spolno moč. Med oreščki so takšne pinjole, saj so polne cinka, ki spodbuja potenco in plodnost pri moških. Z malo domišljije boste takoj ugotovili, na kaj spominja oblika pinjole.

Arašidi na primer pomagajo preprečevati razvoj nekaterih vrst raka, predvsem raka prostate. Raziskovalci s Tajvana so ugotovili, da arašidi vsebujejo pitično kislino, resveratrol in fitosterol: same antioksidante, prvorazredne borce proti tumorjem.

V arašidih je tudi aminokislina arginin, ki viša raven dušikovega oksida. Naj le še omenimo, da priljubljeno zdravilo za delovanje erekcije Viagra temelji prav na učinkih dušikovega oksida. Seveda so ti v zdravilu veliko močnejši od naravne različice.

V stari Grčiji so z ljubljenjem in plodnostjo povezovali tudi fige, ki so jih, namesto riža, v južni Evropi metali na mladoporočenca, da bi jima zaželeli srečo pri potomstvu. Fige so resnično bogate z aminokislinami, zato spodbujajo spolni nagon, povečujejo število spermijev in ugodno vplivajo na njihovo gibljivost. Na veji ponavadi visijo v paru in so polne semenk – tako kot testisi.

Tisti, ki ugane, kako bo na alfa moškega vplivalo uživanje banan, kumar, belušev in bučk, ne prejme nobene nagrade. Odgovor je preveč preprost: raziskave kažejo, da so živila v obliki falusa dobra za proizvodnjo moških spolnih hormonov.

Za hindujce je bila banana simbol plodnosti. Morda jim je prišepnila intuicija, saj danes vemo, da je ta sadež bogat s kalijem in z vitamini B, ki ugodno vplivajo na seksualne funkcije.

Beluši so bogati z vitaminom E, še enim izmed vitaminov, ključnim za spolno zdravje. Že en pogled na kumaro nam pove, da je to prav tako hrana za alfa moške. Vendar ima kumara dvojno moč: ko jo narežete, spominja na očesno šarenico in vsi že dobro vemo, kako kumara z vitaminom A, ključnim za zdravje retine, vpliva na dober vid.

Sadeži

Jagoda je bila v preteklosti simbol Venere, mitološke boginje ljubezni. Če si jo boste podrobneje ogledali, vas bo spomnila na bradavico, zato ni čudno, da naj bi ta sadež ugodno vplival na zdravje spolnih organov.

Podobno velja za nekatere agrume, ki so lahko zelo pomembni za ženske. Pomaranča je na primer prav takšna kot dojka, saj sestoji iz režnjev v opnah. Agrumi, predvsem pa pomaranče, vsebujejo monoterpene, snovi, ki delujejo proti tumorjem.

Našo pozornost je pritegnil tudi avokado, saj za dozorevanje, na koncu katerega prevzame obliko maternice, potrebuje natanko devet mesecev. Avokado vsebuje folno kislino, vitamin B6 in kalij, ključne sestavine za zdrav razvoj fetusa, pomagajo pa tudi pri blažitvi simptomov jutranje slabosti.

Doktrina podpisa je še en primer modrosti iz starih časov, ki so jo raziskovanja moderne znanosti odkrila na novo.

Preprosta načela, ki smo vam jih razkrili, lahko izkoristite v raziskovanju svoje povezanosti s svetom, ki vas obkroža. V tem procesu se boste morda celo dokopali do skritih slojev lastne intuicije. Poskusite!

Iva Jerković, foto: Kristina Lenard

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol