Slaba novica za vse odvisnike od ekstremne vadbe: prekomerna intenzivna vadba lahko oslabi vaš imunski sistem. Tako je vsaj pokazala študija iz leta 2023, ki je analizirala več kot 4700 vzorcev tekočin, ki so jih odvzeli gasilcem po vadbi.
To novo razkritje bi lahko bilo problematično v primeru ljudi, ki delajo v službah, ki so fizično zelo zahtevne in zato zahtevajo intenziven fitnes trening. Takšni poklici so reševalci, gasilci in športniki.
"Ljudje, ki so zelo dobro fizično pripravljeni, so morda bolj nagnjeni k virusni okužbi dihal takoj po intenzivni vadbi," je povedal biomedicinski znanstvenik Ernesto Nakayasu. "Eden od vzrokov bi lahko bila zmanjšana vnetna aktivnost za boj proti okužbi."
Čeprav obstajajo trdni dokazi, ki kažejo, da lahko zmerna telesna dejavnost pri zdravih posameznikih dolgoročno ugodno vpliva na imunski sistem, pa nam je doslej ostajalo skrito, kaj se z imunskim sistemom dogajaj neposredno po intenzivni vadbi.
Gasilci pod drobnogledom
Nakayasu in njegovi sodelavci so zato zasnovali študijo, v kateri so testirali krvno plazmo, urin in slino enajstih gasilcev pred in po 45 minutah intenzivne vadbe, ko so po hribovitem terenu vlekli do 20 kilogramov opreme.
"Želeli smo pogledati, kaj se dogaja v telesu, in ugotoviti, ali je mogoče zaznati nevarnosti fizične izčrpanosti v njenih najzgodnejših fazah," je pojasnila bioanalitična kemičarka Kristin Burnum-Johnson. "Morda bomo s temi spoznanji zdaj lahko zmanjšali tveganja, ki jih naporne vadbe prinašajo za reševalce, športnike in pripadnike vojske."
Nobenega dvoma ni, da vadba dela čudeže za naše zdravje, od izboljšanja razpoloženja do krepitve našega imunskega sistema. Toda kot v prejšnjih študijah je nova raziskava odkrila, da se v primeru zares intenzivnih naporov (kot v primeru opazovanih gasilcev) lahko pojavijo tudi motnje v delovanju imunskega sistema.
Intenzivna vadba telo izčrpa
Med pričakovanimi telesnimi spremembami, ki našim telesom pomagajo vzdrževati povečano potrebo po tekočini, energiji in kisiku, ker to sama po sebi tudi zahteva vadba, so raziskovalci ugotovili, da se je v organizmu zmanjšalo število molekul, ki sodelujejo v boju proti vnetjem. To je spremljalo povečanje opiorfina, dilatatorja perifernih krvnih žil. Kaj te spremembe na koncu pomenijo za kratkoročno delovanje imunskega sistema, ni jasno, vendar imajo raziskovalci nekaj idej.
"Opiorfin lahko poveča pretok krvi v mišice med vadbo, da izboljša dostavo kisika in hranil," so poročali raziskovalci. "Predvidevamo, da bi lahko zmanjšanje števila molekul, ki so vpletene pri vnetnih procesih, kar smo opazili v slini po vadbi, predstavljalo prilagoditveni mehanizem za izboljšanje izmenjave plinov kot odgovor na večjo celično potrebo po kisiku."
Sprememba se je zgodila tudi v ustnem mikrobiomu udeležencev, znanstveniki pa špekulirajo, da bi to lahko bila posledica povečanja protimikrobnih peptidov, najdenih v ustih gasilcev po njihovi intenzivni dejavnosti, kar bi morda lahko pripisali poskusom kompenzacije telesa ob začasno zadušeni avtoimunosti.
"Povečanje protimikrobnih peptidov sicer ni vplivalo na zaviranje rasti E. coli," nato pojasnjujejo Nakayasu in sodelavci, "kar kaže na omejeno zmogljivost protimikrobnih peptidov v ustni votlini za zaščito pred okužbami."
Postavlja se več vprašanj
Nekateri drugi znanstveniki so bili ob izsledkih raziskave sicer tudi drugačnega mnenja.
Menili so namreč, da nekatere od opaženih sprememb morda niso znaki imunske supresije, ampak 'povečanega stanja imunskega nadzora in imunske regulacije'.
Opozorili so tudi, da je raziskava zajela le majhen vzorec opazovanih subjektov, hkrati pa so bili to prav gasilci, ki so med požari močno izpostavljeni onesnaževalom, kar lahko spremeni tudi njihove imunske reakcije. Še več, ta študija je obravnavala samo zdrave in aktivne moške, so še opozorili drugi znanstveniki, zato so za potrditev njihovih ugotovitev potrebne nadaljnje raziskave.
Kakor koli že, pa glede na prejšnje študije vendarle že 'obstajajo dokazi, ki podpirajo povezavo med fizično zahevno vadbo in večjo pojavnostjo okužb dihal', še zaključujejo Nakayasu in ekipa.
Študijo, ki je bila objavljena v Military Medical Research, smo povzeli po Science Alert.
Preberite si tudi:
- Placebo ima močan zdravilni učinek (v študijah in resničnem življenju)
- Nenavadna povezava med mentolom in Alzheimerjevo boleznijo
- Študija ugotavlja, da moški in ženske bolečino procesirajo drugače