Študija ugotavlja, da moški in ženske bolečino procesirajo drugače

18. 10. 2024 | N.Z.
Deli
Študija ugotavlja, da moški in ženske bolečino procesirajo drugače (foto: profimedia)
profimedia

V novi študiji, s katero so želeli preveriti učinkovitost meditacije pri lajšanju kroničnih bolečin spodnjega dela hrbta, so raziskovalci na Medicinski fakulteti Univerze Kalifornije v San Diegu odkrili, da moški in ženske uporabljajo različne biološke sisteme za lajšanje bolečin.

Medtem ko moški lajšajo bolečino s sproščanjem endogenih opioidov, naravnih protibolečinskih učinkovin, ki nastajajo v telesu, se ženske raje zanašajo na druge biološke poti, ki ne temeljijo na opioidih.

Opioidne terapije manj primerne za ženske

Sintetična opioidna zdravila, kot sta morfin in fentanil, veljajo za najmočnejši razred zdravil za lajšanje bolečin.

Znano je, da se ženske slabo odzivajo na opioidne terapije, ki uporabljajo sintetične opioidne molekule za vezavo na iste receptorje kot naravno prisotni endogeni opioidi. Ta vidik opioidnih zdravil pomaga razložiti, zakaj so ta zdravila tako močna, pa tudi, zakaj predstavljajo veliko tveganje za razvoj odvisnosti in zasvojenosti.

"Odvisnost se razvije, ker ljudje začnejo jemati več opioidov, ko njihov prvotni odmerek preneha delovati," zna razložiti dr. Fadel Zeidan, profesor anesteziologije in profesor za raziskovanje empatije in sočutja na Inštitutu za empatijo in sočutje UC San Diego Sanford.

"Čeprav so špekulativne, naše ugotovitve kažejo, da je morda eden od razlogov, zakaj ženske bolj verjetneje postanejo odvisne od opioidov, ta, da so biološko manj odzivne nanje in jih morajo zate vzeti več, da bolečine popustijo."

Študija z 98 udeleženci

Študija je združila podatke iz dveh kliničnih preskušanj, ki sta vključevali skupno 98 udeležencev, vključno z zdravimi posamezniki in tistimi z diagnozo kronične bolečine v spodnjem delu hrbta.

Udeleženci so bili najprej podvrženi programu usposabljanja za meditacijo, nato pa so vadili meditacijo, medtem ko so prejemali placebo ali visok odmerek naloksona, zdravila, ki preprečuje delovanje sintetičnih in endogenih opioidov. Istočasno so doživeli zelo boleč, a neškodljiv toplotni dražljaj na zadnji strani noge.

Raziskovalci so nato izmerili in primerjali, koliko olajšanja bolečine je prinese meditacija, če je opioidni sistem blokiran, v primerjavi s stanjem, ko je ostal nedotaknje.

Študija je pokazala:

  • Blokiranje opioidnega sistema z naloksonom je zaviralo lajšanje bolečin na podlagi meditacije pri moških, kar kaže na to, da se moški zanašajo na endogene opioide za zmanjšanje bolečine.
  • Nalokson je povečal lajšanje bolečin na podlagi meditacije pri ženskah, kar nakazuje, da se ženske zanašajo na neopioidne mehanizme za zmanjšanje bolečine.
  • Tako pri moških kot pri ženskah so ljudje s kronično bolečino meditacijo občutili bolj bolečinsko olajšujoče kot zdravi udeleženci.

"Ti rezultati poudarjajo potrebo po bolj spolno specifičnih terapijah proti bolečinam, saj številna zdravljenja, ki jih uporabljamo, ne delujejo tako dobro pri ženskah kot pri moških," je dejal Zeidan in nadaljeval: "Obstajajo jasne razlike v tem, kako se bolečina procesira pri moških in ženskah, vendar do zdaj še nismo poznali jasne biološke razlike v uporabi njunih endogenih sistemov."

"Ta študija zagotavlja prvi jasen dokaz, da so razlike v procesiranju bolečine na podlagi spola resnične in jih je treba jemati resneje pri razvoju in predpisovanju zdravljenja bolečine."

Povzeto po Science Daily.

Preberite si tudi:

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj