Meditativni trenutki so najbolj sladki trenutki, kar jih poznam

10. 4. 2013
Deli
Meditativni trenutki so najbolj sladki trenutki, kar jih poznam

Odkrila sem, da pod površinskim hrupom, ki ga je – paradoksalno – možno slišati le v tišini, obstaja globlja kakovost tišine, do katere se pride le, če se ne pustim avtomatično peljati notranjim navodilom, temveč jih le poslušam in jim dovolim, da so tukaj.

Z njimi pride tudi razumevanje, zakaj je bilo enkrat, dolgo nazaj, nujno poslušati ta navodila, vendar prihaja tudi jasnost, da imam danes izbiro – da se lahko ustavim, uživam in raziskujem.

Vsakič mi to ne gre od rok, a ti meditativni trenutki so najbolj polni in najbolj sladki trenutki, kar jih poznam. To so trenutki popolne sprostitve, v katerih ni treba ničesar početi, ker je vse že tukaj, v katerih utripa življenje, v katerih je veselje brez razloga in tista otroška sreča brez kančka napora in hitenja, ki so tako značilni za vsakdanje življenje.

Ta tišina ni prazen molk. Ona govori. V tej tišini lahko slišim sporočila svojega telesa, ki lahko pove, zakaj se nekatere težave ponavljajo in kaj mi sporočajo. V tej tišini lahko razumem strahove in neprijetnosti. V njej hrana nima istega okusa in njen namen ni pregnati nervozo ali zapolniti luknje in praznine, ki nimajo ničesar skupnega z lakoto.

Ta tišina daje stabilnost in stalnost, ki ju ne poznam v vsakdanjem cesarstvu uma, v katerem je glavni zakon delovanje. Tišina nam pomaga, da se osredotočimo, da bomo prisotni in da bolje razumemo vse, kar se dogaja okoli nas, da se počutimo del večje celote.

O tem jasno govori Sara Maitland po obdobju, ki ga je preživela v tišini. Njena Knjiga tišine je postala svetovna knjižna uspešnica: "Nisem obstajala jaz ali pokrajina, temveč določena vrsta enotnosti: povezanost, kot da mi je nekaj odpihnilo kožo. In še več – kot da so se molekule in atomi, iz katerih sem ustvarjena, spojili z molekulami in atomi, iz katerih je narejen preostali svet. Počutila sem se povsem povezana z vsem."

Drugače povedano, tišina nam pomaga videti svet okoli sebe, čutiti ga in doseči, da nam svet zrcali to, kar je v nas. Tišina krepi občutke in pomaga naši inteligenci priti do izraza, namesto da stvari ves čas ponavljamo enako pogojevano. Le zdržati je treba, saj se začne z groznim hrupom, ki resnično pelje v središče, v vir vsega, kar smo, skrito pod lažnimi maskami.

Ali, kot pravi Maitland: "Želja, da razbijemo tišino z neprekinjenim človeškim hrupom, je prav izogibanje svete groze od tega srečanja z božanskim."

Iva Jerković, foto: Shutterstock

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja