Tople in hladne obloge

3. 2. 2012
Deli
Tople in hladne obloge

Toplotno energijo, ki jo telesu dovajamo ali odvajamo in se uporablja v terapevtske namene, imenujemo termoterapija. Izvaja se z glinenimi oblogami, grelnimi blazinami, obkladki, vročimi kopelmi, toplimi želatinastimi oblogami in je hitro izvedljiva in učinkovita.

Da toplota blagodejno vpliva na zdravje ljudi, ste verjetno že vedli. Ravno to je razlog, da je v zdraviliščih in salonih vedno pogostejša termoterapija, ki ima veliko pozitivnih učinkov na telo. Takšna vrsta terapije pa ima v primerjavi z drugimi terapijami številne prednosti – tudi to, da jo lahko izvajamo preprosto doma!

Toplota

Toplotna energija človeka pomirja, sprošča in mu daje dober občutek. Toplota v telesu pospeši prekrvavitev tkiv, lajša bolečine, izboljša preskrbo s kisikom, pospeši delovanje limfnega sistema, pomaga pri revmatičnih obolenjih, zmanjša mišične napetosti, ugodno vpliva na delovanje notranjih organov ter tako v celoti poveča odpornost in okrepi imunski sistem človeka.

Domača termoterapija

Termoterapijo lahko izvajate doma tako:

  • Topla kopel: Kopalno kad napolnite s toplo vodo, temperatura naj bo približno 38 stopinj. Vodi lahko primešate zelišča, eterična olja, soli in druge dodatke, ki še povečajo njeno učinkovitost. V kopeli ne ostanite več kot 20 minut.
  • Grelna blazina: Z grelnimi blazinami lahko termoterpijo izvajate tudi na delu in v avtu. Oblik je resnično veliko – od volnenih, napolnjenih z gelom, magnetnih, električnih ali pa vsem znani termofor.
  • Tople naravne obloge: Takšna vrsta oblog je najbolj naravna in za telo najprijaznejša. Obloge lahko izdelate sami doma ali pa uporabite že narejene iz gline, zelišč, blata, listov, alg, kafre in čokolade.

Recepti za naravne tople obloge

Obloge iz gline: V suho glino primešajte vodo ali kis, da dobite poltekočo zmes. Dodate ji lahko tudi nekaj kapljic eteričnega olja, kar še poveča delovanje gline. Segrejete jo enako kot vročo čokolado, saj posodo z glino postavite v večjo posodo z vročo vodo. Glino nato lahko namažete neposredno na kožo in jo prekrijete z bombažno tkanino ali pa jo najprej namažete na tkanino in vse skupaj položite na želeno mesto.

Obloge iz zeljnatih ali orehovih listov: Liste segrejete podobno kot glino ali z grelno površino (peč). Nato jih položite na želeno mesto in pokrijete z bombažno ali volneno krpo.

Obloga iz krompirja:
Krompir narežete na tanke rezine, z njim obložite boleče mesto in ga povijete s platneno krpo.

Hlajenje

Krioterapija je ohlajanje tkiva, najpogosteje z ledom, gladilnim gelom ali zmrznjeno zelenjavo. Hlajenje namreč močno zavira pretok krvi ter posledično zmanjša občutek bolečine. Pomembno je, da takšno vrsto 'zdravljenja' izvajate previdno in največ 20 minut.

Recepti za naravne hladne obloge

Kocka ledu na palčki: V modelčke za led nalijte vodo in vanjo vstavite palčko ali zobotrebec. Z ledeno kocko nato krožite po obolelem mestu, dokler se led ne stali.

Ledena brisača z zelenjavo: V ledeno mrzlo vodo namočite brisačo, jo ožemite in jo položite na mesto težav. Na brisačo nato položite zmrznjeno zelenjavo in pustite največ 20 minut.

Glinena obloga: V suho glino primešajte mrzlo vodo, da dobite poltekočo zmes. Glino nato lahko namažete neposredno na kožo in jo prekrijete z bombažno tkanino ali pa jo najprej namažete na tkanino in vse skupaj položite na želeno mesto. Pustite jo toliko časa, da postane suha in trda.

Tople in hladne obloge

V nadaljevanju je naštetih nekaj osnovnih pravil, kdaj uporabljati tople in kdaj mrzle obloge.

Toploto uporabljajte za bolečine v mišicah, sklepih, hrbtenici, otrdelosti, pri revmi, ob menstruaciji in težavah, povezanih ledvicami, mehurjem in želodcem.

Hladno se uporablja predvsem pri izvinih, podplutbah, vnetjih, poškodbah, glavobolih, akutnih bolečinah in le na posameznih delih telesa. Vsekakor pa si velja zapomniti, da nikjer ne pretiravajte s časom. Domačo termoterapijo uporabljajte in izvajajte le pri manjših težavah, pri večjih pa se oglasite pri svojem zdravniku ali farmacevtu.

Tina Avguštin; info@zdravanarava.si

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja