Triki za hitro sušenje perila pozimi (brez sušilca)

15. 11. 2024
Deli
Triki za hitro sušenje perila pozimi (brez sušilca) (foto: profimedia)
profimedia

Pozimi je sušenje perila večji izziv, saj zaradi hladnih in vlažnih dni perilo potrebuje dlje, da se posuši. Če nimate sušilca, pa si lahko s preprostimi triki vseeno pomagate in pospešite sušenje. Tukaj je nekaj preizkušenih nasvetov.

1. Ožemite perilo čim bolj učinkovito

Čeprav se morda zdi očitno, je dobro ožemanje perila ključni korak. Pralni stroj nastavite na najvišjo hitrost ožemanja (če tkanina to omogoča), saj bo izločil večino odvečne vode. Tako bo perilo že na začetku manj vlažno in se bo hitreje posušilo.

2. Perilo stresite in zravnajte

Ko perilo vzamete iz stroja, ga pred obešanjem dobro stresite in zravnajte. To pomaga zmanjšati gube in omogoča boljše kroženje zraka med vlakni, kar pospeši sušenje.

3. Postavite stojalo za perilo na prepih ali blizu grelnika

Najboljše mesto za stojalo je blizu vira toplote, kot so radiatorji, vendar pazite, da ga ne postavite neposredno na grelnik, saj lahko to poškoduje tkanine. Postavitev stojala v bližino okna, kjer je lahko prepih, prav tako pomaga, saj se perilo hitreje suši, ko zrak kroži.

Triki za hitro sušenje perila pozimi (brez sušilca)
profimedia

4. Uporabite ventilator

Ventilator je odličen pripomoček za pospešitev sušenja perila. Zrak, ki ga ventilator piha, povečuje kroženje in pomaga odstranjevati vlago iz perila. Tudi v hladnejših prostorih ventilator pomaga premikati vlažen zrak stran od perila, kar omogoča hitrejše sušenje.

5. Uporabite razvlaževalec zraka

Razvlaževalec zraka učinkovito odvaja vlago iz prostora in je zato pozimi zelo koristen za sušenje perila. Postavite ga blizu stojala za perilo in opazili boste, da se perilo suši veliko hitreje, saj se vlažnost v zraku zmanjša.

6. Perilo obešajte z dovolj prostora med kosi

Perilo na stojalu obešajte tako, da ima vsak kos dovolj prostora. Če so kosi tesno skupaj, se vlaga zadržuje med njimi, kar upočasni sušenje. Če imate omejeno stojalo, obesite težje in debelejše kose na robove, kjer je več zraka.

7. Uporabite več zračnih prostorov v stanovanju

Če imate več prostorov, lahko perilo premikate tja, kjer je bolj topel in suh zrak. Na primer, začnite sušiti v kopalnici, kjer je topel radiator, kasneje pa perilo prenesite v prostor z razvlaževalcem ali ventilatorjem, da zaključite sušenje.

8. Sušenje z brisačo za dodatno vlago

Preden perilo obesite, ga ovijte v veliko, suho brisačo in ga nato nežno povaljajte. Brisača bo vpila dodatno vlago iz oblačil, nato pa oblačila obesite. To je preprost trik, ki lahko opazno pospeši sušenje.

9. Perilo redno obračajte

Ko perilo sušite na stojalu, ga občasno obrnite ali prestavite, da je izpostavljeno enakomerni količini zraka in toplote. S tem se izognete vlagi, ki se lahko nabira na notranjih delih perila, in pospešite sušenje.

Čeprav pozimi sušenje perila zahteva več potrpljenja, lahko s temi preprostimi triki precej pospešite postopek. Najpomembnejše je, da zagotovite dovolj kroženja zraka, toploto ter ožemanje perila pred sušenjem. Tako bo perilo hitreje suho, vi pa se boste izognili vlagi v stanovanju.