Črno kumino so uporabljali že stari Rimljani in Grki, nanjo pa naj bi prisegal tudi sam Mohamed.
Črna kumina (Nigella sativa) je rastlina, ki izvira iz jugozahodne Azije. Njena semena so številna ljudstva uporabljala v medicinske namene že pred več kot 2000 leti.
Ne spreglejte:
- 9 razlogov za depresijo, ki izvirajo iz otroštva
- Kdo je naš prijatelj, ni zgolj naključje – to dokazuje tudi GENETIKA
Zdravilne lastnosti črne kumine so omenjene tudi v svetih knjigah, kot sta Biblija in Koran. Mohamed naj bi celo dejal, da ta rastlina ščiti pred vsemu boleznimi, razen smrtjo. Olje črne kumine je v lepotne namene uporabljala tudi egipčanska kraljica Nefretete: kasneje je bilo dokazano, da črna kumina vsebuje veliko linolenske kisline, znanstveno dokazane lepotilne učinkovine. Rastlino so v medicini uporabljali tudi stari Grki in Rimljani, prav tako pa naj bi bila redni pripomoček znanega arabskega zdravnika Ibn Sina.
Črna kumina nudi pomoč pri različnih zdravstvenih težavah: blaži prebavne motnje, zmanjšuje napihnjenost, krepi zdravje jeter, lajša migrene in pomaga pri zdravljenju različnih vnetij. Deluje tudi proti glivičnim, bakterijskim in virusnim okužbam, poleg tega pa spodbuja proizvodnjo mleka pri doječih materah. Uravnava hormone, krepi imunski sistem, pomaga pri kožnih boleznih, ublaži simptome alergij in krepi krvne žile.
V starih ljudstvih so pravili, da ta rastlina ne "popravlja" le enega dela telesa, temveč zdravi celotne sisteme, zato je njena uporaba bila še toliko bolj pogosta.
Tudi v sodobnem svetu je bilo znanstveno dokazano, da semena črne kumine vsebujejo osem od devetih esencialnih aminokislin ter omega-6 in omega-9 maščobne kisline. Poleg tega so semena tudi vir kalcija, fosforja, železa, bakra, cinka ter vitaminov C, B1, B3, B6 in folne kisline.
Danes se črna kumina uporablja predvsem v obliki olja, še vedno pa je priljubljena izbira za vse, ki si želijo okrepiti svoje zdravje, kakor tudi za tiste, ki bi radi odpravili specifične težave.
Vir: kafe.rs