Zdravilno jabolko iz Perzije

9. 9. 2013
Deli
Zdravilno jabolko iz Perzije

Granatno jabolko je eno najstarejših sadežev na svetu, ki izvira iz Perzije in ki ga starodavni rokopisi mnogih kultur in religij omenjajo kot simbol zdravja, plodnosti in večnega življenja. In to z dobrim razlogom: je namreč eno izmed najučinkovitejših antioksidantov, kar jih poznamo.

Granatno jabolko v naših trgovinah lahko kupimo predvsem jeseni, zato je zdaj primeren čas, da se odpravite ponj v trgovino ali na tržnico.

Prepoznamo ga po okrogli obliki, podobni jabolku, trdi rdečkasti lupini in veliki kroni oziroma muhi. V notranjosti sadeža se nahajajo užitna drobna rdeča semena, ki jih je sicer precej zoprno izbezati iz neužitne bele membrane, a je vsekakor vredno truda.

Granatna zrnca so namreč izredno hranljiva in vsebujejo ogromno zdravju koristnih fitokemičnih snovi, kot so flavonoidi in polifenoli, poleg tega pa je izredno močan antioksidant, ki izboljšuje naš imunski sistem, naše telo ščiti pred boleznimi srca in pred nastajanjem rakavih celic.

Kozarec soka iz granatnega jabolka tako vsebuje več antioksidantov kot zeleni čaj, borovnice, brusnice in rdeče vino.

Potrjeni zdravilni učinki

Granatno jabolko je edini sadež, ki vsebuje punicalagine, glavne sestavine, odgovorne za bogato zalogo antioksidantov in drugih zdravilnih snovi, ki dobrodejno vplivajo na naše zdravje. Ne le da znižujejo holesterol v krvi, temveč znižujejo tudi krvni pritisk in pospešujejo topljenje srčnih blokad (ateroskleroza oziroma poapnenje žil).

Nedavna medicinska raziskava, pri kateri so pacienti s srčnimi težavami in blokadami karotidne arterije leto dni na dan popili 30 ml soka granatnega jabolka, je pokazala, da se je krvni pritisk pacientov zmanjšal za dobrih 12 odstotkov, raven ateroskleroznih snovi pa kar za 30 odstotkov. Pacienti, ki soka niso pili, so medtem pridobili dodatnih 9 odstotkov ateroskleroznih snovi.

Druge raziskave so pokazale, da bogate antioksidantske sestavine, ki jih najdemo v granatnem jabolku, zmanjšujejo kopičenje trombocitov v krvi in znižujejo krvni pritisk, kar pomeni, da uspešno zmanjšujejo možnost srčnega napada in kapi.

Poleg dobrodejnega učinka na srce in ožilje granatno jabolko uspešno zavira rakave celice pri raku na dojkah, prostati, debelem črevesju in levkemiji, trenutno pa potekajo še mnoge druge raziskave, s pomočjo katerih skušajo ugotoviti dodatne zdravilne učinke tega čudodelnega sadeža.

Raziskave na živalih so pokazale nove potencialne zdravilne razsežnosti tega sadeža: že prej omenjene fitokemične sestavine stimulirajo receptorje za serotonin in estrogen, s tem pa izboljšujejo simptome depresije, povečujejo kostno maso in preprečujejo osteoporozo.

Granatno jabolko v ayurvedski medicini

V ayurvedski medicini so zdravilni učinki granatnega jabolka znani že več tisoč let. Lupino sadeža in skorjo drevesa uporabljajo za zdravljenje diareje, griže in črevesnih parazitov, semena in sok iz granatnega jabolka pa uporabljajo kot zdravilni tonik za srce in grlo.

Zdravilni učinki granatnega jabolka so odvisni tudi od njegove zrelosti; zrelejši ko je, bolj blagodejno vpliva na naš hematopoetski sistem, torej na organe, ki so v našem telesu odgovorna za nastajanje krvi.

Snovi v granatnem jabolku, predvsem v njegovi lupini, cvetu in lubju drevesa, uspešno vplivajo tudi na strjevanje krvi, zato ga uporabljajo za ustavitev krvavitev iz nosu ali dlesni, zaradi antimikrobnega učinka pa deluje tudi proti bakterijam v ustih in zato pomaga preprečevati karies.

Olje, pridobljeno iz granatnih semen, pomaga pri regeneraciji kože in ponuja zaščito pred ultravijoličnimi žarki.

Vse to so dovolj dobri razlogi, zakaj bi tudi vi morali poseči po granatnem jabolku, kadar je v sezoni, in po soku iz granatnih jabolk, ki je dostopen skozi vse leto. Odlična izbira so tudi prehranskih dodatki, ki vsebujejo granatno jabolko.

Če se boste v tem jesenskem času odločili za njegov nakup, vam bo prav prišel podatek, da lahko sadež, shranjen v plastični vrečki v hladilniku, zdrži tudi do dveh mesecev.

Kako olupiti granatno jabolko

Načinov in nasvetov, kako pravilno olupiti granatno jabolko in izluščiti njegova semena, je več.

Eden izmed najlažjih načinov je tudi naslednji:

  • Odrežite krono (muho) ter odstranite nekaj bledorumene vsebine. Pri tem pazite na semena v jabolku, ki naj ostanejo nedotaknjena.
  • Lahno zarežite v lupino od peclja do krone, tako da dobite štiri enake dele.
  • Zarezan sadež potopite v večjo skledo s hladno vodo in ga pustite namakati pet minut. Sadež z rokami držite v vodi in ga s prsti počasi trgajte na manjše dele, pri tem pa semena ločujte od membrane.
  • Semena se bodo potopila na dno sklede, medtem ko bodo ostanki membrane splavali na površje.
  • Zavrzite lupino in membrano. Semena odcedite in osušite s papirnato brisačo.


Granatna semena lahko jeste sama ali na primer z jogurtom, za zajtrk jih lahko dodate koruznim, ovsenim ali drugim kosmičem, so pa tudi izredno dobrodošla sestavina za pripravo raznih napitkov in smoothiejev. Odlično se podajo tudi k raznim solatam, saj poskrbijo za živahnejšo barvo, dodatno hrustljavost in hranljivost ter seveda za izboljšanje okusa.

Pripravite si antioksidantsko bombo

Preden se odpravite v službo in svoje telo izpostavite novim stresom, sebi in svojemu partnerju pripravite zdravilen in slasten smoothie.

Sestavine:

  • 8 skodelic mlade špinače (po možnosti biološko pridelane)
  • 1 skodelica soka granatnega jabolka
  • 1 skodelica borovnic (zamrznjenih ali svežih)
  • 1 skodelica jagod (zamrznjenih ali svežih)
  • 8 datljev, razkoščičenih in razpolovljenih
  • 2 jušni žlici zmletih lanenih semen
  • ½ avokada (po želji)


Priprava:

Vse sestavine zmešajte v mešalniku za pripravo napitkov.

Popijte takoj in z užitkom!

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja