Izbire, ki jih sprejemamo pri prehrani in telesni vadbi, v veliki meri vplivajo na našo telesno maso, vendar so naši geni tisti, ki postavljajo temelje za pridobivanje in izgorevanje maščobnih rezerv.
Znanstveniki so pred kratkim odkrili 14 genov 'za vitkost', ki bi lahko vplivali na to, kako posamezniki izgubijo težo kot odgovor na vadbo.
Raziskovalci z Univerze v Essexu in Univerze Anglia Ruskin v Združenem kraljestvu so za sodelovanje v raziskavi prosili 38 prostovoljcev, starih med 23 in 40 let, ki so jih razdelili v dve skupini:
- na kontrolno skupino
- in skupino za vadbo v kateri so udeleženci opravili tri krat po 20 do 30-minutne teke tedensko tekom nekaj mesecev.
"Predvidevali smo, da bi osem tedenski vzdržljivostni trening lahko zmanjšal telesno maso, medtem pa bi bili pozorni na morebitne razlike v tem, koliko bi posamezniki ob tem shujšali. To bi lahko delno pojasnili z njihovimi genetskimi razlikami," so raziskovalci zapisali v objavljenem članku.
Nekateri res lažje izgubljajo težo
Kot so pričakovali, so udeleženci skupine za vadbo, ki so se lotili tekaške rutine, na koncu dejansko shujšali, vendar pa se je količina izgube telesne teže med posamezniki močno razlikovala na načine, česar ni bilo mogoče pripisati zgolj intenzivnosti vadbe. S testiranjem DNK so nato raziskovalci iskali genske različice, ki so bile pogostejše pri tistih, ki so izgubili večjo težo.
Ekipa je uspela identificirati različice v 14 določenih genih, povezanih z večjo izgubo teže: udeleženci z večino teh različic so v povprečju izgubili 5 kilogramov, v primerjavi s povprečno 2 kilogramoma pri tistih z manj ali celo nobenih od teh markerjev v njihovi DNK.
En gen, ki so ga izpostavili raziskovalci, je bil PPARGC1A, ki je odgovoren za protein PGC-1-a in z njim energijski metabolizem. Raziskovalci so potrdili, da je bil ta gen prisoten pri prostovoljcih, ki so izgubili največ teže, za gen sam pa je znano, da je povezan z načinom, kako naše celice obdelujejo in upravljajo energijo.
Analiza je pokazala, da je kombinacija genskih različic z vadbo napovedala 62 odstotkov variance v izgubljeni teži v skupini, ki je izvajala vadbo.
Skupaj s prejšnjimi študijami, ki so povezovale genetske dejavnike z izgubo teže, nova raziskava poudarja, kako je cilj ohranjanja zdrave telesne teže proces, ki je za vsakogar drugačen in morda potrebuje pristope po meri.
"Ugotovitve te študije potrjujejo pomembnost in potencialno uporabo genetike pri vadbi in uravnavanju telesne teže," še pišejo raziskovalci. "Kot opažamo, ima človeški genom ključno vlogo in ima veliko interakcij z odzivi in prilagoditvami, ki temeljijo na vadbi."
Trud in volja v kombinaciji z genetiko
Raziskovalci nato še opozarjajo, da njihovi izsledki ne pomenijo, da je se v naših genih skriva kakšna čarovnija hujšanja. Za obvladovanje teže sta potrebna tako trud kot volja za hujšanje, le da je nekaterim v kombinaciji z genetiko nekaterim to malce lažje.
"Za vadbo vemo, da tudi sicer koristi našemu zdravju na številne načine," še pišejo raziskovalci in dodajajo: "Je pa zanimivo je, da pet od štirinajstih različic vitkih genov, ki so jih identificirali v tej študiji, igra svojo vlogo tudi pri inteligenci in stanju duševnega zdravja, vključno z depresijo."
Da med depresijo in debelostjo obstaja povezava, so kazale že prejšnje študije, tokratna pa namigujejo tudi na skupne biološke vzroke.
"Ta študija je poudarila nekaj pomembnih genov, povezanih s tem, da lažje ohranjate vitkost, vendar je pomembno vedeti, da geni sami po sebi ne bodo naredili ničesar brez vadbe in sprememb življenjskega sloga, saj je vse to v medsebojni povezanosti," pravi pravi Henry Chung, znanstvenik z univerze v Essexu.
"Geni sami, brez lastne intervencije, ne bodo pokazali svojega pravega potenciala in zato v končni fazi niti ni pomembno, kakšne gene imate."
Povzeto po Science Alert.
Preberite si tudi:
- Ena vrsta prehranskih vlaknin kaže podobne koristi kot Ozempic
- Odvisnost od sladkorja: 3 preprosti koraki za ustavitev želje po sladkem
- Debelost kot obramben mehanizem: "Iizolacija na visokonapetostni žici"
Novo na Metroplay: "Vse več mladih zboli za rakom" | Klara Čampa