Ekvinokcijski koncert: blagozvočje grškega buzukija v melodijah sveta

19. 3. 2014
Deli
Ekvinokcijski koncert: blagozvočje grškega buzukija v melodijah sveta

Koncert ansambla Vedun v petek, 21. marca 2014 ob 19.30 v Cekinovem gradu

  • BUZUKI: Mira Omerzel ‒ Mirit in Igor Meglič
  • GLAS IN RITMIČNA GLASBILA: Mojka Žagar in Tine Omerzel Terlep

Ko se je Mirit leta 2011 lotila raziskovanja bogate kulturne dediščine otoka Cipra, jo je pritegnil tamkajšnji grški buzuki. Zanimivo glasbilo je ‒ mešanica kitare, tambure, balalajke in mandoline. Buzuki je res nekaj posebnega. V Grčiji ga igrajo le moški. A njihova igra je zelo energična in pogosto groba. Pod Mirinimi prsti pa zazveni nežno in meditativno, a tudi odločno in vzneseno. Mirit najraje na buzuki igra stare ljudske ali nanj improvizira. Še raje pa iz njega izvablja, kar ji duša in trenutnost velevata. Drugače igra kot grški glasbeniki, ki kar težko verjamejo, da lahko buzuki igra tudi ženska. Za povrhu pa še Grkinja ni!

Mira Omerzel ‒ Mirit, kitaristka in glasbenica multiinštrumentalistka ter doktorica etno-muzikoloških znanosti, je svojo doktorsko disertacijo posvetila raziskovanju, zbiranju in obujanju v pozabo potisnjenih predklasičnih glasbil sveta. Z njimi pa tudi koncertira. Skupaj z Mojko in Tinetom običajno na odru predstavlja do 50 nenavadnih glasbil. Buzuki ima med njimi posebno mesto. Kot duhovna učiteljica in zvočna terapevtka skupaj s sodelavci z glasom in glasbili energijsko-zvočno »uglašuje« poslušalce. Grški buzuki ji je poleg slovanskih cimbal in sibirskega čartana še posebej pri srcu. Tokrat bo imel osrednjo vlogo.

Na koncertu bo z Mirit zaigral tudi Igor Meglič, akademski glasbenik in učitelj klasične kitare, ki spretnost buzuki igranja in Vedunovo trans-igro spoznava v Mirini misterični šoli Veduna. Igrati v dvoje sanjave melodije, tako grške, arabske, bizantinske, dalmatinske, ruske in slovenske, orientalske in druge slovanske, je še lepše in opojnejše. Ob buzukiju bosta zapela še Mojka in Tine, prav tako zvočna terapevta, ter zvočno igro trzajočih strun požlahtnila z različnimi ritmičnimi glasbili.

Zvoki buzukija prodro v globine duše in srca. Blizu so občutenju slovanskih duš. Skupna igra v ansamblu Vedun sodi v kanalizirani terapevtski zvok. V njihovi igri in preprevanju ni nič vnaprej določeno. Ko se um utiša, zvočna reka teče spontano. V zvočni tok ali prejo pa so vtkane še pesmi in melodije sveta. Tišina trans-zavesti omogoči izslišanje pretanjenih zvokov duha in srca, življenjskega polja in ritmov Zemlje, ter nadčutno povezovanje glasbenikov s svojimi glasbili in poslušalci.

Vstopnice po 15 EUR lahko naročite na naslovu: info@sventovid.si

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja