Ko v zraku zadiši po bezgovih cvetovih, vemo, da kmalu prihaja poletje. A bezeg ni le vonj otroštva – je ena najbolj čudovitih zdravilnih rastlin naših prednikov, ki je stoletja veljala za zaščitnico zdravja in most med svetovi. V ljudskem izročilu so verjeli, da bezeg ne čisti le telesa, temveč odganja zle sile in varuje dušo. Poznate vse njegove dobrobiti?
Naravna moč čiščenja – za telo in dihala
Cvetovi bezga so znani po svojih močeh: pospešujejo potenje, blažijo vročino, čistijo dihala in pomagajo telesu, da se znebi toksinov. V tradicionalni zeliščarski medicini so ga uporabljali pri:
- prehladu in gripi,
- zamašenih sinusih,
- kašlju in bronhitisu,
- zastajanju vode v telesu,
- počasni prebavi in občutku zatečenosti.
Bezeg spodbuja limfni obtok, deluje kot naravni drenažni sistem telesa in je izjemno cenjen v pomladanskih kurah razstrupljanja. Najbolje deluje kot čaj iz bezgovih cvetov (svežih ali posušenih), ki ga lahko obogatimo z medom, limono ali meto.
Stara ljudska vera v moč bezga
Bezeg ni bil nikoli samo rastlina – bil je bajeslovno bitje, skoraj svetišče narave. Stari Slovani in Germani so verjeli, da v bezgovih grmih prebivajo duhovi prednikov ali zaščitni duhovi doma. V Angliji so ženske pokleknile pred bezgovim grmom in se mu zahvaljevale za zdravje otrok. Tudi naše babice so govorile, da naj bi se, ko greš mimo bezga, priklonil temu zdravilnemu grmu.
Po ljudskem izročilu:
Ni se smelo posekati bezgovega grma brez prošnje in spoštovanja – verjeli so, da sekanje brez prošnje prinese nesrečo ali celo smrt v hišo.
Bezeg so sadili ob hišah kot zaščito pred uroki in slabo energijo.
Če si spal pod bezgovim grmom, naj bi slišal sporočila duš prednikov ali vstopil v svet onkraj.
Na kresno noč naj bi cvetovi bezga sijali v temi, tistemu, ki jih opazuje s čistim srcem, pa naj bi razkrili skrite poti in resnice.
Bezeg je bil nekakšen naravni talisman, varuh med svetovi – in še danes je v njem nekaj nadzemeljskega.
Bezeg je v uporabi v različnih oblikah:
Bezgov čaj: za potenje, vročino, čiščenje.
Bezgov sirup: za lajšanje kašlja in odpornost.
Bezgova tinktura: za krepitev in razstrupljanje.
Bezgova kopel: za sprostitev in energetsko čiščenje telesa.
Poglejte si še kaj lahko ustvarite iz bezga:
Zanimivo je, da ima bezeg dvojno naravo: cvetovi zdravijo, jagode pa v surovem stanju lahko škodujejo. Tudi v tem se skriva simbolika – kot da nas opominja, da je treba z naravo ravnati previdno in z zavedanjem.
Sporočilo bezga za današnji čas:
V času, ko iščemo hitre rešitve in bežimo od sebe, nas bezeg uči potrpežljivosti, cikličnosti in spoštovanja do nevidnega. Je rastlina prehoda – čisti nas, a tudi ščiti. Povezuje nas z dediščino prednikov, pa tudi s telesom, ki kliče po naravni podpori.
Ko torej naslednjič hodite mimo cvetočega bezga, se ustavite. Morda ni tam samo zato, da si naberete cvetove. Morda vas vabi, da se spomnite, kaj vas resnično hrani.