10 koristnih nasvetov za tiste, ki se (še) bojijo voziti avto

18. 10. 2023
Deli
10 koristnih nasvetov za tiste, ki se (še) bojijo voziti avto (foto: shuttersotck)
shuttersotck

Vožnja avtomobila nekaterim pomeni nekaj samoumevnega, nekaterim užitek, medtem ko obstajajo tudi ljudje (ne glede na to, ali imajo izpit za avto ali ne), ki jim že sama misel, da bi vozili oziroma upravljali jeklenega konjička predstavlja nelagodje, odpor ali strah. 

"Če ste med tistimi, ki imajo izpit za avto, a pri vožnji pogosto čutijo nelagodje ali pa zaradi velikega strahu že dolgo sploh ne vozijo, berite naprej – v tem zapisu bom odstrla nekaj pomembnih tem, o katerih se pri pripravi na izpit za avto ali na samo vožnjo običajno ne govori," piše Marjetka Kramžar.

Priznati svoj strah je začetek poti do prijetnejše vožnje

Pomembno je, da si posameznik, ki ob vožnji ali sami misli nanjo čuti nelagodje, prizna svoje strahove. Pravzaprav jih je dobro pogledati čisto od blizu in kar se da natančno. Kajti le tako je mogoče narediti ustrezen korak, ki ne bo naredil nobene škode oziroma prinesel še več strahu, temveč le olajšanje in pomiritev, kasneje ob ustrezni podpori pa tudi suvereno vožnjo.

Za ljudi, ki se bojijo vožnje avtomobila, je pomembno, da sprejmejo svoje občutke (predvsem negativne) ter se jih s pomočjo različnih pristopov naučijo razumeti ter obvladati, kadar postanejo prekomerni. 

Izobraževanje naj se po koncu obiskovanja šole vožnje ne konča

Naj se pridobivanje znanja glede pravil varne vožnje, razmerah na cesti in različnih varnostnih ukrepih pri vožnji ne konča po tem, ko je izpit za avto enkrat pridobljen. Poleg zadostnega števila praktičnih ur vožnje, ki brez dvoma pomagajo pridobiti več občutka gotovosti in večjo samozavest, je zelo pomembno, da se po koncu obiskovanja šole vožnje izobraževanje ne konča.

Sploh tistim, ki so pri vožnji previdnejši oziroma se vožnje bojijo, koristi branje različne strokovne literature in priročnikov na temo vožnje ter vsega, kar je povezano z njo. Odlično učna lekcija je lahko tudi branje blogov s tovrstno tematiko. 

Izpostavljanje naj bo postopno

Čeprav utegne kdo, ki nima teh težav, reči, naj se ne komplicira, da se je pač samo treba usesti v avto in odpeljati, pa je za tistega, ki že pred vožnjo doživlja nelagodje, ključno, da posluša sebe in sledi svojemu občutku pripravljenosti na vožnjo.

Na začetku (začetek lahko traja tudi dlje časa) to lahko pomeni podrobno spoznavanje avtomobila in vožnjo po poligonu oziroma manj prometnih cestah, pogosto pa tudi vožnjo v času, ko je promet manj gost (na primer ob nedeljah). S postopnim povečevanjem izpostavljenosti se utrjuje gotovost in pridobiva praktične izkušnje, zaradi katerih tudi vožnja v bolj intenzivnih prometnih razmerah vedno bolj postaja domača in obvladljiva.

Če je treba, naj se določenim razmeram reče ne

Vedno je dobro poznati svoje meje, in če je treba, včasih – vsaj za določen čas – nekaterim situacijam v prometu reči tudi ne. Če je občutek med vožnjo preveč tesnoben, je to treba sprejeti in ustrezno obravnavati. To lahko začasno pomeni, da se v primeru strahu omejite na vožnjo v bližini doma oziroma na kraje, ki jih dobro poznate, morda pa to pomeni začasno izogibanje vožnji na avtocesti, vožnji skozi predore ali kaj drugega. Ne pozabite, da se te prilagoditve uvede samo začasno – dokler ne boste pripravljeni, da boste sami lahko obvladali situacijo. 

Tehnike sproščanja so tudi v prometu izredno koristne

Marsikdo ne pomisli, da so sprostitvene tehnike izjemno dragocene tudi pri premagovanju različnih nelagodij pred, med ali po vožnji. Dihalne tehnike, vizualizacija, meditacija in druge sprostitvene metode lahko izjemno pomagajo pri obvladovanju tesnobe pri vožnji. Pri tem lahko pomaga tudi uporaba ustreznih afirmacij, ki vračajo pogum, moč, gotovost in vero vase tudi na cesti.

Podpora ustreznega strokovnjaka in okolice 

Pri premagovanju strahu pred vožnjo je podpora okolice (družine, znancev, prijateljev …) in skrbno izbranega strokovnjaka s področja celostne podpore pri vožnji izrednega pomena. Pogosto je koristna tudi izmenjava pogledov in izkušenj s tistimi, ki si delijo iste strahove. 

Če se modro odločite za strokovno podporo, se pripravite, da boste do rešitve prišli hitreje. Dober učitelj vožnje (tudi tisti, ki uči tiste, ki izpit že imajo) bo zagotovo obvladal pomembne sprostitvene tehnike, predvsem tehnike obvladovanja tesnobe, s pomočjo katerih bo postopoma mogoče premagati strah (seveda sočasno ob redni praktični vožnji).

Izogibati se sprožilcem 

Za tistega, ki mu vožnja predstavlja ogromno nelagodje, je pomembno, da prepozna sprožilce oziroma situacije ali okoliščine, ki mu povečujejo tesnobo. Če razmere varno omogočajo, se jim je – vsaj začasno – najbolje izogniti, dokler se pride do izboljšanja. Seveda je v to smer potrebno aktivno delovati, kajti strah ne bo izginil sam od sebe. 

Stran z motilci

Osredotočenosti na vožnjo naj ne motijo različni dejavniki, ki zmanjšujejo varnost zavestne vožnje. Tako se je med vožnjo dobro (če na kar nujno) izogibati motilcem, kot so na primer uporaba mobilnega telefona, prehranjevaje, ličenje itd. Za mnoge vsaj v začetku cestnih podvigov več stresa prinaša tudi poslušanje glasbe ali radia. 

Potrpežljivost je mati modrosti

Potrpežljivost ni pomembna le med vožnjo, temveč tudi v odnosu do samega sebe. Predvsem ob različnih izzivih se rado zgodi, da se prehitro obupa, namesto da bi se vztrajno in ljubeče (predvsem do sebe) delalo korake naprej. Četudi najmanjše. Ker vsak napreduje v svojem tempu, je pri tem pomembno, da se opusti morebitno primerjanje z drugimi.

Če ne gre drugače …

Tudi tistim, ki suvereno vozijo avto, se lahko zgodi slab dan in se med vožnjo ne počutijo udobno. Kadar je počutje za volanom zelo neudobno oziroma je občutek tesnobe prevelik, da bi se je z njim brez ustrezne podpore lahko soočili, je povsem v redu in dopustno poiskati alternativen način prevoza (na primer javni prevoz, taksi, kolo, hoja …). Včasih je pametno svoj cilj doseči brez nepotrebnega stresa, kajti le tako je mogoče dolgoročno imeti rezervoar moči in poguma za razumno spopadanje s strahovi in manj prijetnimi situacijami vedno poln.

Pa pogumno in varno naprej!

Marjetka Kramžar

Strokovnjakinja premagovanja strahu za volanom

www.brezstrahuzavolanom.si

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol