Če ste prepričani, da nekdo lahko nad vami naredi urok (ali ga očisti), potem to pomeni, da ste v vlogi žrtve in ne sprejemate lastne odgovornosti in lastnega vpliva na to, kar se vam dogaja.
V vlogi žrtve je tisti, ki prelaga odgovornost za to, kar se mu dogaja, na druge. Če krivimo okolje in uroke, pomeni, da predajamo odgovornost na druge. Seveda so tudi drugi odgovorni za naše počutje in stanje, vendar je pomembno razumeti, da imamo tudi sami enak vpliv in možnost spremembe.
Verjeti, da je nekdo nad nami naredil urok, je lažje, kot se soočiti z lastnimi temnimi sencami ter dojeti da so okoliščine ali situacije posledica našega lastnega ravnanja, našega vedenja, naših travm, naše podzavesti...
Lahko pa kot urok razumemo svoje nezavedne vzorce ter podedovane travme, ki nas brez zavestnega zavedanja popeljejo v neljube in neprijetne situacije, ki si jih ne želimo. A tudi tukaj je potrebno ozavestiti lastno moč, ki jo imamo. Hkrati pa tudi misliti, da nas lahko nekdo drug reši iz uroka (danes je čiščenje urokov postal pravi trend), ponovno nakazuje na vlogo žrtve, saj od nekoga drugega pričakujemo, da bo naš rešitelj.
"Pri vprašanju, kako reševati težave z zlorabo magije, večina pozablja, da je treba izhajati iz tega, da je človek ta, ki je s svojimi dejanji v preteklosti in sedanjosti omogočil napad. Temu primeren je tudi sodoben postopek, ki zahteva najprej spremembo človeka. Nobeno reševanje, pri katerem se napadeni ali skupina ne spremeni, ne rešuje problema na dolgi rok. Vse v vesolju ima v širšem kontekstu nekakšen smisel, namen. Ko ste ste napadeni, vedno koristi razmišljanje: "S čim sem prispeval k temu in omogočil napad?" Iz tega se moramo nekaj naučiti, sicer bomo ponavljali lekcijo tako dolgo, dokler ne dojamemo bistva," piše bioterapevt Marjan Ogorevc v članku Kako se zaščitimo pred zlorabo črne magije?
in dodaja "Z delom na sebi najlažje pridemo v stanje, ko ne potrebujemo nobene zaščite pred črno magijo. Za to potrebujemo spremembo paradigme. Sedanja prevladujoča paradigma pravi, da so drugi odgovorni za težave in morajo tudi drugi poskrbeti za njihovo reševanje. Nova paradigma pa, da smo sami prispevali k nastanku težav in jih lahko tudi sami s svojo spremembo razrešimo."
- Ne spreglejte tudi: Psihoterapevt o strahu pred maskami: "Otroci se sami ne zmorejo pomiriti."
- KRONIČNA VLOGA ŽRTVE: Ko prelagamo odgovornost na druge