Ego pravi: »Ko bo vse urejeno, bom miren.« Duša pa pravi: »Umiri se in vse se bo uredilo.«

27. 12. 2023
Deli
Če ste perfekcionist, morate prebrati tole! (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Če ste perfekcionist, verjamete, da boste notranji mir občutili le, če boste do popolnosti uredili vse zunaj sebe. Toda to ne drži. Ego pravi: »Ko bo vse urejeno, bom miren.« Duša pa pravi: »Umiri se in vse se bo uredilo.«

Ni vam treba biti popolni, da bi bili dober človek

Spokojnost dosežemo le, ko opustimo kompulzivno potrebo po popolnosti in nehamo potlačevati svoja čustva, še posebej jezo. Ne skrivajte svojega pravega jaza pod masko navidezne popolnosti. Ni vam treba biti popolni, da bi bili dober človek. To si je vredno ponoviti večkrat na dan, dokler se vam ne zasidra v um.

Perfekcionisti se morajo na svoji poti do celovitosti spoprijateljiti s svojim notranjim kritikom. Kot pravi pisatelj Richard Rohr, ki je perfekcionist: »Tisto, čemur se upirate, vztraja,« kar v tem primeru pomeni, da perfekcionisti ne bi smeli jeziti na svojega notranjega kritika in mu govoriti, naj utihne, ker mu s tem zgolj dajejo večjo moč.

Življenje ni vedno črno-belo

Dobro si je zapomniti, da ni samo enega pravilnega načina, kako opraviti nalogo. Spokojnost pomeni živeti in dovoliti živeti drugim. Življenje ni vedno črno-belo. Brené Brown je dobro povzela zdravilno sporočilo, ki ga morajo slišati perfekcionisti: »Nepopolni ste, pogosto boste trpeli, vendar ste vredni ljubezni in pripadanja

Pesem Anthem Leonarda Cohena citirajo tako pogosto, da je že oguljena, ampak zdi se, da jo je napisal prav za perfekcionisti:

Zvonite z zvonci, ki lahko še vedno zvonijo,

pozabite na popolnost,

v vsem je kakšna razpoka,

a prav skoznjo pronica svetloba.

Darilo za Sensa bralce: Brezplačen priročnik Odkrijte načrt svoje duše

Deset načinov preobrazbe za perfekcionoste

  1. Da boste postali sočutnejši do sebe, zapišite v dnevnik tipične komentarje svojega notranjega kritika in jih nato preberite na glas.
  2. Ko zaslišite glas notranjega kritika, se nasmehnite in mu povejte, da ga slišite in da cenite, da vam želi pomagati pri izboljšanju ali izogibanju napakam, toda zdaj ste stopili na novo pot sprejemanja sebe.
  3. Uprite se potrebi, da bi za druge pripravljali sezname opravil ali popravljali njihovo delo, kadar menite, da ni dovolj dobro. Raje bodite pozorni na tisto, kar naredijo prav – in jim povejte, kako zelo to cenite.
  4. Ko želite popraviti krivico, se najprej vprašajte, ali vaša strast do tega v resnici ne izvira iz nečesa drugega.
  5. Dovolite, da vas prijatelji, ki niso perfekcionisti, naučijo, kako se sprostiti in zabavati. Delo bo počakalo do jutri.
  6. Če se zalotite, da z nečim odlašate, razmislite, zakaj. Ali se te naloge ali projekta nočete lotiti, ker vas je strah, da ga ne boste mogli izpeljati popolno?
  7. Izberite si hobi, v katerem uživate, vendar vam ne gre najbolje od rok – in se nato ukvarjajte z njim samo zato, ker se ob tem počutite dobro.
  8. Odpustite za napake sebi in drugim. Delamo jih vsi.
  9. Poskusite se zalotiti, kadar se primerjate z drugimi glede tega, kdo je bolje opravil kako nalogo, kdo bolj gara ali kdo je po vašem mnenju uspešnejši.
  10. Bodite pozorni, kako sprejemate kritike drugih, in jih skušajte sprejeti, ne da bi se začeli braniti.

Povzeto po knjigi Pot k sebi

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja