Kdaj bomo zboleli? Zdravnik opozarja: "Imunski sistem človeka najbolje deluje, kadar obstajajo sodelovanje, fer odnosi in zaupanje!"

28. 11. 2024
Deli
Kdaj bomo zboleli? Zdravnik opozarja: "Imunski sistem človeka najbolje deluje, kadar obstajajo sodelovanje, fer odnosi in zaupanje!" (foto: Screenshot YouTube Freie Hochschule Stuttgart)
Screenshot YouTube Freie Hochschule Stuttgart

Nekaj misli iz pogovora z dr. Thomasom Hardtmuthom, avtorjem knjige Corona und das Rätsel der Immunität (Korona in uganka imunosti). 

Pojem virusa ima enostransko konotacijo. Izhaja iz rimskega časa, ko je označeval strup v slini steklih psov. To sovražno sliko virusa, ki se je ohranila v tradiciji, sta oživila Robert Koch in Louis Pasteur. Mikroorganizmi so bili kot patogeni, ki nas delajo bolne, torej pojasnjeni enostransko. Z vidika doživljanja kužnih bolezni je to razumljivo.

Vendar je razvoj v zadnjih 20 letih sekventnega preučevanja genomov odprl novo poglavje. To je privedlo do radikalno nove podobe virusov, kajti zdaj poznamo povsem druge ravni razvoja in izvora virusov. Virusi so prastavbni kamni življenja. So pragenom vseh organizmov, prapodlaga vsega genetskega v svetu. S tem pa se oddaljimo od patogenega pojmovanja virusov. Zdaj jih vidimo v celovitem kontekstu narave. Da virusi razvijejo nekaj patološkega, je prej izjema.

Preberite si še: 

Kužne bolezni niso hudobna muha narave, temveč nastanejo tam, kjer je pri prebivalstvu znotraj razvitih ekosistemov porušeno mikrobno ravnotežje.

Naučiti se moramo razumeti, kaj nam govori narava in kako z njo adekvatno sodelovati. Imunski sistem človeka najbolje deluje, kadar obstajajo sodelovanje, fer odnosi, zaupanje. To je narava človeka. Prisotnost človeškosti krepi imunološko zdravje, ne pa takrat, ko hodimo po svetu polni strahu in nezaupanja.

Ali bomo zboleli, je v prvi vrsti odvisno od našega organizma, ne od virusa. Vendar pa se je v primeru korone gledalo samo na virus in veliko premalo na imunske funkcije.

Kdaj bomo zboleli? Zdravnik opozarja: "Imunski sistem človeka najbolje deluje, kadar obstajajo sodelovanje, fer odnosi in zaupanje!"
profimedia

Veliko raziskav je narejenih o tem, kako se krepi imunski sistem. Njegovo delovanje se poveča za 50 odstotkov že, če gre človek vsak dan za eno uro na sprehod v gozd. Skušajmo ljudem pomagati, da se rešijo iz spirale strahu. Lahko govorimo o socialni imunologiji, ker so imunske funkcije zelo odvisne od socialnega konteksta.

Danes vemo, da imajo najbolj škodljiv učinek na človekov imunski sistem tako imenovane izkušnje rušenja vrednot, ko se skuša ljudem dopovedati, da so nezanimivi in neuporabni. Če se ljudi nenehno omejuje in se jih ponižuje, razpada njihov imunski sistemi. To je temeljni socialnomedicinski zakon.