Podočnjaki so pogosta neprijetnost, ne glede na starost ali spol. Pogosto jih povezujemo s pomanjkanjem spanja, vendar lahko nastanejo tudi zaradi drugih vzrokov.
Vzrokov za podočnjake je več: alergije, tanjša koža na obrazu, pomanjkanje spanja, stres, staranje... Včasih pa nam podočnjaki sporočajo nekaj drugega.
Strokovnjakinja za jogo obraza, Karin Velikonja, je v epizodi Aktivni podkasta pojasnila, da so podočnjaki lahko povezani tudi s stiskanjem čeljusti.
Ko stiskamo čeljust, lahko pride do zategnjenosti naših žvečnih mišic, kar nato pripelje do nastajanja limfe ter posledično do podočnjakov in zabuhlosti obraza.
- Preberite si: Zakaj nekdo stiska čeljust?
"Če se masetri (oziroma žvečne mišice) zategnejo, pritisnejo na limfne vozle ter tako privedejo do zastajanja limfe na področju obraza. Limfa vedno potuje na področje z nižjim tlakom, kar je ravno področje pod našimi očmi," pojasnjuje Karin. Stiskanje čeljusti lahko pripelje tudi do tenzijskih glavobolov, težav z vratom, kroničnih napetosti v telesu in številnih drugih težav.
Karin pojasnjuje, da so težave z žvečnimi mišicami pogosto posledica čustvenih pritiskov in visokih pričakovanj do sebe. Stiskanje čeljusti pa je lahko tudi znak nerazrešenih čustvenih stisk in travm.
Če imate tudi vi težave s podočnjaki ali zabuhlostjo obraza, posvetite nekaj pozornosti svoji čeljusti. Ali na tem predelu občutite kakršno koli napetost, zategnjenost?
V kolikor se vam zdi, da imate tudi vi težave s stiskanjem čeljusti, poiščite načine, kako lahko razrešite svoje čustveno breme in zaživite bolj sproščeno življenje, kar bo ugodno vplivalo na celotno vaše telo.
- Preberite si še: Kaj pomeni, če izgubite prstan?