Tradicionalna kitajska medicina pojasnjuje, zakaj se ponoči večkrat zbudite okoli določene ure.
V tradicionalni kitajski medicini pripada vsakemu telesnemu organu določena ura ali del dneva, ko je njegova energija na vrhuncu. Vsak del telesa pa je povezan tudi z določenimi čustvi.
Če se denimo zbudite med 1. in 3. uro zjutraj, kitajska medicina pove, da to lahko pomeni, da so vaša jetra preobremenjena. Jetra so odgovorna za razstrupljanje našega telesa in predelavo čustev vsako noč. Morda ste dan poprej pojedli nekaj nezdravega, kar vašemu telesu ni ustrezalo, čezmerno uživali alkohola in/ali imate v sebi nerazrešeno jezo ali visoko stopnjo stresa in napetosti.
Med 3.00-5.00 uro zjutraj je po KTM čas pljuč in čas, ko bi telo še moralo spati.
Če se zbudite med 3. in 5. uro zjutraj, je to lahko posledica neravnovesja v pljučih, natančneje dihanja. Motnja vašega spanja v tem času pomeni, da nekaj ovira vašo sposobnost globokega in pravilnega dihanja. Neravnovesja se lahko kažejo tudi kot piskajoče dihanje, kašelj, astma ali hitro zbolevanje. To pa je seveda povezano s čustvenimi dejavniki, kot je morda žalost zaradi soočanja z izgubo oziroma žalovanje.
Če se zbujate v tem času, so pripročljive vaje za sproščanje – denimo dihalne vaje. Telo bi morali ohranjati toplo, da pomagamo pljučam, da obnovi telo s kisikom.
Prav tako je pomembno, da svoja čustva morebitnega žalovanja nekomu zaupate in se o svojih občutkih pogovarjate ter razmislite, kako se še lahko čustveno podprete.
- Preberite si več v članku: Kitajska telesna ura, ki razkriva, kdaj naj bi jedli, delali, počivali in se ljubili
POGLEJTE SI PODKAST s psihiatrom in psihoterapevtom o psihatriji, psihoterapiji, depresiji, antidepresivih in travmah:
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj