Kako biti opora drugim, ki so v stiski? + Ne da bi ob tem izgoreli sami

11. 10. 2023
Deli
Kako biti opora drugim, ki so v stiski? + Ne da bi ob tem izgoreli sami (foto: shuttersotck)
shuttersotck

Kot terapevtka se pogosto srečujem s vprašanjem: Kako zmorete ves dan poslušati o težavah drugih? Ali se ne izčrpate? Če sem iskrena, sem morala precej delati na svoji zmožnosti, da sem prisotna in odgovorna do svojih klientov, ne da bi prevzela njihova čustva nase.

Kot sočutna oseba je zame naravno, da čutim tudi njihovo bolečino. Zato sem veliko delala na boljšem obvladovanju svojih čustev v povezavi z nelagodjem drugih. In vem, da je tako zame kot tudi za moje kliente bolje, da ostanem objektivna in jasnega uma.

Zmožnost skrbi zase, ko smo ob ljudeh, ki so anksiozni ali se spopadajo s težkimi čustvi, je veščina, ki se jo da vaditi in okrepiti v vseh odnosih.

Spodaj je nekaj tehnik, ki sem se jih naučila in ki so mi pomagale učinkovito ter spoštljivo obravnavati težka čustva drugih ljudi. Učenje in krepitev teh veščin vam bosta pomagala, da boste ostali mirni v vsakem odnosu v vašem življenju, še posebej v najpomembnejših.

Na čustva glejte kot na simptome, ne pa kot na problem, ki ga je treba odpraviti

Ko je nekdo, ki ga imate radi, anksiozen, žalosten ali frustriran, je naravno, da vidimo njegova čustva kot težavo. Čutimo potrebo po ukrepanju, saj mislimo, da je treba njegova čustva čim prej spremeniti. Zato pogosto dajemo nasvete in poskušamo »rešiti« težave drugih.

Vendar pa, kot ste verjetno že spoznali, svetovanje osebi, ki se spopada s težkimi čustvi, po navadi ni koristno. Kaj pa, če čustva namesto problema vidimo kot simptom, ki osebi, ki jih doživlja, sporoča, da obstaja večji problem? Čustva imajo svoj namen – namesto da bi jih skušali takoj spremeniti, se lahko vprašamo, kaj se dogaja.

Ko smo radovedni glede čustev druge osebe, nam to pomaga, da smo tudi bolj potrpežljivi in empatični, prav to pa potrebuje večina ljudi, ki doživljajo močna, boleča čustva.

Poskusite se spomniti časa, ko ste se počutili enako

Empatija pomeni, da se postavite v čevlje druge osebe in si predstavljate, kako je biti v njenem položaju.

Poskusite se spomniti časa, ko ste se tudi sami spopadali s podobnimi težkimi čustvi. To je dragocen način, kako razumeti težave drugega, ker vaš način razmišljanja tako temelji na vaših lastnih izkušnjah.

Bolj ko se lahko povežete s svojimi preteklimi izkušnjami, večje so možnosti, da boste osebi lahko v oporo, ne da bi se preveč odzivali in postali čustveni sami.

Potrdite svoja lastna čustva

Eden od najtežjih delov, ko ste v prisotnosti osebe, ki se spopada s težkimi čustvi, so čustva, ki jih po navadi vzbudi v vas.

Ko smo globoko ujeti v začaran okrog težkih čustev, je težko imeti dovolj čustvene širine za upravljanje svojega razpoloženja in razpoloženja druge osebe.

Zato se pogosto odzivamo na razpoloženja drugih ljudi na način, ki ni koristen ne njim ne odnosu. Če ste v prisotnosti takšne osebe, si priznajte, da se počutite razdraženi ali frustrirani, in si spomnite, da je to v redu in naravno.

Vadite reflektivno poslušanje

Ljudje, ki se soočajo s čustvenimi težavami, ne želijo, da odpravite njihovo bolečino; želijo se počutiti razumljene. Če to veste, vam ni treba čutiti pritiska, da morate rešiti težavo druge osebe, in vam omogoči, da jo samo poslušate.

Vadite lahko tehniko, imenovano reflektivno poslušanje. Reflektivno poslušanje pomeni, da ko vam nekdo nekaj pove, mu odgovorite tako, da ponovite, kar je povedal, bodisi dobesedno bodisi s svojimi besedami.

Vrednost ponavljanja tega, kar je nekdo rekel, je v tem, da mu s tem daste vedeti, da ste ob njem in da ga razumete. S tem pa mu dajete nekaj veliko bolj dragocenega od nasveta – omogočite mu pristno povezavo.

Povzeto po Psychologytoday.com 

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja