Fascinantne razlike med ženskimi in moškimi možgani

20. 1. 2024
Deli
Fascinantne razlike med ženskimi in moškimi možgani (foto: shutterstock)
shutterstock

Kako delujejo ženski možgani in kako moški? Obstajajo razlike med spoloma!

Ali raziskovalci možganov lahko vidijo razliko med ženskimi in moškimi možgani? Kratek odgovor je DA.

V eni največjih študij slikanja možganov doslej je klinika Amen primerjala možganske preiskave SPECT 46.034 možganov žensk in moških. SPECT je tehnologija slikanja možganov, ki preučuje pretok krvi in vzorce dejavnosti. Ta študija, ki je bila objavljena v Journal of Alzheimer's Disease, je razkrila fascinantne razlike med ženskimi in moškimi možgani.

Tukaj je 7 najpomembnejših razlik v možganih glede na spol, ki jih morate poznati.

Opomba: Na splošno obstajajo velike možganske razlike med spoloma, ki jih je mogoče izmeriti v laboratoriju, videti pri slikanju možganov in opaziti v vsakdanjem življenju. Vendar pa niso vse ženske enake, niti vsi moški niso enaki. Jasno je, da lahko posamezniki pri isti nalogi uporabijo različne moči in področja možganov.

1. Ženski možgani so bolj zaposleni.

Za študijo slikanja možganov leta 2017 na kliniki Amen je ekipa analizirala 80 različnih področij možganov. V 70 od teh področji so ženski možgani pokazali bistveno večjo aktivnost kot moški. Na splošno imajo ženske veliko bolj zaposlene možgane kot moški. Pri reševanju problemov ženske običajno izkoristijo več različnih področij možganov, medtem ko se moški zanašajo na bolj lokalizirana področja.

2. Prefrontalni korteks je pri moških "bolj zaspan".

Glede na ugotovitve študije imajo moški manjšo aktivnost v prefrontalnem korteksu v primerjavi z ženskami. Prefrontalni korteks je vključen v načrtovanje, presojo, empatijo in nadzor impulzov. Zaradi tega lahko moški bolj tvegajo, zaradi česar so lahko tudi bolj ranljivi za poškodbe glave, ki lahko dodatno zmanjšajo aktivnost v tem možganskem predelu. 

3. Možganski čustveni centri so bolj aktivni pri ženskah.

V študiji klinike Amen so ženski možgani pokazali višje stopnje aktivnosti v limbičnem ali čustvenem sistemu. Ta del možganov, ki se nahaja pod skorjo, obarva naša čustva in je vpleten v povezovanje in čustvovanje. To lahko pojasni, zakaj so ženske glavne skrbnice otrok in starejših. Večja aktivnost pa je tu povezana tudi s povečanim tveganjem za depresijo in anksioznost.

4. Ženske bolj skrbi

Znotraj čelnih režnjev je območje imenovano sprednji cingulatni girus, ki pri ženskah deluje močneje. Ta del nam pomaga preusmeriti pozornost in prepoznati napake. Večja aktivnost v tem predelu poveča težnjo, da se zataknemo pri negativnih mislih ali negativnem vedenju in da bolje vidimo, kaj je narobe, namesto kaj je prav. Je tudi eden od možganskih centrov, kjer se pojavijo skrbi. Več dejavnosti tukaj torej pomeni več skrbi. Seveda to ne pomeni, da moški ne skrbijo ali ne vidijo težav, toda njihova zaskrbljenost je drugačna. 

5. Vizualni in koordinacijski centri pri moških delujejo močneje.

Ta področja možganov so pri moških bolj aktivna in lahko pojasnijo, zakaj so moški navadno bolj spretni pri presojanju razdalje in hitreje najdejo bližnjico ali parkirno mesto. 

6. Ženska intuicija je resnična.

Druge raziskave slikanja možganov razkrivajo, da imajo ženske večja področja v možganih, ki so namenjena sledenju občutkom, zlasti področja globoko v čelnih režnjih, imenovana insula in ACG (sprednji cingulatni girus). Ženski možgani so na splošno hitrejši pri ocenjevanju misli drugih na podlagi omejenih informacij, občutkov in slutnje.

7. Serotoninski sistemi delujejo različno pri moških in ženskah.

Proizvodnja nevrotransmiterja serotonina je 52 % večja pri moških kot pri ženskah, glede na temeljno študijo slikanja možganov v PNAS. Pomirjujoč nevrotransmiter, serotonin igra vlogo pri razpoloženju, spanju, bolečini in drugih težavah. Na klinikah Amen pogosto opažajo nizko raven serotonina pri ljudeh z depresijo, anksioznostjo, bolečinskimi sindromi in obsesivno zaskrbljenostjo.

Razumevanje prednosti in izzivov lastnih možganov je eden najpomembnejših ključev do uspeha. Optimizacija vaših edinstvenih možganov vam lahko pomaga doseči vaše cilje na vseh področjih vašega življenja.

Vir: www.amenclinics.com

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar