7 načinov, kako reči “NE” (za tiste, ki vam to ne gre najbolje)

25. 4. 2024
Deli
7 načinov, kako reči “NE” (za tiste, ki vam to ne gre najbolje) (foto: shutterstock)
shutterstock

Če ste že izčrpani od nenehne potrebe po ugajanju drugim, vam predlagamo 7 trikov, s katerimi boste lahko brez slabe vesti rekli "ne", ko to potrebujete.

Vsakemu se kdaj zgodi, da iz nekega razloga ne more zavrniti povabila na družabni dogodek ali zavrniti opravila, ki ga res noče narediti. In ne gre samo za to - obstaja na stotine situacij, kjer smo na nek način ujeti ali prisiljeni da damo več, kot smo pripravljeni, le da bi ugajali drugim. 

S temi stavki si lahko pomagate, da lažje zavrnete povabila, opravila ali kakršnokoli drugo stvar, ki od vas zahteva več, kot ste zmožni v tistem trenutku dati:

1. "Trenutno ti ne morem pomagati, vendar poznam nekoga, ki ti lahko."

Ta stavek je zelo uporaben v službi, pa tudi na drugih področjih življenja. Osebi s tem razložite, da vam trenutni čas ne ustreza in jo preusmerite, da se obrne na nekoga drugega, ki bi ji lahko pomagal.

2. "Hvala za povabilo, vendar ga moram odkloniti, ker imam že preveč obveznosti."

Strokovnjak za komuniciranje Michael Thompson pojasnjuje, da je ta preprost stavek izjemno učinkovit, ko želite nekoga zavrniti, saj se ljudje lahko z njim poistovetijo in lažje razumejo vašo zavrnitev.

3. "Želim si, da bi lahko, vendar moram takrat narediti druge stvari, ki sem jih že obljubil/a."

Avtor Ryan Holliday trdi, da vsakič, ko rečemo "da" nečemu, hkrati rečemo "ne" nečemu drugemu. Če se strinjamo s pijačo po službi, s tem rečemo ne kosilu z družino. Če se v nedeljo zjutraj ukvarjamo s poslovnim načrtom, smo rekli "ne" sprehodu s partnerjem ipd.  Pri tem se vam ni treba zapletati v dolge razlage in zgodbe. Dovolj jasno je, da ste nekomu ali nečemu drugemu že rekli da.

4. Uporabite “zmehčan ne"

Da ne bi izpadli nesramni in arogantni, se ob zavrnitvi pogosto spustimo v dolge razlage in opravičevanja, zakaj nečesa ne zmoremo. Namesto tega je bolje uporabiti tehniko “mehčanega ne”. Ta nam omogoča, da nekaj nežno, a odločno zavrnemo s čim krajšo razlago.

To strategijo je najbolje uporabiti v odnosih z relativno bližnjimi ljudmi in tistimi, za katere ocenjujete, da bodo vašo kratko razlago sprejeli brez dodatnih pritiskov. Recite »ne« in nato ponudite razlago v največ 3 do 4 stavkih (na primer: »Ne, v torek ne bom mogel/mogla na kavo. Ta dan imam že toliko obveznosti, da česa drugega ne morem vključiti v svoj urnik.")

5. "Z veseljem vam bom pomagal in glede na to, da gre za delo, se pogovorimo še o nadomestilu."

Vedno je nerodno, ko vas nekdo prosi za določeno profesionalno storitev v neposlovnem okolju. Verjetno vam je znana situacija, ko imate znanje in specifične informacije iz določenega področja, druga oseba pa vas "želi le nekaj vprašati"? Morda vas nekdo prosi za uslugo oz. določeno storitev, ki zahteva veliko profesionalnega znanja ali veščin. Naj vam ne bo neprijetno omeniti (denarnega) nadomestila, saj boste tako omejili tudi število ljudi, ki bi od vas želeli te “usluge”.

6. "Hvala za vprašanje, vendar tega ne počnem."

Ko nečesa nočete storiti, lahko osebi odgovorite, da tega preprosto NE počnete. S tem ji sporočate, da ne zavračate samo nje, vendar bi to rekli vsakomur, ki bi vas prosil za to uslugo, kar olajša zavrnitev. 

7. "To moram zavrniti iz osebnih razlogov, ki jih žal ne morem izdati."

Ta stavek je res zimzelen za vse, ki se borite s svojim notranjim »ugajalcem«. Imate zasebne razloge in to je povsem dovolj.

Vir: Sensa.rs

Preberite si še: 

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar