Kako se spopasti s svojimi najintenzivnejšimi občutki?

23. 3. 2024
Deli
Kako se spopasti s svojimi najintenzivnejšimi občutki? (foto: Profimedia)
Profimedia

Tukaj je psihološko preverjena tehnika, ki vam lahko pomaga pri soočanju s težkimi in intenzivnimi občutki.

1. Opazite svoje občutke

Ko se zdi, da se vam sesuva svet, je težko jasno razmišljati, zato mora biti prvi korak zelo preprost. Ni vam treba storiti ničesar drugega kot opaziti, da so stvari, s katerimi se soočate v tem trenutku, težke in obremenjujoče za vas. To lahko izgleda kot hiter trenutek jasnosti, medtem ko doživljate čustveni izbruh.

To se morda sliši zelo enostavno, vendar vseeno zahteva nekaj vaje, saj se je skoraj vedno še lažje »izgubiti« v vrvežu svojih misli in občutkov. Če boste vadili veščino opazovanja, boste lahko ujeli svoje občutke v telesu, ko se odvijajo v sedanjem trenutku, kar vam bo omogočilo, da se zavestno odločite, kaj želite narediti naslednje.

2. Pustite si začutiti

Naslednji korak je malo zahtevnejši. Ko vas prevzamejo močni občutki in misli, vas lahko prepričajo, da niste v redu. In zdi se, da je edini način, da spet postanete v redu, da od tega pobegnete …  morda s hrano, cigareti, družabnimi omrežji ali še s čim drugim. In deluje ... vsaj za trenutek, dokler se spet ne znajdete v vrtincu čustev, ki vas pripelje do ponovitve cikla.

V teh situacijah se morda ne zavedate, da imate še vedno izbiro. In namesto, da bežite od te izkušnje, se lahko preprosto naučite za trenutek obsedeti z njo. To pomeni, da si vzamete trenutek, da dejansko vstopite v svoje telo: kaj čutite? In kje to čutite? Kako bi opisali te občutke? 

Vzemite si nekaj sekund, morda celo minuto ali dve in raziščite, kaj lahko občutite v sebi. Kje lahko opazite nemir? Je to, kar čutite, statično? Ali pa se premika po telesu? Kaj še lahko opazite? Prakticirajte radovednost glede lastnih izkušenj in občutenj.

To je lahko sprva nekoliko strašljivo, še posebej, če ste se v preteklosti izogibali neprijetnim občutkom. Vendar vam ni treba že prvič iti do konca. Začnete lahko z majhnimi in preprostimi koraki, na primer tako, da se osredotočite le na tisto, kar čutite v desnem kazalcu. Od tu lahko raziskujete svoje občutke v drugih prstih, nato v celotni dlani, roki, prsih, trebuhu itd. Poskrbite, da boste to storili tako, da se boste še vedno počutili varno – s prijaznostjo, potrpežljivostjo in skrbnostjo do sebe.

3. Premaknite se

Naslednji in zadnji korak je osredotočanje navzven. Konec koncev, ali v življenju ne obstajajo stvari, ki so vam pomembnejše od občutka preobremenjenosti? Morda si želite družbe vaših najbližjih, morda želite doseči določene cilje v službi, izboljšati skrb zase itd.

Karkoli že je, vzemite si trenutek in naredite en korak v željeno smer. Ni nujno, da je to velika gesta; majhen korak bo zadostoval. Lahko je tako preprosto, kot da popijete kozarec vode, na hitro napišete sporočilo ljubljeni osebi, se odpravite na kratek sprehod na sonce ali svojemu psu privoščite nekaj zasluženega crkljanja. Možnosti so neskončne. Pomembno je, da naredite majhno dejanje v smeri tistega, kar daje vašemu življenju namen in smisel.

Kadarkoli se torej spopadate z občutkom preobremenjenosti, sledite tej preprosti formuli v treh korakih: opazite, da vam je to težko, začutite notranjost svojega telesa in se premaknite v smer svojega smisla. Ne, to ne bo odpravilo vseh občutkov preobremenjenosti, niti to ni namen. Namesto tega je cilj te tehnike, da vam pomaga vaditi veščino psihološke fleksibilnosti, tako da lahko imate težke misli in občutke, medtem ko še vedno počnete tisto, kar bogati in krepi vaše življenje.

Vir: psychologytoday.com