Kar potlačimo v enem odnosu, nato prenašamo na druge ljudi

20. 9. 2023
Deli
Kar potlačimo v enem odnosu, nato prenašamo na druge ljudi (foto: shuttersotck)
shuttersotck

"Pri svojem delu opažam, da ljudje, ki imajo kronične težave v odnosih, dajejo nekaterim odnosom prevelik pomen, zato ostajajo drugi odnosi zanemarjeni. Ni moč urejati partnerskega odnosa, če ne urejamo ostalih odnosov, ki prav tako vplivajo na naše počutje. Zato sem pripravil zapis za večje razumevanje te problematike," piše učitelj AEQ metode 2. stopnje, Sandi Masnec. 

Partnerski odnos se dotika vseh odnosov in vsi odnosi se dotikajo partnerskega odnosa. Kar ne urejujemo v partnerskem odnosu, prenesemo na druge odnose in obratno. 

Zmanjšanje pomembnosti drugih ne intimnih odnosov pomeni težji partnerski odnos. Zmanjšanje pomembnosti partnerskega odnosa, pomeni težje druge odnose.

Primer, ki ga najpogosteje vidim, je, da oseba daje svoj partnerski odnos na piedestal, hkrati pa v odnosu s starši, prijateljem ali šefom veliko besed potlači. Potlačeno nato prenese v partnerski odnos in tako pride do čustvene zlorabe partnerja.

Pogosto se potlačeno prenaša tudi v starševski odnos, saj so otroci idealni za tovrstna dejanja, ker imamo moč nad njimi in jim ne dovolimo enako močne čustvene reakcije, kot je bila naša akcija. Evidentno iz tega je, da v takem primeru otroka čustveno zlorabljamo. OTROCI, KI PRIHAJAJO IZ TAKEGA ODNOSA SO ODRASLI LJUDJE, KI SO OPISANI V TEM ZAPISU.

Potem imamo še primere oseb brez partnerskega odnosa ali kjer oseba svoj partnerski odnos jemlje za samoumevno in se izogiba konfliktom ter nato potlačeno iz partnerskega odnosa prenaša v poslovne odnose s šefom, sodelavcem, podrejenim, v rekreativni šport ali pa to entropijo zliva na družabnih omrežjih.

Žal pa obstajajo tudi primeri, kjer je oseba potlačena v vseh odnosih in je tako lahko že zgodaj žrtev kroničnih bolečin in stanj, ker kinetično energijo, ki jo prijema od drugih, ne zna primerno izražati.

Večina zgoraj omenjenih odnosov se dogaja nezavedno. Vzrok tiči v prenizki čustveni zrelosti in s tem čustveni učinkovitosti na nekaterih področjih, ki jo prenesemo od staršev. Nekateri ljudje so denimo visoko učinkoviti v poslovnem svetu in niso učinkoviti v ostalih odnosih. 

Zgoraj opisano problematiko se ureja najprej tako, da povečamo stik s svojim telesom. Tako iz svojega telesa čutimo vedno bolj realne občutke in zato tudi bolje čutimo ljudi, njihovo izražanja oziroma pomen besed, ki so nam namenjene. Na ta način bolje čutimo, kaj nas moti.

Tako se lahko v odnosih, kjer smo prej sebe tlačili, bolje izražamo in manj potlačenega prenašamo v druge odnose. Na tak način potem tudi izboljšamo odnos do sebe, kar pomeni, da privlačimo v svojo bližino bolj čustveno zrele ljudi.

Proces napredka v tej smeri je običajno zelo težak, ker pride do odpora okolice, ampak le to nam omogoča večjo kvaliteto življenja v prihodnosti.

Sandi Masnec, učitelj AEQ metode 2. stopnje,
kontakt: sandimasnec.aeq@gmail.com

Preberite si še:

Novo na Metroplay: Aljoša Bagola in Matej Šarc│1, 2, 3 ... bis! Podkast Slovenske filharmonije