Zelo pomembno je, da za čustva, ki jih čutite, prevzamete odgovornost in vzamete za svoja. Velikokrat se ljudem zdi, da so določena čustva nesprejemljiva, da jih ne bi smeli čutiti, zato jih ne sprejemajo, ampak jih raje potlačijo nekam v ozadje.
To bo skoraj vedno vodilo v težave, saj čustev s tem ne odstranimo, iz njih še vedno reagiramo, vendar ne da bi se tega zavedali. Pogosto se celo zgodi, da čustva, ki smo jih potlačili, projiciramo na druge ljudi. Tako bo na primer nekdo, ki zanika svojo jezo, pogosto srečeval ljudi, ki so jezni nanj. Jeza, ki jo bo videval v drugih ljudeh, bo njegova lastna. Zato pogosto tudi pravijo, da je odziv ljudi tudi naš odsev.
Ko govorimo o čustvih, govorimo, kot da se preprosto zgodijo ali pa da določeni ljudje v nas povzročajo določena čustva. Tako pogosto slišimo ljudi, ki pravijo: Ta oseba mi povzroča nelagodne občutke. "Moj partner mi povzroča jezo." Nekateri ljudje za svoje emocije celo krivijo nežive objekte: "Ta cvileča vrata mi bodo pobrala živce." Pa so drugi ljudje ali pa celo objekti res krivi, da v nas povzročajo določene emocije?
Prevzemite odgovornost za svoja čustva
Vsekakor to ne drži, za svoja čustva smo odgovorni sami, in če imamo občutek, da nekateri ljudje v nas povzročajo slabe emocije, smo za to sami odgovorni, ker se v preteklosti nismo naučili bolje delati s temi emocijami.
Ljudje imamo največjo svobodo ravno v tem, da so naše misli naše. Razmišljamo in čutimo lahko, karkoli si želimo. To je tudi naša največja čarovnija, saj tako kot lahko projiciramo jezo v svet, lahko vanj projiciramo tudi lepe občutke. Zunanji svet bo vedno takšen, kot je naš notranji svet.
Vse informacije, ki jih dobimo od svojih petih čutov, so vedno že filtrirane informacije do takrat, ko se jih zavemo. Najprej od libičnega sistema (emocionalni del možganov) in nato še od vrednot in prepričanj, ki jih pripisujemo tem dogodkom.
Spremenimo odziv
Če nekdo v vas prebudi negativne emocije – morda so se sprožile, ker vas je narobe pogledal ali pa vam ni bil všeč ton glasu, v katerem je nekaj povedal.
Vse te stvari vas na nekem nezavednem nivoju spominjajo na dogodke iz preteklosti, ko vas je nekdo morda na podoben način pogledal ali pa vam nekaj povedal, vi pa ste delegirali z negativnim čustvenim odzivom. Naši možgani so narejeni tako, da se odzovejo, kot so se v preteklosti naučili, ker jim je najlažje.
Morda so vaše vrednote tiste, ki v vas lahko sprožajo negativne občutke. Če ste prepričani, da ljudje ne smejo nikoli kričati na druge ljudi, je popolnoma normalno, da se boste slabo počutili vedno, ko bo nekdo začel kričati.
Če imate takšno mnenje, potem imajo drugi ljudje nad vami moč, da vas spravijo v slabo voljo, kadarkoli si želijo. Morda tega ne bodo počeli zavestno, vsekakor pa se morate zavedati, da ne morejo brati vaših misli, da bi vedeli, kakšna so vaša prepričanja in vrednote in kakšna je za vas sprejemljiva vrsta komunikacije.
Res je, da imamo vsi ljudje v sebi določene sprožilce, ki v nas povzročajo različne emocionalne odzive. Res pa je tudi, da vsak človek na isti dogodek reagira drugače, kar pomeni, da je še vedno odvisno od vas, kakšne bodo vaše emocije, za njih ste še vedno odgovorni sami. Ena oseba bo v enaki situaciji lahko reagirala jezno, spet druga bo morda postala žalostna, tretji pa se bo vse skupaj zdelo smešno.
Dobra lastnost mentalnih filtrov je, da jih lahko spreminjamo in s tem spremenimo tudi odziv. V vas je moč, da se odločite, kako se boste počutili, in ne od naključnih dogodkov, ki se vam bodo porajali.
Marko Preston
- Poglejte si še: Kaj smo prejeli v času, ko je bila mama noseča z nami?
- NEVIDNE dinamike, ki razjedajo ali preprečujejo partnerske odnose
Voditeljica Ana Vehovar se je v novi epizodi Sensa podkasta pogovarjala z Manco Košir, ki je spregovorila o smrti in življenju. O glasu, ki ga sliši. O odnosu z boleznijo. O pripravah na smrt in strahu pred smrtjo. O stiku s pokojnimi in spominih na prejšnja življenja. O zanimivih sanjah v otroštvu. O Sloveniji in o trenutnih časih.