3 psihološke resnice o ljubezni, katerih nam nihče ne pove

24. 7. 2024
Deli
3 psihološke resnice o ljubezni, katerih nam nihče ne pove (foto: Profimedia)
Profimedia

Tisti, ki iščejo partnerja, pogosto naletijo na oviro, imenovano »nerealna pričakovanja«.

Iskanje idealnega partnerskega odnosa je lahko že na samem začetku obsojeno na propad. Prav je, da si priznamo, da popolnost ne obstaja in s tem uskladimo svoje želje. Vsakdo ima svoje cilje, ki jih je treba razvijati in negovati. Ne vedno v istem ritmu, ne vedno skozi iste sisteme. Težava se pojavi v nerazumevanju, pomanjkanju samorefleksije in samoregulacije in neravnovesju v odnosu; vse to pa izvira iz določenih psiholoških virov. Tu so 3 psihološke resnice o ljubezni, ki bi se jih morali zavedati:

1. Lažje je zamenjati partnerja kot spremeniti sebe

Preprosteje; govorimo o ljudeh, ki se niso pripravljeni soočiti sami s seboj in s svojimi težavami, zato nenehno iščejo partnerja, zahvaljujoč kateremu se lahko še naprej izogibajo svojim težavam ali jih še bolj poudarjajo ter projicirajo nanj. S tem se ohranja toksični krog in skoraj nemogoče je, da bi posameznik razumel, da je sam jedro problema. Prava sprememba bi se morala začeti od znotraj, ne z vplivanjem na druge. 

2. Brezpogojna ljubezen in neomejeno dajanje nista sinonima

Ljubezen mora imeti meje. Ta ne prosi za sebično sprejemanje ali žrtvovanje lastnih potreb, saj je ključno ohraniti ravnotežje. Ljubezen se ponuja, a tudi prejema. Ljubezen ne izčrpava, vendar vodi in navdihuje, razvija in nadgrajuje skupni vpliv obeh partnerjev. Le tako lahko ohranite lastno čustveno in duševno zdravje.

3. Cilj je izpopolnjenost

Izpopolnjenost kot čustveno stanje je ključni dejavnik uspešne zveze. To morata čutiti oba partnerja. Ko nekoga resnično ljubiš, je njegova sreča pomembna. Dokler seveda ne povzroči prej omenjenega neravnovesja, kjer zanemarite lastno srečo. Bistvo je iskati veselje v dobrem počutju ljubljene osebe in to mora biti vzajemno.

Ko se enkrat zgodi, ljubezen ni zagotovljena. Na vsakem odnosu je treba delati vsak dan znova, saj se bodo prej ali slej pojavili izzivi in težave. Zgolj obstoj čustvene povezanosti ni dovolj za njihovo premagovanje, je pa prvi korak.

Vir: sensa.story.hr

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj