Več dam – več dobim

13. 1. 2013
Deli
Več dam – več dobim

Še niste prepričani o dobrodelnosti in se vam zdi, da dobra dela niso za vas, ker že tako ali tako preveč dajete? Kaj ko bi obrnili ploščo na več dam – več dobim, in preizkusili, če deluje tudi pri vas?

Pomagajte si s spodnjim prispevkom – morda vam bo prav drugačen pogled na to, da naredite kaj dobrega za druge, spremenil vaš pogled na svet.

Vaja: En teden se vsak dan na skrivaj posvečajte dobrim ali prijaznim dejanjem. Naredite nekaj lepega ali potrebnega za druge, vendar to počnite anonimno. Zadostovale bodo drobne usluge – to, da boste pomili posodo, ki jo je kdo drug pustil v lijaku v službi, pobrali smeti s pločnika, naredili nekaj, česar sicer niste dolžni in tega tudi nihče ne pričakuje od vas, sodelavcu na mizo postavili čokoladico ali anonimno podarili denar v dobrodelne namene.

Spoznanja

Nepričakovano zabavno je načrtovati in na skrivaj delati dobra dela za druge. Ko to nalogo vzamete resno in začnete naokrog iskati ideje in možnosti, se bodo pokazale druga za drugo. "Oh, jutri bi lahko na njeni mizi pustila skodelico toplega čaja ali bi lahko očistila blato z njegovih športnih čevljev, ki jih je pustil pred vrati." To je, kot da bi bili superjunak, ki v objemu noči na skrivaj počne dobra dejanja. Nekateri priznajo, da ob tem doživljajo tudi razburljivost poskusov, da jih ne odkrijejo, in morda malce razočaranja prav zato, ker jih niso odkrili ali jim priznali zasluge. Še bolj zanimivo je v tišini poslušati, kako se nekomu drugemu izkazuje hvaležnost za dejanje, ki smo ga mi naredili na skrivaj.

Vse religije vrednotijo radodarnost. Biblija pravi, da je večji blagor v dajanju kot v prejemanju. V islamu obstajata dve obliki miloščine – obvezne dajatve za skrb za revne in sirote ter prostovoljne dajatve, kot so skladi ali štipendije.

Globlji nauk

Naša osebnost je zasnovana na številnih strategijah napeljevanja drugih, da bi nas imeli radi in da bi skrbeli za nas, strategijah, ki nam omogočajo, da dobimo, kar si želimo, medtem ko mi ostajamo zaščiteni. Godijo nam priznanja, ker nam kažejo znake ljubezni, uspeha in varnosti. Ta vaja nam daje vpogled v to, koliko truda smo pripravljeni vlagati in delati dobra dejanja za druge, če nam za to sploh ne bodo priznavali zaslug. Zen poudarja 'le naravnost naprej' – živeti pošteno življenje na podlagi našega znanja o tem, ne da bi se ozirali na pohvale in kritike.

Buda je vedno omenjal vrednost radodarnosti in je govoril, da je to najučinkovitejši način doseganja razsvetljenja. Priporočal je dajanje preprostih daril: vode za pitje, hrane, prenočišča, oblačil, prevoza, rož. Celo revni ljudje so lahko radodarni, je rekel, medtem ko je trgal drobtinico svoje hrane za mravljico. Vsakič ko se čemu odrečemo, naj gre za nekaj materialnega ali za naš čas (ali je res 'naš' čas?), sproščamo del skrbno izbrane in pestro varovane začasne mešanice, ki ji rečemo "jaz, meni, moje".

Sklep: Radodarnost je največja vrlina in anonimno podarjanje je najvišja oblika darežljivosti.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja