So vaša čustva krivec za avtoimunske bolezni? (Pogovor s specialistom ajurvede)

10. 8. 2022 | Veronika Sivka
Deli
So vaša čustva krivec za avtoimunske bolezni? (Pogovor s specialistom ajurvede) (foto: profimedia)
profimedia

Na svetu je na milijone različnih vrst, od tega jih je veliko tudi še neraziskanih in neodkritih. Med vsemi pa smo ljudje vrsta, ki ima najvišjo zavest. Glavna razlika med nami in drugimi živali je, da smo zmožni določenih kognitivnih procesov ter kompleksnejših čustev. A ravno naša čustva nam pogosto lahko tudi škodijo, če se z njimi ne znamo soočiti.

Tokrat je naš sogovornik Ajil K.V., ajurvedski terapevt, ki se pri svojem delu poslužuje več različnih metod. Poleg joga prakse, meditacije in dihalnih vaj se poslužuje tudi pulzne tehnike, ki je ena najstarejših indijskih metod za diagnosticiranje težav. Ajil je tudi certificiran kognitivno vedenjski terapevt, zato se veliko ukvarja s samo psihologijo človeka in njegovim mentalnim stanjem. Pogovarjali smo se o povezavi čustvenega stanja in avtoimunskih bolezni.

Ajil pravi, da je naš obstoj večdimenzionalen. Natančneje se kaže v 4 dimenzijah in sicer:

  • Fizični obstoj (fizično telo)
  • Duševni ali kognitivni obstoj
  • Čustveni obstoj
  • Duhovni ali spiritualni obstoj

Vse 4 dimenzije so med seboj povezane – druga brez druge ne obstajajo. Duševni in čustveni obstoj sta nekakšen most med fizičnim in duhovnim obstojem. Zato lahko kakršne koli spremembe na duševnem ali čustvenem nivoju vplivajo na ravnovesje med fizičnim in duhovnim stanjem. 

Povezava med telesom, umom in čustvi

Naše telo je platforma za izražanje različnih čustev skozi kognitivne procese. Čustva spodbujajo različne reakcije v naših telesih. Če pomislimo na nek žalosten dogodek oziroma spomin, lahko fizično ob tem čutimo žalost. Vsi spomini, ki so v nas shranjeni in navezani z nekimi čustvi, bodo v nas povzročili neko reakcijo. Če nek naš spomin ni povezan z nobenim čustvom, ni dovolj močen, da bi do te reakcije prišlo.

Povezava med čustvi in zdravstvenim stanjem

Čustva, kompleksne izkušnje in zavest so komponente, vključene v subjektivno doživljanje. Slednje pa povzroča fiziološke in vedenjske spremembe v telesu. Ravno te spremembe jasno nakazujejo na to, da tudi čustva lahko neposredno vplivajo na fiziološko delovanje telesa. 

Ljudje pogosto v sebi nalagamo negativne občutke, kot so sovraštvo, slaba samopodoba, občutek manjvrednosti, jeza, razočaranje... Ta občutja dostikrat potlačimo in ignoriramo, na mesto, da bi jih na ustrezen način izrazili, s čimer lahko izjemno škodimo našemu telesu. Spremeni se fiziološko delovanje telesa, v določenih primerih lahko pride celo do sprememb v anatomiji telesa (npr. artritis). Čustva so torej izjemno močen subjekt, ki ga je treba ustrezno izraziti v primernih okoliščinah, da bi se izognili nalaganju in posledično zdravstvenim težavam.

Nas lahko naše čustveno stanje pripelje do avtoimunih bolezni?

Avtoimunske bolezni so stanje, pri katerem lastni imunski sistem napada telo. Praktično gre za samodestruktivno dejanje. Najpogostejše avtoimunske bolezni so sladkorna bolezen, artritis, luskavica itd.. Študije kažejo, da se število avtoimunskih bolezni vse bolj veča. Vsako leto se pojavijo nove bolezni in motnje; danes imamo že preko 100 vrst avtoimunskih bolezni.

Če v sebi nosite bolečino, sovraštvo do sebe, občutek manjvrednosti, jezo, razočaranje, obup... In ta čustva potlačite in nalagate, lahko lastno telo začne delovati proti vam. V vašo podzavest lahko pride razmišljanje, da niste dovolj dobri, da ste grdi, da niste vredni sreče itd.. Takšno obsojanje samih sebe iz dneva v dan poslabša tudi fizično stanje. Čustveno stanje lahko pripelje do tega, da imunski sistem začne delovati proti lastnemu telesu in tako pride do avtoimunskih bolezni.

Avtoimunskih bolezni načeloma ne moremo klasično zdraviti z zdravili. Zato je še toliko bolj pomembno, da jih že preventivno preprečimo. Ena izmed stvari, ki jih lahko naredite je ta, da ste v stiku s seboj. Prisluhnite si in bodite pozorni na svoja čustva, tudi, če bi jih raje potlačili in zanemarili. Ravno to izražanje čustev vas lahko vodi do boljšega zdravja. 

Tudi, če že trpite za kakšno boleznijo, je dobro, da se poglobite vase. Razmislite, ali je kaj takega, kar vas teži. Možnost je, da se bodo vaše teževe vsaj omilile ali, da bo bolezen počasneje napredovala. V vsakem primeru pa bo to izjemno osvobajajoče za vašo dušo.

Veronika Sivka

Poglejte si še:

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol